Preiskovalna komisija

Direktor zanika, da bi v zameno za koncesije oglaševal v medijih blizu SDS, vodi ga instinkt

S.R./STA
14. 5. 2024, 17.00
Posodobljeno: 14. 5. 2024, 17.00
Deli članek:

Preiskovalna komisija državnega zbora o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je danes na vroči stol med drugim posadila direktorja celjskega podjetja Nivo Eko Klemna Seniča. Ta očitke komisije kategorično zanika.

Si. R.
Direktor podjetja Nivo Eko Klemen Senič.

Preiskovalna komisija mu namreč očita, da je podjetje Nivo Eko v zameno za pridobljene državne koncesije za urejanje vodotokov oglaševalo v medijih, ki so blizu stranki SDS. Ugotovitve preiskovalne komisije namreč nakazujejo, da so posamezna gradbena podjetja v zameno za koncesije nakazovala denar medijem blizu SDS. Šlo naj bi za Nova Obzorja, Demokracijo in Lanaka Media. Glede na vmesno poročila komisije naj bi višina njihovih rednih nakazil močno presegala cene oglaševanja na medijskem trgu, zato se poraja sum, da je šlo za plačevanje fiktivnih storitev. V poročilu med drugim piše, da so bile "omenjene oglaševalske pogodbe v skupni višini 500.000 evrov sklenjene v času, ko so omenjena gradbena podjetja s strani ministrstva za okolje, ki ga je takrat vodil Andrej Vizjak, pridobila koncesije za upravljanje in čiščenje vodotokov."

Pred preiskovalno komisijo je danes pričal Klemen Senič, direktor podjetja Nivo Eko, ki ureja vodotoke v Savinjski dolini. Uvodoma je dejal, da ne ve, zakaj je vabljen kot priča pred preiskovalno komisijo. Če bi bil seznanjen z vsebino, bi se na pričanje lahko pripravil, je dodal.

Višina odvisna od vlade

Kot je izpostavila predsednica preiskovalne komisije Tamara Vonta, po podatkih Erarja Nivo Eko za urejanje vodotokov od države prejema vedno več sredstev. Pred letom 2020 je podjetje prejemalo tri milijone evrov letno, v letu 2021 je prejelo šest milijonov evrov, v letu 2022 pa sedem milijonov evrov.

Senič je dejal, da je višina sredstev odvisna od vsakokratne vlade. "Takrat je pač bil tak način, da se pač da čim več v vodotoke, ker je bilo v zadnjih 30 letih premalo denarja, zato se je videlo, kaj se je zgodilo lansko leto, ko so bile poplave," je dejal. Cene storitev so od podpisa koncesijske pogodbe v letu 2019 enake, za več denarja je tako treba opraviti večji obseg del oziroma nadaljevati dela tam, kjer so se ustavila, je pojasnil.

Pozna jih, a se podrobnosti ne spomni

Podjetje ima po besedah Seniča okrog 100 podizvajalcev, kateri so, ne ve natančno, saj jih izbira nabavna služba. Podizvajalci opravljajo dela, ki so predvidena po pogodbah, je dejal.

Podjetja NGN Eko, katerega lastnik je Rok Arčan, direktor pa Tadej Hat, Opgrad, katerega lastnik in direktor je Rok Erjavec, in DL Naložbe, katerega direktor je Gregor Napret, pozna, a se podrobnosti poslovanja z njimi ne spomni. "Če smo karkoli delali, smo delali zagotovo vse po zakonu," je zatrdil.

Vonta je izpostavila, da omenjena podjetja obstajajo le na papirju, saj v večini nimajo zaposlenih, Senič pa ji je odgovoril, da to ne drži, saj za vsaj eno podjetje ve, da ima več kot 10 zaposlenih, saj z njim sodelujejo že nekaj let.

"Zakaj bi vaše podjetje tem podjetjem nakazovalo določen denar in ta podjetja bi potem ta denar dajala strankarskim medijem in vi o tem ne veste ničesar?" je vprašala Vonta. "Kaj delajo podjetja potem naprej z denarjem, nisem jaz pravi naslov, mi smo verjetno plačali ali karkoli naredili po pogodbah, po naročilnicah, ki imamo sklenjene, to je to," je dejal. Ob tem pa je kategorično zavrnil, da bi šlo za protiusluge za dodatna sredstva, ki jih je podjetje pridobilo od države.

Kot direktor se zanaša na instinkt

Med letoma 2020 in 2022 so oglaševali v medijih, pravi Senič, a zato imajo službo, ki mu predlaga oglaševanje v določenem mediju, nato pa odločitev sprejmejo skupaj. Kot direktor se pri teh odločitvah zanaša na instinkt, je dejal. Nikoli pa mu ni nihče rekel, da mora v zameno za povečanje državnih sredstev dati podkupnino, provizijo ali oglaševati v določenem mediju.

V tem obdobju se tudi ni srečal s tedanjim ministrom za okolje Andrejem Vizjakom, generalnim sekretarjem SDS Borutom Dolancem ali s katerim drugim predstavnikom političnih strank, je dejal.

Nivo Eko ima po njegovih besedah odprte račune na Hrvaškem in v Srbiji, z gotovino večjega obsega pa ne poslujejo.

Pred preiskovalno komisijo bi morala biti danes zaslišana še lastnik podjetja NGN Eko Rok Arčan in lastnik in direktor podjetja Opgrad, a sta se opravičila, zato ju bo komisija zaslišala na eni od prihodnjih sej. V četrtek pa so pred preiskovalno komisijo vabljeni direktor DL Naložbe Gregor Napret, predsednik uprave družbe Pomgrad Iztok Polanič in direktor NGN Eko Tadej Hat.