Za danes je izdano rdeče vremensko opozorilo za severni del države, za južni pa oranžno. V torek je za večji del države izdano oranžno opozorilo. Foto: TV Slovenija
Za danes je izdano rdeče vremensko opozorilo za severni del države, za južni pa oranžno. V torek je za večji del države izdano oranžno opozorilo. Foto: TV Slovenija

Branko Gregorčič z Agencije za okolje je na novinarski konferenci poudaril, da je dogodek na neki način podoben tistemu z začetka meseca, vendar so vetrovi tokrat nekoliko drugačni. "Zdaj je ciklon še nekoliko globlji, vendar se ne bo tako hitro pomikal proti nam, kot je kazalo sprva, tako da nas pravzaprav zato skrbijo nekoliko dolgotrajnejši nalivi, predvsem danes popoldne in zvečer, ki pa bodo ob drugačni višinski smeri vetrov tisti padavinski maksimumi, ki se bodo razvili nekje nad Kvarnerjem in potem od juga potovali proti severu, vseeno zajeli nekoliko drugačna območja, kot so jih zajeli na začetku meseca avgusta," je pojasnil.

Gregorčič je dejal, da je, kadar gre za takšno kombinacijo ciklona in konvektivnega tipa padavin ob poletnih temperaturah, zelo težko oceniti, kakšna količina padavin bo padla. Tudi modeli se med seboj lahko precej razlikujejo in je negotovost napovedi precejšnja, poudarja. "Iz previdnosti smo dejansko šli v izdajo opozoril primerljive resnosti kot takrat, seveda pa upamo, da bo ta dogodek vseeno minil z manj posledicami," je dejal.

Opozorilo je Arso ob 12. uri še zaostril. Foto: Arso
Opozorilo je Arso ob 12. uri še zaostril. Foto: Arso

Rdeče opozorilo so izdali predvsem zaradi dejstva, da bo velika količine vode padla na že ranljiva območja, pa je dodal hidrolog Janez Polajnar. Poplave so precej spremenile pokrajino, rečne struge in zaledja: "Ne vemo, kako bo voda odtekala, tega ta trenutek ne znamo oceniti," je poudaril.

Gregorčič je sicer pojasnil, da so nevihte že v jutranjih urah začele nastajati ob zahodni obali Istre in potem potovale tudi prek slovenske Istre proti Goriški in Posočju. "To je prvi dogodek, ki je še vedno v teku. Še nekaj ur pričakujemo to nevihtno dejavnost predvsem nad zahodno Slovenijo, potem v zgodnjem popoldnevu in pozneje popoldne in zvečer pa se bo glavnina vremenskega dogajanja preselila predvsem nad osrednjo Slovenijo," je dejal Arsov vremenoslovec.

Animacija radarske slike padavin. Vir: ARSO
Animacija radarske slike padavin. Vir: ARSO

"Najbolj nas skrbi območje nekje med Snežnikom in Kamniškimi Alpami, kjer se bodo sprožili predvidoma najmočnejši nalivi. To popoldne in zvečer lahko na teh območjih pričakujemo kar hiter porast hudourniških vodotokov. Zaradi ranljivosti predelov, ki so bili že ta mesec prizadeti s poplavami, smo za ta območja izdali opozorilo najvišje stopnje, za preostale predele Slovenije pa smo nekako obdržali oranžno vremensko opozorilo," je pojasnil.

Pri hidroloških razmerah se spopadamo z določenimi neznankami. Poplave na začetku avgusta so precej spremenile pokrajino, rečne struge in njihova zaledja. Najbolj nas skrbi prav to, da ta trenutek ne znamo oceniti, kako bo voda v teh porečjih odtekala.

Janez Polajnar

Tudi torek bo v znamenju padavin

Zaradi ciklona, ki bo vztrajal nad Genovskim zalivom tudi v torek, lahko po njegovih besedah pričakujemo tudi jutri čez dan, predvsem v drugi polovici dneva, znova kar izdatne padavine: "Ne bodo sicer tako ekstremni nalivi, kot jih lahko pričakujemo v ponedeljek, vendar smo tudi za jutri za eno stopnjo zaostrili vremensko opozorilo za večji del Slovenije zaradi pričakovanega dežja in krajevnih neviht," je pojasnil Gregorčič.

