ESG je koncept standardov, po katerih podjetja poročajo o procesih upravljanja ter o svojem vplivu na okolje in družbo.
ESG

Tako Interenergo, Saubermacher in SES zmanjšujejo ogljični odtis

Z Interenergovimi rešitvami je Elan prihranil dva tisoč megavatnih ur energije. Pri Saubermacherju preskušajo alternativne pogone. SES vsak evro vloži v trajnost.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi
ESG
Intervju: Peter Kebrič, Lidl Slovenija
ESGBarbara Pavlin Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi 2
FINANCE
ESG
Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi
ESG
ESGMladen Miković Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi

(intervju) Herta Stockbauer, predsednica uprave BKS Bank AG

15.11.2022 04:00
Čas branja: 12 min
Tako Interenergo, Saubermacher in SES zmanjšujejo ogljični odtis
Interenergo je z Elanom podpisal novo pogodbo za drugo fazo sončne elektrarne na strehah podjetja. Foto: Interenergo

»Širši javnosti je gotovo vse bolj jasno, da pri zelenem prehodu ne gre zgolj za krilatico odločevalcev, temveč je prednosti že toliko, da bo sodelovanj s podjetji na tem področju zagotovo vse več,« meni direktor družbe Interenergo Blaž Šterk.

Med ključnimi dejavnostmi podjetja so energetske storitve, kjer v povezavi z energetskim pogodbeništvom uresničujejo širok nabor tehničnih rešitev. Tako lahko podjetja glede na svoje potrebe izbirajo med časovno in operativno manj zahtevnimi dejanji, kot je prenova svetil, ali se odločijo za kompleksnejše posege, ki lahko vključujejo vse od prenove sistema ogrevanja, instalacije sončne elektrarne, celostne energetske sanacije stavbe in druge rešitve.

»Vsak od teh ukrepov vpliva na ogljični odtis podjetja in če imamo v mislih, da ponujamo rešitve na številnih tehničnih področjih, je jasno, da lahko partnerjem bistveno pomagamo pri njihovem doseganju zelenega prehoda,« pove Šterk.

Prevzamejo riziko celotne investicije

Med najpomembnejšimi prednostmi storitev, ki jih ponuja Interenergo, sogovornik navede, da partner za izvedbo ne potrebuje lastnih sredstev.

»Energetsko pogodbeništvo namreč pomeni, da lahko mi kot izvajalec storitve nase prevzamemo tudi riziko celotne investicije. To lahko naredimo zato, ker so prihranki pri energiji tako veliki, naše izkušnje z razvojem, izgradnjo in upravljanjem energetskih sistemov pa so dovolj močne, da si novoustvarjene prihranke razdelimo s partnerjem. Takšna investicija ima za partnerja številne neposredne prednosti. Poleg odsotnosti začetne investicije, ki ni zabeležena v naročnikovih bilancah, sta zagotovljena še finančni in seveda energetski prihranek, povečana je vrednost stavbe, po preteku pogodbe postane partner lastnik opreme, vse skupaj pa je izvedeno v luči razogljičenja, saj je ogljični odtis podjetja po vsakem posegu vse manjši,« našteva sogovornik.

Optimizacija energetskih sistemov med ključnimi ukrepi

Nove tehnologije ponavadi ponujajo boljše izkoristke energije in pomenijo večji potencial za manjšanje ogljičnega odtisa, zato so Interenergovi strokovnjaki nenehno na preži za novostmi.

»Poleg sprememb virov energije je ravno optimizacija energetskih sistemov tisti drugi večji ukrep, ki lahko bistveno vpliva na zeleni prehod. Optimizacija energetskih sistemov pa se po pravilu dogaja z novimi tehnologijami, zato so trendi v energetiki za nas odločilnega pomena,« pravi Šterk.

S storitvami, ki jih zagotavljajo pri Interenergu, podjetja prihranijo tudi čas, saj se jim ni treba ukvarjati s številnimi vprašanji, na primer katero tehnologijo izbrati, kako jo umestiti v prostor, kakšne bodo finančne posledice investicije ...

»Ker je naša storitev na ključ, to pomeni, da vse faze projekta, od raziskav, pridobivanja ponudb, pogajanj, urejanja dokumentacije do spremljanja izvedbe, opravimo mi. Poleg že naštetih neposrednih prednosti partner tako pridobi še čas, ki ga lahko namesto v kompleksna energetska vprašanja preusmeri v svojo osnovno dejavnost,« poudari Šterk.

Primer: Elan prihrani dva tisoč megavatnih ur energije

Največ povpraševanja je trenutno po sončnih elektrarnah, pri čemer gre za različne projekte, vse od ene največjih, 2,2 megavatne sončne elektrarne na strehi Salonita Anhovo, do mnogih drugih.

Veliko je tudi prenov sistemov ogrevanja, kjer gre običajno za zamenjavo energetskega vira ali za energetsko optimizacijo. Tako med drugim dotrajane kotle na plin zamenjajo s sodobnimi kotli na lesno biomaso, ki je zeleni vir energije, hkrati pa ima kot lokalni vir veliko večjo dobavno in cenovno stabilnost ter zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in dobaviteljev iz tretjih držav.

