Ker ni denarja za umetni sneg, Lokve ostajajo brez smučarjev

Smučišča na severnem Primorskem so polna, na Lokvah, kjer je nekaj zaplat snega, pa vlada mrtvilo. Mitja Kobal, ki preko svojega društva skrbi za smučišče, trdi, da bi ga zasnežil, če stroške plača občina ali zavod za šport. Tam odgovarjajo: te stroške je po pogodbi dolžan nositi on. Problem je v resnici širši: odločiti se bo treba, kaj dolgoročno s smučiščem.

Na Lokvah je nekaj zaplat snega, snežni topovi pa stojijo.  Društvo, 
ki skrbi za smučišče, bi moralo plačati stroške, a nima denarja. Foto: Mitja Marussig
Na Lokvah je nekaj zaplat snega, snežni topovi pa stojijo. Društvo, ki skrbi za smučišče, bi moralo plačati stroške, a nima denarja. Foto: Mitja Marussig

LOKVE > Smučišče in sankališče na Lokvah je bilo lani kar lepo zasneženo, a so ukrepi vlade, ki je prepovedala obratovanje smučarskih naprav, prekrižali načrte Mitji Kobalu iz Goriške akademije deskanja in smučanja (GADS), ki skrbi za smučišče. Letos je situacija obrnjena: naprave lahko obratujejo, večja in manjša smučišča na severnem Primorskem so polna, na Lokvah, ki so namenjene najmlajšim, pa - mrtvilo. Na pobočju so sicer zaplate snega, a niti približno dovolj za smučanje ali sankanje.

“Zasneževati je treba, a naj zagotovijo denar”

“Povsod delajo smučišča, v Črnem vrhu je po sto smučarjev, pri nas pa nič. Nujno bi morali zasneževati, temperature so primerne za to. Če poženemo še večji top, lahko smučišče zasnežimo v treh dneh, a za to očitno ni posluha,” pravi Kobal. V čem je težava? Zasneževanje ni poceni, pravi, stalo bi par tisoč evrov. “Kje pa naj dobim ta denar? Dva vikenda smo delali v decembru in v januarju štiri dni. S ceno šest evrov za otroško karto za vlečnico ne morem plačati niti ljudi, ki tam delajo. Sicer izposojamo opremo, a na smučišču moramo biti vsaj štirje, imam predano ekipo mladih učiteljev smučanja. Ne moremo iz leta v leto delati izgube,” čez razmere benti Kobal ter prst uperi v novogoriški zavod za šport, ki upravlja s smučiščem, in občino. Prepričan je, da bi morala zagotoviti denar za stroške zasneževanja.

Mitja Kobal

upravljalec smučišča

“Nujno bi morali zasneževati, temperature so primerne za to. A za to ni posluha. Kje naj dobim denar? Ne moremo iz leta v leto delati izgube.”

“Zavod za šport teh stroškov ne bo plačal”

Neformalno se je sicer obrnil na novogoriškega župana Klemna Miklaviča, a je ta pojasnil, da s smučiščem upravlja zavod za šport, zato se mora dogovoriti z njimi. Direktorica zavoda Aleksandra Fortin je jasna: “Zavod ima sklenjeno pogodbo o uporabi, ki velja od 12. oktobra do 31. marca, po kateri mora GADS oziroma gospod Kobal plačevati obratovalne stroške, prihodki pa ostanejo njemu. Lahko se odloči, da bo zasneževal, a bo moral to plačati.” Kot dodaja, bi mu sicer zavod del stroškov povrnil, če dobi denar z razpisa za obratovanje žičniških naprav. A da bi zasneževanje plačal zavod, ne pride v poštev, poudarja.

Na občini vztrajajo, da se morata glede stroškov dogovoriti Kobal in športni zavod. “O tem smo bili zdaj obveščeni s strani medijev. Če je težava, pričakujemo, da nas bo zavod za šport kot upravljalec smučišča obvestil, nato se bomo naprej odločali,” so odgovorili.

Aleksandra Fortin

direktorica Zavoda za šport

“Če je javni interes, da smučišče obratuje, naj občina izračuna, koliko bi to stalo, in zagotovi denar”

Treba se bo pogovoriti, kaj s smučiščem

Aleksandra Fortin pa potrjuje, da so zadeve bolj kompleksne. “Na občini bi se morali odločiti, kaj z Lokvami oziroma s smučiščem. Na naš zavod je prenesla upravljanje, nimamo pa ljudi, ki bi imeli licence za to delo. Narediti bi morali finančno konstrukcijo in si naliti čistega vina: če je javni interes, da smučišče obratuje, naj občina izračuna, koliko bi to stalo, in zagotovi denar,” meni. Tovrstne zagate se sicer ponavljajo iz leta v leto že zadnji dve desetletji.

Kot kaže, topovi (še) ne bodo bruhali snega po pobočju. Naravnega snega pa tudi ni na vidiku. Kobal pravi, da je pogodbo dolžan spoštovati in jo tudi bo. “Konec marca poteče, potem mene ne bo več zraven,” je jezen. In dodaja: “Če je občina lahko vlagala v igrišče za foot golf, ki je komaj kaj obiskano, bi lahko kaj vložila tudi v smučišče, v večjo žičnico, ki je že dolgo tu, ali zbiralnik za vodo, ki je bil pred leti predviden, a ga niso nikoli naredili.”


Najbolj brano