Predstavil se bo s serijo črno-belih fotografij z naslovom Ostanki svetlobe, v kateri tematizira, kako si človek s sodobnim načinom življenja krči primaren bivanjski prostor.

"K vizualni izpovedi ga je spodbudilo spreminjanje nekdaj rodovitnih kmetijskih območij v okolici Maribora v kvaziurbana," pojasnjuje kuratorka razstave Mojca Štuhec.

Predstavljene podobe se osredotočajo na postopno pozidavo območja ob mariborski zahodni obvoznici. "Tudi tukaj se namreč srečamo z nakupovalno-obrtnim središčem, ki ga dopolnjujejo nove arhitekturno in urbanistično neatraktivne stanovanjske soseske. Bolj kot h kapitalu usmerjen dosežek družbe je avtorja pritegnilo, koliko je človek pri tem uničil naravo. V krajinsko fotografijo usmerjen format je namenoma uvrščal moteče kompozicijske elemente, kot so odloženi kupi gradbenega odpada in strojne opreme, kontejnerje in prazne nosilce za reklamne panoje," je zapisala.

Večina podob na pričujoči razstavi je bila posneta v letih 2021 in 2022.

Branimir Ritonja, rojen leta 1961 v Mariboru, je leta 1981 postal član Fotokluba Maribor, njegov mentor je bil Ivan Dvoršak. Dejavno je sodeloval pri ustanavljanju Fotogalerije Stolp in bil med letoma 1996 in 2022 njen umetniški vodja. Med letoma 2002 in 2022 je bil predsednik Fotokluba Maribor. Član DLUM je od leta 2007.

Za svoje delo je prejel več nagrad, med njimi plaketo Francoske fotografske zveze (1986), Glazerjevo listino za dosežke na področju kulture (2012), zlato plaketo Zveze kulturnih društev Slovenije (2016), srebrno plaketo JSKD (2019), bronasto medaljo na Salonu lepih umetnosti v Parizu (2017), nagrado DLUM (2018) in nagrado na 8. Mednarodnem festivalu likovnih umetnosti v Kranju (2019).

Razstava v Galeriji DLUM bo na ogled do konca septembra in je del programa 8. Festivala fotografije Maribor, ki se začne v soboto.