Kirurške maske menjati na 2 uri

Bradačem in brkačem »egoistične« FFP2 maske ne koristijo!

R.T.
6. 12. 2021, 12.34
Posodobljeno: 6. 12. 2021, 13.52
Deli članek:

Vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar je ponovila nekaj napotkov glede nošenja mask.

Bobo
Če bi se direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek obril, bi mu FFP2 maska koristila. V večini primerov sicer nosi kirurško masko.

Bobo
Za bradate je bolj primerna kirurška maska.

»Kirurško masko je potrebno na dve uri menjati. Po dveh urah se namreč njena učinkovitost močno zmanjša,« je dejala Logarjeva in dodala, da se zaščita zmanjša, če je maska premočena ali onesnažena. Ker je Logarjeva dejala, da je treba »zadeve gledati kompleksno in ne enoplastno,« na tem mestu vprašajmo bralca ali bralko, koliko ljudi pozna, ki menjajo masko na dve uri.

Kaj pa maske tipa FFP2, ki so v trgovinah in lokalih obvezne na Bavarskem, v Avstriji in na Češkem? »Težava pri FFP2 maskah je, da ščitijo samo nas, pred drugimi, da se mi ne okužimo, ni pa nujno, da ščitijo druge pred nami. Bomo rekli, da je bolj taka egoistična maska,« razlaga infektologinja, ki razloži, da je pomembno, kako si jo namestimo. Ker je maska zelo gosta, ima zrak »precejšen upor, kar pomeni, da če ne tesni dobro, si bo poiskal pot okoli maske, pod brado, pod nosom, pri straneh,« vidi težavo Logarjeva. »Takšna maska ne bo služila svojemu namenu, ker bomo dihali zrak, ki ni filtriran.« »FFP2 masko si je torej treba ustrezno namestiti in narediti test tesnosti.«

Logarjeva pa pri teh maskah izpostavlja še eno težavo. »Moški, ki nimajo pobritega obraza, ki imajo brado ali brke, pri takšnih osebah maska popolnoma nič ne tesni. Problem pa so tudi zelo ozki in drobni obrazi, pri katerih maska prav tako ne tesni,« niza zagato za zagato s FFP2 maskami strokovnjakinja, ki predlaga, da za »splošno uporabo ostanejo večinoma kirurške maske, ki si jih je lažje namestiti in nudijo zelo dobro zaščito, če jih redno menjavamo.«

Profimedia
Še zalizce stran, pa bo FFP2 maska pravilno in koristno nameščena.

Avstrijci, Čehi in Bavarci torej niso dobro poučeni ali pa se brijejo (vsaj moški) pred vstopom v trgovine in lokale. Ker je Logarjeva dejala, da je treba »zadeve gledati kompleksno in ne enoplastno«, dodajmo še primer Švedske, kjer ne poznajo četrtega vala koronavirusa, bolnišnice delujejo normalno, nošnja mask ni zapovedana, precepljenost pa je 71 odstotna.