Prikaz sedežnega reda v enem od kitajskih kinematografov. Foto: AP
Prikaz sedežnega reda v enem od kitajskih kinematografov. Foto: AP

Distribucijo tujih filmov na Kitajskem odobrijo ali zavrnejo regulatorji kitajske filmske uprave (CFA), ki je bila ustanovljena leta 1949 in deluje kot del oddelka za propagando kitajske komunistične partije. CFA na redni ravni zavrne predvajanje tujih filmov, da na ta način ohrani cenzuro in zaščiti domačo filmsko industrijo.

Ne zares znani razlogi za zaprta vrata za določene filme
Pri CFA-ju pravzaprav niso nikoli pojasnili, zakaj Marvelovi filmi od sredine leta 2019 niso prišli na velika platna po državi. Poznavalci filmske industrije so v preteklih letih sicer izpostavili več mogočih razlogov za to: od likov skupnosti LGBTQ+ in ameriških domoljubnih simbolov (denimo Kipa svobode), prek kitajske režiserke Chloe Zhao, ki je na Kitajskem deležna kritik zaradi izjav o svoji domovini v intervjujih, do naraščajočih političnih napetosti med ZDA in Kitajsko, piše Guardian.

Sorodna novica Od politike neločljiv film: kitajski petletni državni načrt za področje kinematografije

Med Marvelovimi filmi, ki so v preteklosti želi uspehe na Kitajskem, je denimo Črni panter, ki je leta 2018 na Kitajskem zaslužil 105 milijonov dolarjev (slabih 97 milijonov evrov). Od leta 2019 pa so pred vrati tamkajšnjih kinematografov ostali filmi, kot so Črna vdova, Spider-Man: Ni poti domov in Eternals v režiji Džao.

Film Spider-Man: Ni poti domov naj bi bil zavrnjen po tem, ko je CFA od distributerja neuspešno zahteval, naj odstrani Kip svobode iz prizorov, ki jih je ta urad ocenil za pretirano domoljubne.

Prizadevanja za otoplitev odnosov
A se s tem letom situacija očitno spreminja in deluje, da se Kitajska znova ogreva za hollywoodsko produkcijo. To je razvidno tudi iz tega, da je bil Avatar: Pot vode deležen odobritve predvajanja v času kitajskih novoletnih praznikov (kitajsko lunarno leto se tokrat začne 22. januarja) in je do danes tam zaslužil že 220 milijonov dolarjev (203 milijonov evrov). Ti prazniki so na Kitajskem običajno rezervirani za domačo filmsko produkcijo.

Do ponovne naklonjenosti Marvelovim filmov prihaja tudi v času, ko si ZDA in Kitajska prizadevajo za izboljšanje odnosov, pa tudi še nekaterih drugih znamenj, da kitajska vlada omiljuje svoj trd pristop do zasebnega sektorja.