Pitchaj obrodil perspektivne poslovne ideje

Ekoovitek za telefone, ki so ga zasnovali učenci Osnovne šole Knežak, in aplikacija za zaznavanje alergenov, ki so jo ustvarili dijaki Šolskega centra Postojna, sta kot najbolj izvirni podjetniški ideji slavili na dogodku Pitchaj - predstavi svojo idejo, ki so ga v Podjetniškem inkubatorju Perspektiva pripravili v okviru regijskega izbora podjetniških idej mladih.

Na dogodku Pitchaj se je v Podjetniškem inkubatorju Perspektiva s poslovnimi idejami predstavilo 14 osnovnošolskih in srednješolskih ekip. Foto: Arhiv PIP
Na dogodku Pitchaj se je v Podjetniškem inkubatorju Perspektiva s poslovnimi idejami predstavilo 14 osnovnošolskih in srednješolskih ekip. Foto: Arhiv PIP

POSTOJNA > S poslovnimi idejami se je predstavilo 14 osnovnošolskih in srednješolskih ekip. Poleg skupin iz osnovnih šol Pivka in Knežak so se dogodka udeležile tudi skupine iz Ilirske Bistrice, Rakeka in Prad. “Mladi so navdušili s podjetniškimi veščinami in idejami ter presegli pričakovanja, predvsem pa izkazali veliko vnemo ter podjetniško perspektivo, ki ji gre tudi v prihodnje verjeti in v katero je vredno vlagati,” so sporočili iz inkubatorja.

Izbor, ki so ga z nagradami podprle občine Pivka, Postojna in Ilirska Bistrica, so izvedli v okviru projekta Podjetništvo in podeželje, ki poteka preko LAS za razvoj podeželja med Snežnikom in Nanosom, namenjen pa je vključevanju in razvoju podjetniških idej, ki ponujajo rešitve za razvoj podeželja in družbe. Z dogodkom so obenem želeli mladim, ki se podajajo na državno tekmovanje Popri, omogočiti izkustveno učenje.

“Kot mrežni podjetniški inkubator smo usmerjeni v zagotavljanje celostne podpore šolam in drugim organizacijam, ki naslavljajo podjetnost in podjetništvo, pri čemer povezujemo različne instrumente in jih pomagamo vključevati v delo institucij,” pravi vodja programov za mlade v inkubatorju Dolores Keš.

S projektom želijo vzpostaviti celostni sistem, ki ga širijo tudi na druge šole v regiji. “V okviru projekta mladi skozi različne inovacije in prototipe razvijajo ponudbo, storitve ali produkte, ki bodo imele pozitiven učinek na okolje in družbo, njihovi mentorji pa se pri tem urijo v pedagoških pristopih, s katerimi krepijo kompetence podjetnosti pri mladih,” še dodajajo.

V delo z mladimi, ki se navdušujejo za podjetništvo, se je Podjetniški inkubator Perspektiva aktivno usmeril v preteklem šolskem letu, ko je sodeloval z enajstimi ekipami z osmih šol. “Raznolike in zelo perspektivne poslovne ideje so bile v programu rednih srečanj z mladimi skrbno zastavljene, kar je potrdil tudi izjemen uspeh, zmaga postojnske osnovnošolske ekipe E-fairytales na nacionalnem tekmovanju Popri, ki uspešno nadaljujejo svojo mlado podjetniško pot,” še navajajo.


Najbolj brano