Tokratni vremenski dogodek bo tako potekal v dveh delih: "Prvi bo v ponedeljek popoldne in zvečer, ko bodo lahko intenzivni nalivi. Na vzhodu Slovenije pa tudi neurja z vetrom in točo. Torkov dogodek pa bo hkrati zajel večji del države. Se pravi deževje, zmerno do močno deževje z možnostjo tudi posameznih nalivov zaradi neviht." V sredo se bodo razmere počasi umirile in v drugi polovici tedna kaže na "deloma jasno in neproblematično vreme", je še napovedal Gregorčič.

Hidrolog Janez Polajnar je opozoril, da lahko pričakujemo tudi naraščanje hudourniških vodotokov in poplavljanje zalednih voda, predvsem na območju med Snežnikom in Kamniško-Savinjskimi Alpami ter Karavankami. "Težišče hudourniškega dogajanja bo lahko v porečjih Reke in na notranjskem delu Ljubljanice, prek Polhograjskih dolomitov do Škofjeloškega hribovja in na Gorenjskem. Predvsem v levih pritokih reke Save, od Jesenic, prek Tržiške Bistrice, Kamniške Bistrice proti Savinji. V teh dolinah lahko pričakujemo hudourniške izbruhe in v že omenjenih hribovjih."

Najbolj intenzivno dogajanje se bo odvijalo na pritokih večjih rek in na hudourniških vodotokih in na poplavljanju zaledne in padavinske vode. "Kot kaže, bodo večje reke, kot sta Sava in Savinja, padavinsko vodo odvedle v strugah," pojasnjuje.

Hidrološko opozorilo. Foto: Arso
Hidrološko opozorilo. Foto: Arso

"Poplave ob neočiščenih strugah vodotokov so tako lahko nepredvidljive"

Torkovo deževje bo nato padlo na že razmočeno podlago: "Na ranljivih območjih Mežiške in Savinjske doline ne vemo, kako bo padavinska voda odtekla. Zato nas za jutri najbolj skrbijo ta območja." Polajnar je še dodal, da naj bi narasli tudi Drava in Mura, ki naj bi se v torek razlivali na običajnih poplavnih območjih. Sava in Savinja pa naj bi v spodnjem toku ostali v svojih strugah, kaže za zdaj.

Polajnar opozarja, da lahko – če struge niso vzpostavljene tako kot pred poplavami, če so prisotna plazišča, naplavine in plavje – pride do kombinacije različnih dejavnikov: "To pomeni, da padavine povzročijo drsenje zemljine, odnašanje naplavin v rečne struge, poplave ob takšnih vodotokih so tako lahko nepredvidljive."

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je vse prebivalce na ranljivih območjih znova opozoril, naj spremljajo dogajanje, radarsko sliko in se pravočasno umaknejo. "Pozornost tudi na drugih predelih ne bo odveč," je še poudaril.

Rok Penec z Direkcije RS za vode pa je zagotovil, da bo direkcija "v največji mogoči meri izvajala vse tiste ukrepe na področju voda, ki so nujno potrebne za zagotavljanje pretočnosti". Napovedal je vzpostavitev dežurstva na vseh tistih pretokih, ki bi lahko povzročali težave. "Tudi sama mehanizacija v primeru nenadnega povišanja vodostaja bo usmerjena na ta območja, predvsem z namenom preprečevanja škodljivega delovanja voda na vso vodno infrastrukturo, vso drugo infrastrukturo in pa na zdravje in življenje ljudi," je še dejal.

Novinarska konferenca Arso, prenos

Obstaja tudi nevarnost proženja zemeljskih plazov. Kot so zapisali na Geološkem zavodu Slovenije, povečana nevarnost ponovne aktivacije zemeljskih plazov obstaja na območjih, kjer so se sprožili ob nedavni ujmi. Verjetnost za nastajanje novih plazov na neprizadetih mestih je sicer manjša, ni pa izključena.

Zaradi napovedanih neurij bo v nakupovalnih središčih Citypark in Aleja nocoj in jutri ponovno odprta parkirna hiša. Avtomobile bo mogoče pripeljati do polnoči in odpeljati po 6. uri zjutraj. Parkiranje bo brezplačno, so sporočili iz Cityparka in Aleje.