Ko nihče nikomur ne verjame več

Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je pred dnevi javnost obvestilo, da je zoper Salonit Anhovo podalo prijavo inšpekciji za okolje. Ugotovilo je, da anhovsko podjetje Agenciji RS za okolje ne pošilja podatkov o meritvah temperature na rotacijski peči, ki jih zahteva okoljevarstveno dovoljenje. Agencija je včeraj to potrdila. Ne gre za akademsko razpravo o malenkostih, te meritve so zelo pomembne, saj kažejo, ali so odpadki pravilno sežgani, da v okolje ne uhajajo strupeni toksini, ki bi zastrupljali dolino in prebivalce.

V Salonitu trdijo, da seveda vse merijo in da bodo podatke dali v nekaj dneh na razpolago, ne le agenciji, pač pa tudi javnosti in občini. A njihove trditve, da jim teh podatkov ni treba po avtomatizmu posredovati, v čudno luč postavlja ta ista agencija, ki pravi, da so to dolžni početi. Župan pa opozarja, da zakon o varstvu okolja zahteva, da mora podatke o monitoringu najmanj enkrat na leto sporočati ministrstvu, občini in seznaniti javnost. Morda gre za sprenevedanje, morda za šum v komunikaciji. A dejstvo je, da se je vozel hudo zavozlal.

Ko nihče nikomur ne verjame več, je še toliko bolj pomembna igra z odprtimi kartami. Ker je to iluzorno pričakovati, naj bo vsaj nadzor pristojnih institucij reden in temeljit.

Da na Salonit spet letijo očitki Eko Anhovo in dolina Soče, povezani s sosežigom odpadkov, ni veliko presenečenje, saj se pritisk kritične javnosti stopnjuje že nekaj časa. Delno tudi zaradi podpore novega vodstva občine in razmerij v občinskem svetu, ki se je med drugim prvič eksplicitno opredelil, da nasprotuje povečanju proizvodnje in sosežiga. Ne glede na to, da podjetje že dolgo deluje po povsem drugačnih standardih, je v dolini s takšno zgodovino onesnaževanja in bolezni zaradi proizvodnje v preteklosti občutljivost ljudi popolnoma razumljiva. Ljudje v dolini so bili v preteklosti (pre)večkrat prepeljani žejni čez vodo, zato je vsak najmanjši sum, utemeljen ali pa tudi ne, lahko razlog za preplah in alarm. In za koga morda tudi za kakšno politično točko. Pa vendar.

V Salonitu trdijo, da gre pri vsem skupaj za nesporazum in da se bo situacija razjasnila, ko bodo predstavili podatke. Prav. V vsakem primeru bo inšpekcija, ki je ali bo šla v kratkem na delo, ukrepala, če bo ugotovila nepravilnosti. Ali pa pomirila javnost, da jih ni (bilo). Težje bo preplezati drugo oviro. V dolini namreč že dolgo vlada situacija, ko nihče nikomur ne verjame več. V teh situacijah bi bila, kolikor naivno to že zveni, toliko bolj pomembna igra z odprtimi kartami na vseh straneh. Ko vsaka stran brez skritih namenov odigra svoje. Ker pa je iluzorno pričakovati, da se bo to zgodilo, naj bo vsaj nadzor pristojnih institucij reden in temeljit.


Preberite še


Najbolj brano