Zasebnost

PAL 2024

Glasujte za finaliste in nam pomagajte izbrati prave zmagovalce izbora PAL 2024

PMM

Pandemija je pokazala nekatere glavne koristi razvoja pametnih mest

Globalna pandemija je v zadnjih dveh letih pokazala mnoge koristi množične digitalizacije na področjih potrošnje, javne uprave, zdravstva in seveda posla.

Podporniki obveščajo

FINANCE
PMM
Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj

Tako bodo kranjski občini pomagali zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida za 80 odstotkov

FINANCE
PMM
Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb
Pametna mesta in mobilnost
DALJINSKO ODČITAVANJE PORABE ENERGENTOV
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb

Za razliko od statičnih cenovnih modelov, ki se ne prilagajajo nihajočemu povpraševanju, se sistem daljinskega odčitavanja energentov odziva na podatke v realnem času

FINANCE
PMM
 V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2

Slovenska prestolnica bo pridobila sodobno orodje za upravljanje, načrtovanje in izvajanje mestnih politik, hkrati pa bo platforma služila kot enotna informacijska in komunikacijska točka med mestno upravo, meščani in gospodarstvom.

25.01.2022 20:35
Čas branja: 4 min

Covid-19 je pospešil digitalno preobrazbo družbe na mnogih področjih in v samo nekaj mesecih povzročil spremembe, za katere bi bile sicer potrebna leta. Narasel je delež digitalnih interakcij podjetij s strankami in tudi javne uprave z občani ter državljani. Tudi notranji procesi znotraj podjetij so se na mnogih področjih digitalizirali. »Mnogi smo pred covidno krizo dvomili, da je spremembe mogoče vpeljati tako hitro,« pravi Gašper Žerovnik, vodja oddelka za digitalne transformacije pri T-2, d. o. o.

Tehnološka povezanost in skrb za okolje

Med glavnimi prednostmi pametnih mest in skupnosti sta tudi močnejša medsebojna povezanost in vključenost. Z uporabo tehnologij, ki so namenjene, da nam olajšajo vsakdan, smo lahko imeli oddaljen dostop do mnogih javnih in drugih storitev. Na tem področju se je pokazalo, da imamo kot družba in kot podjetja, ki te tehnologije razvijajo, še precej potenciala in s tem priložnosti za ustvarjanje še prijaznejših storitev, ki so osredotočene na potrebe in koristi uporabnikov.

Nekateri strokovnjaki medtem opozarjajo, da je virus covida-19 svojevrsten odgovor narave na zanemarjanje naše skrbi za naravno okolje.

»Odgovoren odnos do okolja zahteva odgovorne posameznike, ki se zavedajo soodvisnosti od okolja, v katerem živimo. Ker pa je odgovornost v sodobni družbi vse redkejša dobrina, me skrbi, da zanašanje izključno na nove tehnologije ni prava strategija. Nove tehnologije so lahko odličen pripomoček, nikakor pa ne zadosten pogoj. Pri svojem delu vidimo tehnologijo kot pripomoček, ki uporabnikom pomaga pri spreminjanju navad, ki so glavne za uspešno uvedbo trajnostnih strategij,« doda Gašper Žerovnik iz podjetja T-2.

Poleg novih tehnologij bomo kot družba morali spremeniti navade, kar pa je prav gotovo velik izziv. Enako velik preskok pa je potreben tudi pri razvoju novih tehnologij, infrastrukture in storitev, ki bodo dejansko pomenile zmanjšanje škodljivega vpliva, ki ga imajo na okolje trenutne oblike mobilnosti.

»Med glavnimi strateškimi poudarki inovativnih rešitev, ki jih razvija T-2, so poleg naprednih tehnologij, ki omogočajo lažjo in hitrejšo spremembo navad k trajnostnim pristopom, tudi rešitve za zagotavljanje trajnostne mobilnosti kot storitve, s katero želimo ponuditi javnosti možnost za izbiro dodatnih, sodobnih oblik trajnostne mobilnosti in s tem dodatnih možnosti uporabnikom za prehod k potrebnim spremembam,« pripomni naš sogovornik, ki pri podjetju T-2 vodi oddelek za digitalne transformacije.

