Lukanova na 5000 m na OI odstopila

Slovenska atletinja Klara Lukan je na olimpijskih igrah v Tokiu v kvalifikacijah teka na 5000 m odstopila. Tekla je v drugi skupini, v kateri je bila najboljša Etiopijka Gudaf Tsegay (14:55,74). Ta pa je imela šele deveti skupini izid, v prvi skupini je bila najboljša Nizozemka Siffan Hassan (14:47,89).

Klara Lukan je na olimpijskih igrah v Tokiu v kvalifikacijah teka na
5000 m odstopila. Foto: Ales Fevzer/STA
Klara Lukan je na olimpijskih igrah v Tokiu v kvalifikacijah teka na 5000 m odstopila. Foto: Ales Fevzer/STA

TOKIO > Siffan Hassan, tekmovalka etiopskega rodu in dvakratna evropska prvakinja, je tako potrdila vlogo ene izmed glavnih favoritinj za zmago v finalu, kar bi bilo njeno prvo olimpijsko odličje.

Na prejšnjem svetovnem prvenstvu leta 2019 v Dohi je bila zlata na 10.000 in 1500 m, ima še dve bronasti medalji s SP leta 2015 v Pekingu (1500 m) in leta 2017 v Londonu (5000 m).

Klara Lukan, debitantka na velikem članskem tekmovanju na prostem, je zelo dobro začela in bila po prvih 10.000 m na šestem mestu v koloni 18 tekačic v skupini. Kilometer pozneje je bila deveta, a še vedno tesno za vodilnimi.

Mesto višje je bila po 3000 m, dober krog pozneje pa se ritem zelo povečal in Lukanova je izgubila stik z najboljšimi. Kmalu nato je stopila s tekaške steze in predčasno končala nastop.

Dvajsetletna Šentjernejčanka je bila letos srebrna na mladinskem EP. Prvi članski nastop na veliki tekmi v dvorani je opravila marca letos in bila na EP v Torun 18. na 3000 m.

Lukanova je z 20 leti najmlajša v sedemčlanski slovenski atletski zasedbi.