Agro HI-tech

Bioakustika: Poslušate z nogami tako kot kobilice?

Hi-tech klepet: z analizo zvoka lahko spremljamo pestrost živalskih vrst, z ohranjanjem opraševalcev pa človeka
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

08.02.2022 05:00
Dopolnjeno: 08.02.2022 19:35
Čas branja: 3 min
Bioakustika: Poslušate z nogami tako kot kobilice?
Fizik doc. dr. Anton Gradišek je mlad znanstvenik z Inštituta Jožefa Stefana, ki je postal pravi navdušenec nad proučevanjem zvokov, ki jih v različnih razmerah oddajajo čmrlji; in tudi ti divji opraševalci so nujni za ohranjanje biotske raznovrstnosti in človeštva. Na domačem vrtu pred hišo z zanimanjem spremlja tudi divje opraševalke – čebele samotarke. Sicer pa se ta hip s sodelavci IJS ukvarja predvsem z zvokom v medicini. Proučujejo namreč, kako se »sliši zdravo srce« v primerjavi s srcem bolnika, ki ima diagnozo kroničnega srčnega popuščanja. Načrtujejo razvoj naprave, s katero bi bolnik pravočasno zaznal morebitno poslabšanje, da bi zdravnik lahko preventivno ukrepal. Foto: Arhiv IJS

Podnebne spremembe vplivajo tudi na opraševalce. Poleg vsem znanih medonosnih čebel so med divjimi čebelami za obstoj človeštva zelo pomembni čmrlji. Malo manj je morda znano, da oprašujejo tudi tam, kjer medonosne čebele ne, na primer v rastlinjakih ter nekatere pridelke, kot so ameriške borovnice.

Medtem ko pri ekoakustiki govorimo o zvokih, ki jih proizvaja okolje, lahko za bioakustiko na kratko rečemo, da gre za proučevanje zvokov, ki jih oddajajo živa bitja.

S proučevanjem zvokov živali, kot lahko pojasnimo bioakustiko, je mogoče ugotoviti marsikaj. Z njo se ukvarja tudi fizik Anton Gradišek, ki je, kot pravi, na to področje zašel po naključju.

Ko nam je pred nekaj leti prof. Janez Grad prinesel zbirko posnetkov različnih čmrljev, da bi proučevali zvoke njihovega brenčanja, smo razvili algoritem, ki je prepoznal vrsto čmrlja. V Sloveniji je bilo do zdaj odkritih 35 vrst, mi smo se osredotočili na bolj pogoste. Čmrlji so namreč pomembni opraševalci, saj medonosne čebele na primer nekaterih rastlin ne morejo oprašiti. Zaradi svojega mehanizma oprijema za cvet in metode stresanja peloda tako paradižnik v rastlinjakih in jajčevce, ameriške borovnice, tudi kivi oprašujejo le čmrlji. Skupaj z drugimi divjimi opraševalci so pomembni tudi v visokogorskem svetu, kjer medonosnih čebel ni.

Proučevanje čmrljev je pomembno tudi z vidika biotske raznovrstnosti, saj so tudi čmrlji izredno izpostavljeni podnebnim spremembam. Kaj nam sporočajo s svojim zvokom?

Z mikrofonom, postavljenim pred gnezdom, smo spremljali promet čmrljev, torej njihove odhode in prihode iz gnezda. Tako smo lahko preprosto ugotovili, katere vrste so bolj aktivne zjutraj in zvečer, katere pa čez dan. S tem pristopom bi lahko načeloma proučevali tudi, kako se razvija družina čmrljev in kakšen je njen reproduktivni potencial, kar pomeni, da bi dobili odgovor na vprašanje, koliko mladih matic in samčkov se je izleglo. In to bi nam omogočilo vpogled, kako na čmrlje vplivajo podnebne spremembe in katere vrste bodo bolj prizadete.

Že zdaj so ogrožene vrste, pri katerih se matice, ki edine preživijo zimo, spomladi prebudijo bolj zgodaj in jih zato lahko prizadene pozeba. Ogrožene so tudi vrste, ki gnezdijo na travnikih, če se košnje lotimo prezgodaj.

Ali lahko z analizo zvokov ugotavljate tudi, kakšno je zdravje čebel in čmrljev?

To je zelo zanimivo raziskovalno področje. Razvijajo se sistemi senzorjev, nekateri so tudi že komercialno v uporabi, ki poleg zvoka spremljajo še druge spremenljivke, kot sta temperatura in vlaga. Umetna inteligenca primerja vzorce iz dneva v dan in opozori čebelarja, če se v panju dogaja kaj nenavadnega. Pri čmrljih lahko omenimo še obrambno oglašanje, ki ga uporabljajo za odganjanje vsiljivcev, denimo miške, ki je prišla pogledat opuščeno mišje gnezdo, v katerem so si čmrlji ustvarili dom. Čmrlji navzočnost vsiljivca prepoznajo tudi na podlagi izdihanega ogljikovega dioksida.

V svetu se pri ohranjanju pestrosti vrst precej uporabljajo tudi tako imenovane zvočne pokrajine, s katerimi preverjajo, če je gozd »bolan« ali pa kako si je živalski svet opomogel po gozdnem požaru.

V tropskih gozdovih, denimo v Indoneziji, so biotsko raznovrstnost proučevali z mikrofoni in ugotavljali, na katerih frekvenčnih območjih so navzoči živalski zvoki. Nekatere vrste se namreč oglašajo pri višjih, druge pa pri nižjih frekvencah, na primer ptice. Ta pristop je preprostejši kot štetje vrst. Ugotovitve so potem uporabili pri strategijah za zaščito gozdov in trajnostno izkoriščanje. To na primer pomeni, da se na območju, kjer je bila po analizi zvokov morda že ogrožena pestrost vrst, niso odločili za sečnjo.

Vzorce vedenja živali na podlagi sloga njihove komunikacije verjetno lahko izkoristimo tudi na številnih drugih področjih; morda pri ugotavljanju, kako zdrav je les?

Prav gotovo, analizo zvokov lahko uporabljamo v zelo različnih razmerah. Poznam študije, kjer so na podlagi zvoka ugotavljali, ali so v lesu ličinke hroščev, ki grizljajo les. V drugi študiji so spremljali skupino slonov in na podlagi oglašanja ugotavljali, ali so pod stresom zaradi selitve z enega na drugo območje. Pomembno je tudi razumevanje, kako zvok vpliva na morske sesalce, ki so pogosto prizadeti zaradi zvočnega onesnaženja, zato denimo omejujejo gradbene posege v pristaniščih, kjer se zadržujejo tjulnji.

Če se vrnemo k opraševalcem. Njihovo aktivnost in pestrost lahko spremljamo tudi z mikrofoni, ki jih postavimo na travnike ali med cvetoča drevesa. Bioakustika nam gotovo lahko ponudi veliko odgovorov tudi v času podnebnih sprememb, ki ogrožajo obstoj biotske raznovrstnosti. Naj še omenim, da je bil pionir sodobne bioakustike slovenski biolog Ivan Regen, ki je konec 19. in v prvi polovici 20. stoletja proučeval oglašanje kobilic in murnov ter ugotovil, da žuželke slišijo s posebnim timpanalnim organom na prvem paru nog.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci