V Odri so skupno odkrili več kot deset ton poginulih rib. Foto: EPA
V Odri so skupno odkrili več kot deset ton poginulih rib. Foto: EPA

Ni še uradno potrjeno, da je za pogin rib krivo živo srebro. "Napoveduje se okoljska katastrofa. Vse strani delajo na polno, da bi odkrile razloge za množični pogin in zmanjšale nadaljnjo škodo," je sporočila nemška ministrica za okolje Steffi Lemke.

Poljska vlada meni, da gre za kaznivo dejanje, poroča Washington Post. "Obseg tega onesnaženja je zelo velik. Tako velik, da bo Odra morda potrebovala leta, da se vrne v dokaj normalno stanje," je sporočil poljski premier Mateusz Morawiecki.

"Verjetno so bile v reko odvržene ogromne količine kemičnih odpadkov," je dejal in dodal, da bodo odgovorni privedeni pred sodišče.

Pri odstranjevanju poginulih rib in onesnažene snovi iz reke sodeluje tudi poljska vojska. Združenje ribičev v kraju Zielona Gora je medtem sporočilo, da bodo začasno prekinili lovljenje rib v Odri, poroča Washington Post.

Nemški raziskovalci v vodi odkrili živo srebro

Vodostaj reke je zaradi suše in visokih temperatur na zelo nizki ravni. Foto: EPA
Vodostaj reke je zaradi suše in visokih temperatur na zelo nizki ravni. Foto: EPA

Konec julija so poljski ribiči prvič poročali o tonah mrtvih rib v reki Odri v bližini mesta Olawa, na območju so našli tudi več poginulih bobrov. Takrat je organ za upravljanje voda Spodnje Šlezije s sedežem v mestu Vroclav na dveh lokacijah v reki odkril strupeno snov in domneval, da gre za mesitilen, ki je za ribe strupen. Vendar poznejši testi niso pokazali nobenih sledi te snovi.

Olawa je približno 300 kilometrov od lokacije zadnjega pogina rib. Vzorci vode, ki so jih odvzeli organi na nemški strani reke v zvezni deželi Brandenburg, so zdaj pokazali znatno stopnjo onesnaženosti z živim srebrom, je poročala javna radiotelevizija RBB. Uradne razlage za višjo vsebnost živega srebra še niso podali, poroča nemški časopis Deutsche Welle (DW).

Nizka raven kisika zaradi visokih temperatur

Raziskovalec na oddelku za biologijo rib, ribištvo in ribogojstvo na Inštitutu Leibniz Christian Wolter meni, da se je živo srebro v reko sprostilo zaradi poglabljanja rečne struge. "Edini vir živega srebra v reki je sediment dna, za katerega je znano, da je obogaten z živim srebrom zaradi preteklega onesnaževanja," je povedal za DW.

Vseeno pa meni, da so težave na Odri globlje. Po njegovih besedah bi se ribe v reki lahko spopadale z nizko ravnjo kisika, ki je posledica zgodovinsko nizke gladine vode in visokih temperatur.

Te razmere so se še poslabšale zaradi nenehnega izpuščanja odpadne vode v Odro. "To je sicer zakonito in običajno ni problematično, toda ob nizki gladini vode se poveča koncentracija soli in organskih snovi, ki porabljajo kisik," je pojasnil.

Gre za že drugi večji pogin rib v reki Odri letos. Foto: EPA
Gre za že drugi večji pogin rib v reki Odri letos. Foto: EPA

Pomanjkljiva komunikacija med Poljsko in Nemčijo

Lokalni nemški okoljski uradnik Gregor Beyer je dejal, da toksini, ki so očitno prihajali iz smeri Poljske, niso bili prijavljeni prek ustreznih sistemov obveščanja. "Zato smo se lahko odzvali šele, ko smo neposredno opazili pogin rib," je dodal. Tudi več nemških okoljevarstvenih skupin je za pogin rib okrivilo pomanjkanje čezmejnega sodelovanja, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Nemško okoljsko ministrstvo je prav tako okrivilo Poljsko. "Verižno sporočanje, ki je predvideno v takšnih primerih, ni delovalo. Včeraj smo končno dobili sporočilo, ki bi moralo priti s poljske strani, a se je za onesnaženje na nemški strani že vedelo," je sporočil tiskovni predstavnik ministrstva.

Reka Odra izvira v istoimenskem gorovju na češkem in se po 840 kilometrih izliva v Baltsko morje. Večina reke, dobrih 700 kilometrov, teče po ozemlju Poljske, od tega 190 kilometrov dolg del razmejuje Poljsko in Nemčijo.

Zaradi nizkega vodostaja težavna plovba po reki Ren

Odra še zdaleč ni edina evropska reka, na katero močno vplivata letošnja vročina in suša. Večkrat smo že poročali, da je vodostaj reke Pad v Italiji na rekordno nizki ravni.

Zelo nizka je tudi gladina reke Ren v Nemčiji. "Imamo 1,5 metra vode, naš čoln je globok 1,20 metra. Pod nami je torej le še 30 centimetrov vode," je za BBC povedal kapitan ladje, ki za zdaj še pluje čez reko. V prihodnjih tednih bi lahko padel rekord najnižje gladine iz leta 2018, pri tem pa tamkajšnji uradniki poudarjajo, da je gladina reke običajno najnižja oktobra, ne že avgusta.