REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Američani izgubljajo potrpljenje: Ukrajina, ki so jo v ring z Rusijo poslali z »zlomljeno roko« jih spominja na Vietnam

Američani izgubljajo potrpljenje: Ukrajina, ki so jo v ring z Rusijo poslali z »zlomljeno roko« jih spominja na VietnamTolažba: Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski v objemu Joeja Bidna. Toda niti milijarde dolarjev ameriških davkoplačevalcev režim v Kijevu niso uspele pripeljati do zmage, Američani pa niso ljubitelji »dolgotrajnih argažmajev«. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Ameriški davkoplačevalci so pričakovali, da se jim bo njihova naložba tudi v primeru Ukrajine in vojne proti Rusiji povrnila.

Nobena država ni porabila toliko za vojno v Ukrajini kot ZDA, ki so Kijevu zagotovile več kot 113 milijard dolarjev vojaške, gospodarske in finančne pomoči, piše portal 1945 in opozarja, da je Evropska unija, ki je pod neposredno grožnjo Rusije, dala le 35,9 milijarde dolarjev.

Ameriška donacija, dodaja, je tudi največja pomoč nekoj vojskujoči se državi, odkar je ameriški kongres leta 1941 sprejel zakon Lend-Lease, ki je dopuščal Washingtonu, da je posojal vojaško in drugo opremo državam v vojni z Nemčijo.

Zato ameriški davkoplačevalci pričakujejo, da se jim bo njihova naložba tudi v primeru Ukrajine in vojne proti Rusiji povrnila, čeprav je to ta trenutek zelo vprašljivo, zaradi počasnega toka ukrajinske protiofenzive.

Zgodovina kaže, da Američani ne podpirajo dolgotrajnih angažmajev.

Vse to so razlogi, zaradi katerih, kot ugotavlja portal »1945« (19fortyfive.com), Američani izgubljajo potrpljenje, saj jih ukrajinska vojna vse bolj spominja na Vietnam.

»Pomoč Ukrajini, ki na bojišču lahko doseže zelo malo, postaja pri Američanih vse bolj nepriljubljena. Zgodovina kaže, da Američani ne podpirajo dolgotrajnih angažmajev. Tako je bilo tudi z vietnamsko vojno. Javno mnenje se je obrnilo proti temu konfliktu poleti 1966. Enako se je zgodilo po invaziji na Irak poleti 2004,« spominja »1945«.

Znesek, ki je bil doslej poslan v Kijev, je očitno nezadosten, administracija Joeja Bidna pa ne načrtuje nove zahteve za dodatna sredstva do naslednjega proračunskega leta.

»Bela hiša je prejšnji teden zahtevala dodatnih 20 milijard dolarjev,« sta povedala raziskovalca Centra za strateške in mednarodne študije CSIS Daniel F. Runde in Madeleine McLean.

Michael O'Hanlon iz inštituta Brookings pa pravi, da bi Bela hiša takšno financiranje vojne proti Rusiji lahko počela »večno«.

»Ni ekonomsko nevzdržno, je pa verjetno politično nevzdržno,« dodaja.

Še posebej zato, ker so ameriški mediji poročali (na primer CNN), da so inšpektorji Pentagona že pomladi ugotovili, da se nekaj pregrešno dragega ameriškega orožja izgubi, še preden prispe na cilj.

Ali pa izgine neznano kam, kar v Ukrajini...

Eden največjih očitkov Američanov, ki financirajo ukrajinske ambicije, je, da Ukrajina tudi kljub tem ogromnim vsotam s svojo protiofenzivo doslej ni uspela doseči pomembnejših pridobitev.

»Ukrajinska strategija, da sledi sovjetskim vzorcem razmišljanja, ki si prizadevajo zmanjšati rivalstvo z enakomerno porazdelitvijo sredstev med vojaškimi poveljstvi, namesto da bi osredotočila vse sile za dosego enega samega cilja, je naravnost osupljiva,« je prejšnji teden Ukrajince grajal tudi New York Times, sklene svojo analizo portal »1945«.

Toda ta kritika je po svoje neupravičena - Ukrajinci zaradi podhranjenosti svoje vojske nikoli niso imeli na voljo dovolj sredstev, da bi izpeljali to, kar so njihovi gospodarji na Zahodu od njih pričakovali.

Kot je zapisal vojaški zgodovinar in komentator Big Serge na Substacku, je to tako, kot da bi v ring poslali boksarja z zlomljeno roko, nato pa kritizirali njegovo tehniko boja...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek