SAŠA inkubator lani pomagal pri ustanovitvi 31 podjetij

Savinjsko-šaleški inkubiranci so lani ustvarili skoraj 12 milijonov evrov in 110 delovnih mest
19.03.2022 18:09
Čas branja: 5 min
SAŠA inkubator lani pomagal pri ustanovitvi 31 podjetij
V SAŠA inkubatorju so lani na podjetniško pot pospremili 31 novoustanovljenih podjetij, pripravili 43 dogodkov in opravili 1.381 mentorskih ur. Foto: Arhiv SAŠA inkubatorja

SAŠA inkubator, ki pokriva območje savinjsko-šaleške regije, ima trenutno 35 članov. Njihovi inkubiranci so v letu 2020 ustvarili 110 delovnih mest in 11,75 milijona evrov prihodkov. »Na podlagi pogovorov z njimi kaže, da so lani ustvarili podoben obseg prihodkov,« pojasnjuje Ana Anžej, direktorica SAŠA inkubatorja.

Lani so na podjetniško pot pospremili 31 novoustanovljenih podjetij, pripravili 43 dogodkov in opravili 1.381 mentorskih ur. Za uresničitev vseh projektov je inkubator zbral 470 tisočakov, od tega so slabo petino prihodkov ustvarili na trgu, 29 odstotkov je prispevala velenjska mestna občina , iz evropskih in državnih projektov so pridobili 41 odstotkov, medtem ko najemnine pomenijo dobro desetino prihodkov.

Mladi in preobrazba regije

Velenje, kjer domuje SAŠA inkubator, ima po mnenju sogovornice strateški položaj, saj povezuje Koroško s Savinjsko dolino. »Pomembno je, da deležniki, ki smo vpeti v prestrukturiranje regije, čim bolje sodelujemo. Če bomo delovali tako, se poti, ki jo bo treba v procesu prestrukturiranja prehoditi, ne bojim, temveč jo vidim kot izziv. Vsaka sprememba je dobra, odvisno pa je, kako uspešni bomo skupaj pri uresničevanju teh sprememb. Naša najpomembnejša naloga je, da prav ob poznavanju potencialov regije pravilno usmerimo mlade v dejavnosti, ki bodo v prihodnosti aktualne in poslovno zanimive,« razmišlja direktorica.

SAŠA inkubator ima med načrti za letos in prihodnje leto širitev zmogljivosti inkubatorja v Zgornji Savinjski dolini, kar pomeni, da bodo programi in coworking prostori dostopni tudi zainteresiranim v Šoštanju, Šmartnem ob Paki in na Ljubnem ob Savinji. »Lani smo v okviru programa Startup Generator, ki smo ga zagnali, dobili kar nekaj novih podjetij. Med njimi je Graška,« poudarja Anžejeva.

Razvojne priložnosti

Graško je ustanovil Martin Rojnik, ki se je potem, ko je v Ljubljani zaradi korone zaprl vegansko restavracijo Kucha, vrnil na domačijo na Graški Gori. Ker pa proizvodnje veganskih živil pod blagovno znamko Graška ni mogel zagnati na domačiji zaradi težke dostopnosti in slabe elektrike, je proizvodnjo s sodelavci postavil v nekdanjih prostorih Klasja. Letos bodo ustvarili okoli pol milijona evrov prihodkov, prihodnje leto naj bi v Velenju postavili gobjo farmo.

»Morda se zdi, da je naša dolina kot tempirana bomba, ampak prepričana sem, da imamo znanje, energijo in skupno vizijo, ki so trdni temelji za grajenje svetle prihodnosti mesta in doline. Velenje je mesto, ki se je rodilo iz teme v svetlobo. Črni obrazi rudarjev, ki so svoj kruh našli pod zemljo, so pred našimi očmi, ko zremo v prihodnost. Zato je naša odgovornost, da ustvarjamo okolje, ki bo rodovitno za hitro rast novih podjetij,« je slikovita direktorica SAŠA inkubatorja v odgovoru na vprašanje, kako vidi prihodnost mesta in regije SAŠA, ki naj bi bila do leta 2033 brez premoga.

Odprti za mlade od vsepovsod

Inkubator je septembra lani postal član strateškega razvojno-inovacijskega partnerstva Tovarne prihodnosti, katerega cilj je ustvariti odprto in prijazno okolje za razvoj inovacij, ki bodo prebojne in perspektivne in bodo presegle nacionalni okvir.

V tesnem sodelovanju z mestno občino Velenje inkubator načrtuje tudi odprtje »maker laba« in industrijskega tehnološkega inkubatorja. Kot pojasnjuje sogovornica, bodo maker lab odprli že letos, v njem pa bodo zagonskim podjetjem omogočili razvoj prototipov z uporabo 3D-tiskalnikov, dostop do studiev za videoprodukcijo, avdioprodukcijo in produktno fotografijo. Prihodnje leto pa naj bi začeli graditi industrijski-tehnološki inkubator, ki je del večnivojske širitve obsega dejavnosti podjetniškega podpornega okolja SAŠA inkubatorja v regiji. »Ta bo obsegala tako programsko širitev polja podpore na področje naprednega industrijskega inkubiranja in coworkinga po principih FabLab, možnost pridobivanja investicijskega pospeševalnega kapitala za inkubirana podjetja, širitev prostorskih zmogljivosti, odpiranje novih dislociranih coworking enot ter večjo stopnjo integracije v novonastajajoče razvojno okolje regije SAŠA,« našteva Ana Anžej.

Med lanske uspehe SAŠA inkubatorja Anžejeva umešča tudi evropsko nagrado za spodbujanje podjetništva za projekt Future 4.0 na področju »naložb v podjetniška znanja«. Konferenca Future že prerašča v platformo za povezovanje startupov. »Imamo veliko stikov po vsej Evropi. Zakaj pa ne bi v Velenje prišla podjetja in zaposlovala naše ljudi ter ustvarjala delovna mesta z višjo dodano vrednostjo. Če bi nam uspelo urediti celoten spekter pogojev, da bi bilo za njih delo v Velenju zanimivo, je to priložnost, na kateri je vredno graditi,« razmišlja direktorica SAŠA inkubatorja.

Do tveganega kapitala in praktičnih znanj

V pogovoru Anžejeva omeni še dva nova programa Business Minds in Investment Academy. Pri drugem gre za 11-tedenski praktični program oziroma platformo za izobraževanje ter povezovanje novih in že dejavnih vlagateljev ter zagonskih podjetij. »Podjetnikom tako odpiramo okno v svet vlagateljev, dostop do znanja in izkušenih strokovnjakov s področja tveganega kapitala.«

Program so razvili v sodelovanju s Poslovnimi angeli Slovenije, KIKštarterjem in Primorskim tehnološkim parkom. »SAŠA inkubator je tako postal regijska točka za vlagatelje za vzhodno Slovenijo.« Program Business Minds pa je nastal kot odgovor na vprašanje, kako v podjetniškem svetu »živeti«, in ne samo »preživeti«. Gre za sklop 11 butičnih dogodkov, na katerih združujejo uporabne vsebine priznanih slovenskih strokovnjakov in praktične delavnice tehnik sproščanja ter povezovanja s samim sabo.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Ustaviti želijo beg možganov iz Kočevja in Ribnice v Ljubljano
Finance
Jana Petkovšek Štakul Ustaviti želijo beg možganov iz Kočevja in Ribnice v Ljubljano

Podjetniški inkubator Kočevje ima pod svojim okriljem 21 inkubirancev, ki so v 2020 ustvarili skupaj slabih 2,1 milijona evrov

FINANCE
Najpodjetniška ideja: Graška z izdelki iz rastlinskih beljakovin nagovarja tudi mesojede
Finance
Jana Petkovšek Štakul Najpodjetniška ideja: Graška z izdelki iz rastlinskih beljakovin nagovarja tudi mesojede

Velenjski startup iz ekološko pridelanih ajde, stročnic in gob načrtuje letos ustvariti pol milijona prihodkov.

FINANCE
Članki
Autotech z avtomatizacijo in robotizacijo sodeluje pri preskoku podjetij v industrijo 4.0
Finance
FinanceJana Petkovšek Štakul Autotech z avtomatizacijo in robotizacijo sodeluje pri preskoku podjetij v industrijo 4.0

Velenjski startup že v tretjem letu poslovanja pričakuje 2,5 milijona evrov prihodkov

FINANCE
(E-knjižica) Kako zavarovati naše nepremičnine in avtomobile?
PRO
Finance
Finance PRO (E-knjižica) Kako zavarovati naše nepremičnine in avtomobile? (PRO)

Razkrivamo nekaj največjih pasti pri zavarovanju nepremičnin in avtomobilov.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Koroški startup, ki narekuje trende pri rastlinski prehrani
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Koroški startup, ki narekuje trende pri rastlinski prehrani 7

Ste že slišali za dimljen namaz iz bukovega ostrigarja, fermentiran čičerikin blok ali ajdov valj? To je le nekaj inovativnih ekoloških živil znamke Grashka

FINANCE
Subvencije
TOP razpisi tega tedna: gospodarsko ministrstvo, SPIRIT, podjetniški in regionalni sklad
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin TOP razpisi tega tedna: gospodarsko ministrstvo, SPIRIT, podjetniški in regionalni sklad

Objavljamo izbor aktualnih razpisov za subvencije in druge oblike spodbud

FINANCE
Okolje & energija
V Velenju bi postavili dve ogromni, 20-megavatni toplotni črpalki
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar V Velenju bi postavili dve ogromni, 20-megavatni toplotni črpalki 2

Na brezplačnem dogodku časnika Finance Šaleški forum bomo v torek, 29.marca, med drugim govorili tudi o pripravah na ogrevanje v Šaleški dolini po zaprtju TEŠ