Namenska komunikacijska omrežja in razvoj oblačne IKT-infrastrukture

Bo za digitalno preobrazbo treba v Sloveniji zgraditi novo omrežno infrastrukturo, da bi zadostili potrebam masovne uvedbe rešitev pametnih mest? Slovenija ima sicer kakovostna in hitra komunikacijska omrežja, ki so za zdaj učinkovita za trenutne in prihodnje potrebe.

»Prava pametna okolja uporabljajo raznolike podatke in jih med seboj povezujejo ter iz njih ustvarjajo koristne informacije, šele s tem postanejo zares pametna in koristna. Z masovno uvedbo pametnih mest in skupnosti se bodo v prihodnje pojavile potrebe po dodatnih raznovrstnih tehnologijah in s tem tudi vzpostavitvi namenskih komunikacijskih omrežij, od katerih bo vsako od njih imelo svoj namen. Skladno z njimi se bodo razvijala tudi oblačne IKT-infrastrukture z zmogljivejšimi robnimi procesnimi zmogljivostmi, ki ne bodo samo prenesle takšne količine podatkov, ampak jih bodo zmožne obdelati, prikazati in uporabiti v tako rekoč realnem času. T-2 že ponuja oblačno IKT-infrastrukturo prihodnosti in jo trži pod imenom T-2 Oblak, ki se že uporablja za zagotavljanje pametnih mest ter skupnosti,« pravi Gašper Žerovnik.

Napredni podatki za boljšo kakovost življenja

Sicer bodo platforme pametnih mest delovale na temeljih interneta stvari (IoT) in uporabi napredne senzorike, ki počasi vstopa v naše domove, podjetja, lokalne skupnosti, prevozna sredstva, mobilne naprave in tako dalje. Pri tem je pomembno, da tako zbrani podatki niso sami sebi namen, ampak vplivajo na izboljšanje kakovosti posameznikovega življenja, na boljše upravljanje mesta, zdravje in zdravstvene storitve in tako naprej. »IoT med drugim gospodinjstvom ne bo pripomogel le k višji energetski učinkovitosti, boljšemu upravljanju odpadkov in podobno, temveč bo omogočil opolnomočenje vseh deležnikov z višjo stopnjo informiranosti, vključenosti in odgovornosti, hkrati pa vzpostavil možnost proaktivne pomoči najranljivejšim skupinam, kar bo vsekakor pripomoglo k višji kakovosti bivanja,« doda Žerovnik.

Posvečanje pozornosti na vključenost in koristi za skupnost

Seveda pa razvoj pametnih mest in skupnosti s pospeškom digitalizacije prinaša visoko digitalizirano poslovno okolje. Sogovornika iz podjetja T-2 smo povprašali o prednostih vse bolj digitaliziranega poslovnega okolja v podjetjih in o vlogi umetne inteligence. »Pametno, visoko digitalizirano poslovno okolje bo uporabljalo odprte podatke za hitrejše in boljše prilagajanje svojih izdelkov in storitev uporabnikom ter si s tem zagotavljalo konkurenčno prednost pri nas in v tujini. Količina podatkov, ki nastajajo v visoko digitaliziranih poslovnih okoljih, že zdaj presega zmožnosti celovite obdelave s klasičnimi analizami. Pri tem ima umetna inteligenca že pomembno vlogo, ki se bo sčasoma le povečevala. Pametna, visoko digitalizirana poslovna okolja bodo kmalu nujna za lasten dolgoročni obstoj in uspešno rast,« pojasni vodja oddelka za digitalne transformacije pri T-2, ki pa na koncu opozori še na potencialne nevarnosti, na katere bomo morali biti kot družba v prihajajočem času najbolj pozorni.

