Prostora in udobja je v izobilju

Fordov potniški velikan je zdaj na voljo z dizelskim, priključno-hibridnim pogonom, čez nekaj mesecev pa še s popolnoma električnim motorjem.

Ford ponudbo transportnih velikanov zdaj dopolnjuje s potniško 
verzijo tourneo custom. Foto: Peter Pirkovič
Ford ponudbo transportnih velikanov zdaj dopolnjuje s potniško verzijo tourneo custom. Foto: Peter Pirkovič

Tourneo custom na evropskem tržišču velja za najbolj priljubljenega v svojemu segmentu, podobna prodajna slika pa je tudi pri nas v Sloveniji. Tudi za to so prodajni načrti visoko postavljeni. V letošnjem letu nameravajo na cesto postaviti skupno tisoč vozil. 200 bo potniških z oznako tourneo, večina prodaje, okrog 800, pa bo predstavljal tovorni transit. Tako kot njegov brat je tudi tourneo custom izdelan na novi platformi, ki prinaša možnost integracije več različnih pogonov, daljši je tudi seznam varnostne opreme, veliko poudarka pa so namenili udobju in funkcionalnosti. Proizvodnja zanj poteka v tovarni v Turčiji.

Dve dolžini in čez čas tudi z električnim motorjem

Kupcem je potniška križarka na voljo v dveh dolžinah (L1 - 5050 mm, L2 - 5450 mm) in z eno višino (H1 - 1999 mm). V potniški kabini je tako lahko do največ devet potnikov. Sedeži so zdaj občutno lažji, hkrati pa jih lahko uporabniki pomikajo naprej ali nazaj po vodilih, vgrajenih v tla zadnjega dela kabine, ali pa te preprosto dvignejo in odstranijo. Tri sedeže v drugi vrsti je možno pomikati individualno, sedežna klop v tretji vrsti pa je razdeljena na dva sedeža in en sedež.

Za doplačilo si kupec lahko omisli udobne ergonomske AGR sedeže, dodatno svetlobo v potniško kabino lahko prenaša velika panoramska streha, za dobro zvočno kuliso poskrbi B&O ozvočenje, na voljo so tudi tripodročna klimatska naprava in električno pomična stranska drsna vrata. A to je zgolj nekaj poudarkov, kaj novi tourneo custom na področju udobja ponuja.

Pri Fordu so temeljito spremenili tudi voznikovo delovno okolje in ga primerno digitalizirali z osrednjim 13-palčnim zaslonom (Snyc4 omogoča 5-letno brezplačno komunikacijo z avtomobilom na daljavo - Ford pass connect) in digitalnimi merilniki, nov je tudi volan, medtem ko upravljanje samodejnega menjalnika zdaj poteka preko obvolanske ročice. Ko govorimo o pogonski tehniki, bo največ zanimanja za dizelski motor. V ponudbi je dvolitrski štirivaljnik s tremi stopnjami moči. Najšibkejšega, 100-kilovatnega, in najzmogljivejšega, 125-kilovatnega, je možno kombinirati s samodejnim menjalnikom, vmesni, 110-kilovatni, pa je na voljo le z ročnim menjalnikom.

Novost pri Fordovem velikanu je uvedba štirikolesno gnane verzije in diferenciala z mehansko omejenim zdrsom (mLSD). Prav tako novost je tudi priključno-hibridna verzija s kombinacijo 2,5-litrskega bencinskega motorja, elektromotorja in 11,8 kWh baterije (52 km dosega), medtem ko se v drugi polovici leta ponudbi pridružuje še popolnoma električno gnan e-tourneo custom s 100- oziroma 160-kilovatnim motorjem in s 65 kWh baterijo (doseg 320 km). Pri vseh izvedbah je za doplačilo na voljo tudi vlečna kljuka (fiksna ali električno poklopna). Največje obremenitve prenese dizelsko gnan tourneo custom, ki lahko vleče prikolico z zavorami, težko do največ dve toni in pol, medtem ko ima hibridna verzija omejitev pri 1850 kilogramih, električna pa pri dveh tonah.

Založen z varnostno opremo

Kot že omenjeno, so Fordovci tournea customa opremili še s kopico novih asistenčnih sistemov. Zdaj ta zmore prepoznavati prometne znake, preprečevati morebitna trčenja, prepozna avtomobile v mrtvem kotu, vzdržuje hitrost na voznem pasu, opozarja voznika pri izstopanju iz vozila, v kolikor zazna pešca ali kolesarja, dobrodošel pa je tudi komplet kamer za 360-stopinjski pogled. Servisni interval je zapovedan na dve leti ali na 40.000 kilometrov, hkrati pa vam pri Fordu ponujajo dve leti splošne tovarniške garancije in tri leta jamstva. Cene zanj se začnejo pri slabih 41 tisočakih.


Najbolj brano