Sestanek Kadunca (levo) in Urbanije (desno). Foto: Vlada RS
Sestanek Kadunca (levo) in Urbanije (desno). Foto: Vlada RS

Vršilec dolžnosti direktorja Slovenske tiskovne agencije Igor Kadunc se je sešel z direktorjem vladnega urada za komuniciranje Urošem Urbanijo, so po sestanku sporočili s STA-ja.

Sestanek je bil namenjen seznanitvi s stanjem na področju urejanja osnov za nemoteno delovanja agencije do konca leta in predvsem za prihodnje leto. Strani sta izmenjali tudi poglede in stališča glede ključnih dilem pri pripravi pogodbe o opravljanju javne službe ter korakov, ki so potrebni, da bi financiranje javne službe znova steklo, navaja STA.

"Obstajajo določeni različni pogledi, vendar si bomo v naslednjih dneh intenzivno prizadevali, da se najdejo rešitve, tako za letošnje leto, še pomembneje pa za prihodnje leto, kjer ni posebnih okoliščin, ki jih je za letos prinesel PKP 7. Ob vprašanjih, kjer še obstajajo razlike pri njihovem tolmačenju, se bodo iskale rešitve tudi z vključitvijo drugih mnenj," je po srečanju dejal Kadunc.

Ob tem sta se obe strani zavzeli za čimprejšnjo rešitev, ki bi bila sprejemljiva za vpletene, seveda ob zavedanju tega, da je treba rešitve, ki bodo zagotovile normalno delovanje STA-ja, najti čim hitreje.

Vlada pa je na svetovnem spletu sporočila, da je Urbanija na srečanju Kaduncu predstavil in predal osnutek pogodbe med STA-jem in Ukomom glede opravljanja javne službe, ki po njihovih besedah med drugim predvideva takojšnje izplačilo predujma 845.000 evrov. "V skladu z dogovorom bodo na STA-ju še ta teden podali pripombe na osnutek pogodbe, konec tedna pa bo potekalo novo usklajevalno srečanje obeh direktorjev," so zapisali na Twitterju.

V dodatni izjavi je tudi Kadunc potrdil, da se bo dinamika pogovorov in usklajevanj povečala. "Mislim, da bi bilo narobe, če se ne bi intenzivno iskale rešitve," je dejal in opozoril, da morebitno umanjkanje dogovora o pogodbi za letos še "ne bo tak problem, ker je sedmi protikoronski zakon jasen, da pogodba za financiranje ni nujna". Vendar pa je treba čim prej zakoličiti tudi, kakšni bodo odnosi v prihodnjem letu, saj smo v času, ko bo treba pripraviti poslovni načrt za prihodnje leto, je dejal.

Ob tem je Kadunc optimističen, da zastoji v plačevanju, ki so nastali letos, niso taki, da se jih ne bi dalo premagati, če se bosta obe strani zavedali, da v Sloveniji potrebujemo agencijsko dejavnost, ki jo opravlja STA, in če vemo, da so sredstva za njeno javno službo že rezervirana v proračunu.

Nekdanji direktor RTV Slovenija Kadunc bo vršilec dolžnosti do konca leta, direktorske naloge s polnim mandatom bo začel opravljati prvega januarja prihodnje leto.

Že skoraj leto dni brez plačila

Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

STA je zaradi ustavitve financiranja tik pred stečajem. Ogrožena so delovna mesta približno 100 zaposlenih, je še pred sestankom poročal Radio Slovenija.

"Treba je videti, kaj je tisto, kar se lahko dogovorimo, da bi STA normalno posloval. Seveda pa se čas izteka. Ključna zadeva je, da jih opomnimo, da je zakon jasen in da mora STA še letos dobiti z zakonom predvideni denar," je pred sestankom napovedal Kadunc.

Predstavniki zaposlenih na STA-ju so v izjavi zapisali, da od novega direktorja poleg ureditve finančnih razmer pričakujejo tudi zagotavljanje uredniške avtonomije ob ohranjanju zaposlenosti. Kadunc glede uredniške avtonomije ne vidi težav: "Tukaj gre za dve popolnoma ločeni zadevi. Eno je uredniška politika, drugo pa je samo vodenje STA-ja."

Sorodna novica Drugi krog kampanje Za obSTAnek

Velik izziv pa bo kadrovska stiska, STA je v zadnjem letu zapustilo več novinarjev. Vloga STA-ja, ki z novicami oskrbuje številne medije, je neprecenljiva, meni Kadunc in opozarja: STA mora pokrivati celoten spekter dejavnosti, in to zahteva določeno število ljudi, kadra, da se to lahko naredi. Če bo tudi STA padel v problem nekega varčevanja, zmanjševanja, potem se zna zgoditi, da bo novic manj in bodo ljudje v Sloveniji slabše obveščeni.

Predstavniki zaposlenih so zapisali, da so bili v vladi že izraženi pomisleki do novoimenovanega direktorja. Kljub temu pa pričakujejo, kot so poudarili, da to ne bo izgovor za nadaljnje finančno izčrpavanje STA-ja.

Nov krog donacij za STA

Društvo novinarjev Slovenije (DNS) je z novembrom zagnalo drugi krog donacijske kampanje Za obSTAnek, v kateri je STA mogoče podpreti s poslanim SMS-om s ključno besedo STA5 na številko 1919. Predsednica društva novinarjev Petra Lesjak Tušek opozarja, da je vlada dolžna poskrbeti za financiranje STA-ja.

"Vsa izgovarjanja na pogodbo, na razna določila, so v bistvu popolnoma deplasirana, brezpredmetna. Zato smo se odločili ukrepati. Dobili smo številne pobude iz javnosti, da bi znova želeli nakazati sredstva, podobno kot v majski kampanji, v kateri smo zbrali približno 275.000 evrov," poudarja predsednica DNS-ja.

Kampanji se pridružuje tudi Sindikat novinarjev, ki na stiske zaposlenih na STA-ju opozarja že več mesecev.

Kadunc ob tem meni, da je podpora javnosti lahko celo odločilna, če v določenem časovnem okviru položaj ne bo rešen. Po njegovih besedah namreč še vedno obstaja možnost, da se glede letošnjega financiranja STA-ju in Ukomu ne bo uspelo poenotiti in ne bo prišlo do sprostitve financiranja, ki bi omogočila normalno poslovanje STA. In ko nekateri očitajo, češ da STA tudi brez državnih sredstev še vedno deluje, Kadunc pravi: "STA deluje tudi zaradi več kot 200.000 evrov, ki jih je javnost namenila STA-ju v spomladanskem delu kampanje. Da to podporo imamo, je ključnega pomena, da bo STA deloval še naprej, kakor je zamišljeno, torej samostojno, strokovno in učinkovito."

STA-jev v. d. direktorja Kadunc na sestanku pri Urbaniji