»Pred vsakim projektom opravimo tudi temeljito analizo, ki je podlaga za to, da partnerjem vselej ponudimo najprimernejše tehnične in ekonomske rešitve,« doda sogovornik.

Primerov dobrih praks projektov, ki prispevajo k zelenemu prehodu podjetij, je vse več. Šterk pa kot eno najbolj celostnih sodelovanj navede podjetje Elan, s katerim so končali že šesti projekt energetske prenove in podpisali že sedmo pogodbo, ki vključuje drugo fazo sončne elektrarne na strehah podjetja.

»Gre za res dober primer, kako lahko podjetje z energetskim pogodbeništvom na različnih področjih prihrani pri energiji in stroških ter s tem tudi bistveno zmanjša svoj ogljični odtis. Poleg letos poleti zgrajene sončne elektrarne v velikosti enega megavata smo za Elan prenovili še hladilni sistem in izvedli več projektov, povezanih z razsvetljavo. Vse navedene aktivnosti pomenijo prihranek energije v višini dva tisoč megavatnih ur in kar tisoč ton izpusta ogljikovega dioksida na leto ali konkretneje, s privarčevano energijo Elana bi pokrili letno porabo električne energije skoraj 600 gospodinjstev,« razloži Šterk.

Do leta 2040 bo Saubermacher podnebno nevtralen

Pri Saubermacherju so v zadnjih štirih letih v optimizacijo logistike, izboljšanje reciklažnih obratov in druga področja z dodano vrednostjo, kot so raziskave in razvoj ter pametne storitve, vložili okoli 31,3 milijona evrov. Njihov glavni cilj na področju varovanja podnebja in okolja pa je, da do leta 2040 postanejo podnebno nevtralni in do leta 2035 za svoje stranke prihranijo milijon ton ogljikovega dioksida na leto.

V skupini Saubermacher so tako pripravili številne pakete ukrepov, ki jih nenehno prilagajajo in širijo. Do leta 2025 želijo povečati delež samoproizvedene zelene elektrike s trenutnih osem odstotkov na 15 odstotkov. Prav tako so si za cilj postavili, da bodo do istega leta v vseh državah skupine stoodstotno prešli na zeleno elektriko, kot je to že v Avstriji.

Preskušajo alternativne pogone

Tretjina od 115 Saubermacherjevih vozil je že brez izpustov, preostale emisije ogljikovega dioksida, ki jih proizvedejo, pa izhajajo izključno iz tovornjakov za odvoz odpadkov. V skladu z optimizacijo logistike nenehno testirajo tudi alternativne pogonske sisteme, zato so lani naročili prvo težko tovorno vozilo (HGV) na vodik, letos pa načrtujejo tudi nakup električnega tovornjaka.

»Poleg vseh teh aktivnosti vestno delamo tudi manjše korake, kot je sistem recikliranja vode v naši kanalizaciji, ki jo uporabimo za pranje vozil, s čimer na eno težko tovorno vozilo prihranimo od 70 tisoč do sto tisoč litrov pitne vode na leto,« razlaga Robert Čajić, direktor v podjetju Saubermacher Slovenija.

Količino tiska dokumentov in čas obdelave so zmanjšali tako, da so uvedli aplikacijo za digitalno obdelavo naročil in načrtovanje poti, ki jo imajo vozniki nameščeno na mobilnih napravah. Prav tako so nabavili 27 električnih servisnih avtomobilov in namestili 26 polnilnih postaj na sedežu podjetja v Gradcu ter še dodatnih 15 na lokacijah Saubermacherja po Avstriji.

Z digitalizacijo izboljšujejo ločevanje odpadkov

Tudi svojim strankam z digitalnimi rešitvami pomagajo pri ozaveščanju o pomenu pravilnega recikliranja in ravnanja z odpadki. Uvedli so skener materialov, ki izboljša ločevanje odpadkov, ter komunikacijsko platformo, s katero stranke in prebivalci prejmejo neposredne povratne informacije o kakovosti njihovega ločevanja in napotke za zmanjševanje napačno odloženih odpadkov ter nižanja stroškov odvoza.

»Tako stranke spodbujamo k izboljšanju ločevanja in jih redno pozivamo k boljšemu ravnanju. Največji poskusni projekt, ki smo ga do danes izvedli v Mürztalu, poteka od poletja 2021 in vključuje šest lokalnih skupnosti in skupaj 10 tisoč gospodinjstev,« pove Čajić.

S platformo pametnega zbiranja optimizirajo logistiko odpadkov za odvoz na javnih zbiralnicah odpadkov, aplikacija wastebox.biz pa omogoča (gradbenim) podjetjem enostavno, hitro in pregledno organizirati odstranjevanje odpadkov z gradbišča. Namestili so tudi pametne koše za smeti, ki zmanjšujejo izpuste ogljikovega dioksida.