»Eden glavnih elementov pri razvoju novih oblik skupnosti je posvečanje pozornosti vključenosti in koristi za skupnost. Pomembni za uspešen prehod k novim oblikam skupnosti so jasna vizija in z njo povezana strategija ter sprejemanje odločitev, s katerimi spodbujajo in zagotavljajo prehod v enotni smeri pametnih skupnosti na lokalni in državni ravni. Strategija bi po našem mnenju morala vključevati pristop enotne platforme, na kateri sta omogočena razvoj in medsebojno povezovanje lokalnih skupnosti ter storitev,« sklene Gašper Žerovnik, vodja oddelka za digitalne transformacije pri T-2.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
Manager
Jurij Krč: kako je z računovodskimi in pravnimi triki zavladal v T-2 in se vrnil med najbogatejše
Manager
ManagerAleš Perčič Jurij Krč: kako je z računovodskimi in pravnimi triki zavladal v T-2 in se vrnil med najbogatejše 1

Razvozlali smo, kako je T-2 prišel v last s svetovalci podprtega šenčurskega poslovneža in ga tako znova postavil med najbogatejše.

FINANCE
IKT
Kaj napovedujejo direktorji domačih telekomunikacijskih operaterjev
IKT
IKTEsad Jakupović Kaj napovedujejo direktorji domačih telekomunikacijskih operaterjev

V središču pozornosti bo tehnologija 5G, pričakujemo lahko nadgradnje fiksnih in mobilnih omrežij ter nove rešitve na področjih informacijskih tehnologij, kibernetske varnosti in interneta stvari

FINANCE
PMM
(INTERVJU) Andrej Kotar, Endava: »Slovenija v pametna mesta vlaga premalo, podjetja so izgubila zagon«
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostBranko Žnidaršič (INTERVJU) Andrej Kotar, Endava: »Slovenija v pametna mesta vlaga premalo, podjetja so izgubila zagon«

»Digitalizira se predvsem državna uprava, ne pa družba v celoti. Zato od teh naložb ni pričakovati razvojnega preboja.«

FINANCE
PMM
Digitalizacija mest se že dogaja. Bomo narekovali ritem ali sledili?
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostMarjana Senčar Srdič Digitalizacija mest se že dogaja. Bomo narekovali ritem ali sledili?

Oblasti pa tudi zasebni sektor bi morali demistificirati pametna mesta in obravnavati družbene pomisleke glede distopične prihodnosti. Prav tako je treba poskrbeti za digitalno opismenjevanje prebivalstva. Najprej je potreben premik v glavah občanov, ki morajo postati bolj odprti za nove tehnologije – ker z njihovo uporabo vsi samo pridobimo.

Tovarna
Novice
Do leta 2030 skozi digitalno preobrazbo več kot 5.000 podjetij
Tovarna leta
NoviceSabina Petrov Do leta 2030 skozi digitalno preobrazbo več kot 5.000 podjetij 3

Prevladujoča bo raba tehnologij 4IR – interneta stvari, velepodatkov, umetne inteligence, strojnega učenja, veriženja podatkov, napovedne analitike, visokozmogljivega računalništva, kvantnega računalništva, 5G

FINANCE
PMM
Pametne tehnologije: bo življenje v mestih zaradi njih dražje ali cenejše
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostKlemen Koncilja Pametne tehnologije: bo življenje v mestih zaradi njih dražje ali cenejše

Kljub posrednim učinkom na zvišanje vrednosti nepremičnin, ki bi prinesla višje stroške najemnin, naj bi bilo življenje v pametnih mestih nekoliko cenejše

FINANCE
PMM
Logistika v pametnih skupnostih bo temeljila na souporabi tehnologij 0G in 5G
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostKlemen Koncilja Logistika v pametnih skupnostih bo temeljila na souporabi tehnologij 0G in 5G 1

Z nadaljnjim razvojem tehnologije bo svet vse bolj odvisen od velike hitrosti in pasovne širine tehnologije 5G, medtem ko 0G deluje kot varnostna mreža, ki omogoča, da uporabljena sredstva postanejo pametna, hkrati pa ohranja vitko in robustno strukturo, pripravljeno na množičen prenos interneta stvari

FINANCE
IKT
(Intervju) Minister Mark Boris Andrijanič: 'Prizadevam si za spremembo plačne politike za IT-jevce v državni upravi'
IKT
IKTJakob Žorž (Intervju) Minister Mark Boris Andrijanič: 'Prizadevam si za spremembo plačne politike za IT-jevce v državni upravi' 2

»Državna informatika je že leta podhranjena, saj je z uradniškimi plačami tako rekoč nemogoče pritegniti IT-jevce,« je med drugim povedal slovenski minister za digitalno preobrazbo.