La Russa v italijanskem parlamentu. Foto: Reuters
La Russa v italijanskem parlamentu. Foto: Reuters

Blizu vhoda v pisarno njegove stranke v Rimu so neznanci narisali peterokrako zvezdo, ki je simbol skrajne levičarske teroristične skupine Rdeče brigade.

Na mostu v bližini rimskega Koloseja so razvili transparent z napisom: "Dobrodošel, predsednik La Russa. Odpor se nadaljuje." Ime predsednika senata je bilo obrnjeno na glavo, kar mediji razumejo kot namig na fašističnega voditelja Benita Mussolinija, čigar truplo so leta 1945 obesili za noge.

Transparent naj bi razvili člani skrajno levičarske skupine Cambiare rotta. "Z veseljem bomo njemu in parlamentu pokazali, kaj pomeni militantni antifašizem. Našli nas boste na ulicah in mestnih trgih," je skupina zapisala na Facebooku.

La Russa hvaležen za podporo politikov

Sorodna novica Na čelu italijanskega senata kontroverzni Ignazio La Russa

Tako številne desne stranke kot tudi predstavniki leve opozicije v novi vladi so grožnje obsodili, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

"Prejel sem veliko izrazov solidarnosti ne le od državljanov in prijateljev, temveč tudi od predstavnikov vseh političnih taborov. Zahvaljujem se jim in obnavljam svojo zavezo, da bom predsednik vseh senatorjev ne glede na njihovo politično prepričanje," je v soboto zvečer v sporočilu za javnost zatrdil La Russa.

Občudovanje Mussolinija

Na Siciliji rojeni 75-letni La Russa, ki je bil v četrtek izvoljen za vodjo senata, je v italijanskem parlamentu že od leta 1992. Velja za razvpitega politika, med drugim zaradi svojih izjav o zgodovini Italije in fašizmu.

Med volilno kampanjo je trdil, da so vsi Italijani "dediči dučeja", med pandemijo covida-19 pa je na družbenih omrežjih svetoval, naj Italijani v pozdrav prenehajo stiskati roke in raje uporabljajo fašistični "rimski pozdrav", ki je podoben nacističnemu pozdravu.

Poleg tega je pred štirimi leti v intervjuju ponosno pokazal svojo dnevno sobo, kjer je imel med drugim razstavljen kip Mussolinija. Njegova stranka Bratje Italije, zmagovalka volitev, pa ima v svojem simbolu tribarvni stilizirani plamen, ki gori na Mussolinijevem grobu.