Vsaka naložba SES mora prispevati k trajnosti

»Že vrsto let smo zavezani načelom trajnosti in krožnega gospodarstva, kar se bo nadaljevalo tudi v prihodnje. Smo pionirji na področju zelenih rešitev,« pravi regijski direktor SES Slovenija Toni Pugelj. Za SES Spar European Shopping Centers, ki v Sloveniji upravlja pet nakupovalnih središč – Aleja Ljubljana, Citypark Ljubljana, Citycenter Celje, Europark Maribor in Center Vič Ljubljana –, je namreč trajnostni razvoj na dnevnem redu že vrsto let. Tako so kot prvi razvijalec nakupovalnih središč v Evropi leta 2007 prejeli tudi nagrado ICSC ReSource.

»Nenehno vlagamo v trajnostni razvoj nepremičnin in varčevanje z energijo. Lani je skupina SES v vzdrževanje, preureditev in posodobitev vložila 22 milijonov evrov, med drugim za postopen prehod na energetsko varčno tehnologijo LED za fasadno in notranjo razsvetljavo na vseh lokacijah ter namestitev fotovoltaičnih sistemov na strehah nakupovalnih središč SES,« razloži Christoph Andexlinger, vodja operacij pri SES Spar European Shopping Centers.

Trajnostno delovanje zagotavljajo z ukrepi za varčevanje z energijo, med katerimi so sistemi za nadzor prezračevanja v nakupovalnih središčih, ki so prilagojeni obiskanosti, uporaba obnovljivih virov energije (geotermalna energija, vodna energija ali fotovoltaika) ter uporaba rekuperacije toplote in nočnega prezračevanja za klimatizacijo. Po vseh nakupovalnih centrih širijo tudi mrežo e-polnilnic.

Od leta 2019 na vseh lokacijah družbe SES v Avstriji deluje sistem ravnanja z energijo, ki je certificiran v skladu s standardom ISO 50001:2018 pri TÜV Austria. Pred kratkim so certifikat prejeli tudi vsi centri v Sloveniji in Italiji. »S tem sistemom za upravljanje energije lahko še bolj optimiziramo porabo energije,« poudari Pugelj.

»Vsaka naša naložba mora prispevati k temu, da bodo naša nakupovalna središča še bolj trajnostna. To je standard, ki smo si ga postavili. Med drugimi prednostnimi nalogami se osredotočamo na širitev električne mobilnosti in dodajanje fotovoltaičnih sistemov na vsa naša nakupovalna mesta v Sloveniji,« pove regijski vodja SES Slovenija.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Manager
Manager Zakaj upravljati trajnostno mobilnost v podjetjih?

Trije največji zaposlovalci v škofjeloški industrijski coni Trata (Knauf Insulation d. o. o., LTH Castings d. o. o. in SIBO G. d. o. o)...

FINANCE
Ugašanje luči, manj hlajenja, fotovoltaika - kako trgovci bijejo bitko s pobezljanimi cenami elektrike
Finance
Teja Grapulin Ugašanje luči, manj hlajenja, fotovoltaika - kako trgovci bijejo bitko s pobezljanimi cenami elektrike 2

Nekateri so zavezani s celoletnimi pogodbami, zaradi katerih je lahko takojšnje zmanjšanje porabe elektrike zanje dražje, kot če bi porabili dogovorjene količine

FINANCE
Kompleks Žita v BTC menda tik pred prodajo. Kdo je v igri za nakup?
Finance
Aleš Perčič Kompleks Žita v BTC menda tik pred prodajo. Kdo je v igri za nakup? 2

Bo Žitu uspel eden največjih nepremičninskih poslov v prestolnici? Govori se o vsaj 30 milijonih

FINANCE
Boscarol po Koloseju kupil še skoraj deset hektarjev zemlje v BTC
Finance
Aleš Perčič Boscarol po Koloseju kupil še skoraj deset hektarjev zemlje v BTC 7

Posel naj bi bil vreden več kot 30 milijonov evrov

IZVOZNIKI
Novice
Tu smo že 116 let in na konkurenco gledamo drugače
FINANCE
Topjob
Top službe – več priložnosti za finančne direktorje; službe še v EBRD, EIOPA, MOL, Krki, Iskri, Yaskawi ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – več priložnosti za finančne direktorje; službe še v EBRD, EIOPA, MOL, Krki, Iskri, Yaskawi ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

FINANCE
Topjob
Top službe – priložnost za direktorja IT; službe še v Toyoti, AKOS, EIF, Login5, NLB, Savi Re ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – priložnost za direktorja IT; službe še v Toyoti, AKOS, EIF, Login5, NLB, Savi Re ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

FINANCE
Topjob
Top službe – priložnosti za direktorja v Bruslju in na Dunaju; zaposlujejo še Elaphe, Fraport, Huawei ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – priložnosti za direktorja v Bruslju in na Dunaju; zaposlujejo še Elaphe, Fraport, Huawei ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

IZVOZNIKI
Novice
V Avstriji veliko priložnosti še za slovenska storitvena podjetja
Izvozniki.si
NoviceBarbara Pavlin V Avstriji veliko priložnosti še za slovenska storitvena podjetja

Podjetniška scena v avstrijski Koroški je sveža in odprta, deležniki pa so željni čezmejnega sodelovanja, tako pri gospodarskih kot pri raziskovalnih projektih. Kako do pravih povezav?