Norveška je s 16 zlatimi in skupaj 37 medaljami najuspešnejša udeleženka zimskih olimpijskih iger v Pekingu. Olimpijski športniki Rusije (na fotografiji na sklepni slovesnosti OI) so s šestimi zlatimi in skupaj 32 medaljami zasedli deveto mesto na seznamu najboljših udeležencev OI. Foto: Reuters
Norveška je s 16 zlatimi in skupaj 37 medaljami najuspešnejša udeleženka zimskih olimpijskih iger v Pekingu. Olimpijski športniki Rusije (na fotografiji na sklepni slovesnosti OI) so s šestimi zlatimi in skupaj 32 medaljami zasedli deveto mesto na seznamu najboljših udeležencev OI. Foto: Reuters

"Rusko kršenje mednarodnega prava in napad na ukrajinski narod zahtevata popolno mednarodno obsodbo in sankcije. Šport ne more biti izvzet, ne smemo ostati pasivni. Sporočilo norveške zveze je zato jasno, ne želimo nastopov ruskih športnikov na naših tekmah," so zapisali Norvežani po seji izvršnega odbora.

Ta skandinavska država, ki je osvojila največ medalj v zgodovini zimskih olimpijskih iger in je bila prva tudi na nedavnih igrah v Pekingu, bo v prihodnjih tednih gostila tekme svetovnega pokala v alpskem smučanju, smučarskih skokih in tekih ter nordijski kombinaciji.

Rusijo obsojajo tudi mednarodne športne organizacije

FIS odpovedal vse tekme v Rusiji
Mednarodna smučarska zveza (FIS) je včeraj zaradi ruskega napada na Ukrajino odpovedala vse tekme za svetovni pokal v smučarskem krosu, akrobatskih skokih, smučarskih skokih in smučarskem teku, ki so bile ob koncu sezone 2021/22 predvidene v Rusiji.

Komisija športnikov FIS-a je sporočila še, da ne bo omejevala nastopov ruskih športnikov. Ti bodo lahko tako še naprej predstavljali svoje ime in državo, le da bo ob slovesnostih iz zvočnikov namesto ruske donela himna FIS-a.

Uefa naj bi bila vse bližje prekinitvi pogodbe z Gazpromom
Vse kaže, da bo odvzem finala Lige prvakov Rusiji (finale bo na pariškem stadionu Stade de France) le prvi ukrep Evropske nogometne zveze po ruski agresiji v Ukrajini. Angleški časnik The Times je danes poročal, da je krovna zveza 55 evropskih nogometnih zvez, ki jo vodi Slovenec Aleksander Čeferin, včeraj že sprožila postopke za prekinitev pokroviteljske pogodbe z Gazpromom. Ta je glavni sponzor Lige prvakov, njegov vložek pa je ocenjen na okoli 100 milijonov evrov, dodaja časnik.

Sorodna novica Uradno: Finala letošnje Lige prvakov ne bo v Rusiji

Na petkovi seji sicer še ni bilo govora o prihodnji vlogi Gazproma, je za nemško tiskovno agencijo dpa dejal vodja nemške nogometne zveze Rainer Koch. Ta je pojasnil, da so bili na vrsti prva najnujnejša vprašanja, a da je tudi vprašanje vloge Gazproma pomembno vprašanje.

Sodelovanje z Gazpromom je že v četrtek prekinil nemški klub Schalke, ki po napadu Rusije nad Ukrajino ne bo več nosil imena ruskega podjetja na svojih dresih. Podoben ukrep je sprejel tudi Manchester United, ki je s svojih dresov umaknil ime ruske letalske družbe Aeroflot.

Dodatno se je Uefa odločila tudi, da bodo klubi iz Ukrajine in Rusije ter državne reprezentance obeh držav za nedoločen čas vse domače tekme pod okriljem Uefe igrale na nevtralnih območjih. Napovedala je še, da bo spremljala dogajanje in po potrebi sprejela dodatne ukrepe.

Uefa s pomočjo francoske vlade pomaga nogometašem
Medtem Uefa s pomočjo francoske vlade še naprej skuša zagotoviti pomoč nogometašem v Ukrajini. Med njimi želi zveza pomagati tudi tujim nogometašem, da lahko zapustijo državo.

Kot je v pogovoru za današnje Delo sporočil Čeferin, je v Kijevu ujetih 57 tujih nogometašev. "Tudi Macron nam pomaga pri reševanju igralcev, ki jih želimo spraviti iz države," je povedal za časnik.

Glede dogajanja v zadnjih dneh na Uefi je Čeferin povedal, da je neprestano na telefonih in sestankih. "Dva dni sem bil zaprt v svojo delovno sobo, tudi najožji sodelavci niso poznali mojega odgovora na zapleten položaj. Predsednika ruske zveze (Aleksandra Djukova, predsednika uprave Gazprom Neft, op. a.) sem poklical in mu povedal, da bomo Rusiji vzeli organizacijo finala, saj da je tako prav," je za Delo še pojasnil Čeferin.

Sorodna novica Poljaki nočejo igrati proti Rusom v dodatnih kvalifikacijah

Medtem, ko se ukrepi Uefe po napadu na Ukrajino vrstijo, pa še vedno ni znano, kako se bo na dogajanje odzvala Mednarodna nogometna zveza (Fifa). Ta tudi po pozivu Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) za prestavitev vseh tekmovanj iz Rusije še ni rekla nič o dodatnih kvalifikacija za SP, ki bi morale biti v Rusiji.

Nogometne zveze Češke, Poljske in Švedske so sicer že v četrtek napovedale, da ne bodo igrale v Rusiji. Moskva bi konec marca po predvidenem sporedu dodatnih kvalifikacij v polfinalu gostila tekmo Rusije in Poljske, v primeru ruske zmage pa bi nato gostila še finale, v katerem bi igrala proti zmagovalcu obračuna Švedska - Češka.

Brez tekmovanj v Rusiji tudi najboljši plezalci
Tudi Mednarodna zveza športnega plezanja (IFSC) je odpovedala vsa tekmovanja svetovnega pokala v Rusiji, so sporočili v izjavi za javnost. V Moskvi bi morale biti med 1. in 3. aprilom preizkušnje v balvanih in hitrostnem plezanju.

Odločitev zveze in njenih deležnikov je podprla tudi komisija plezalcev in plezalk pri IFSC-ju.

IFSC je v izjavi za javnost dodal, da bo pravočasno našel novega prireditelja tekem za prvi aprilski termin svetovnega pokala.