Kaj bo zrisal in si zamislil Edo Terglav za nadaljevanje turnirja v Bolzanu? Po tekmovalno prostem ponedeljku sledi v torek ob 12.30 Romunija, v sredo ob 19.30 pa Italija. Foto: www.alesfevzer.com
Kaj bo zrisal in si zamislil Edo Terglav za nadaljevanje turnirja v Bolzanu? Po tekmovalno prostem ponedeljku sledi v torek ob 12.30 Romunija, v sredo ob 19.30 pa Italija. Foto: www.alesfevzer.com

Od poenostavitve piramide hokejskih svetovnih prvenstev Slovenija sedmič sodeluje na SP-ju divizije I, kjer v skupini A igra šest najboljših drugoligašev na svetu. V nedeljo so risi doživeli že četrti poraz na uvodni tekmi tovrstnega enotedenskega turnirja s petimi tekmami.

"Vedeli smo, da ne bo lahko," je po porazu z Južno Korejo priznaval selektor Edo Terglav in nadaljeval: "So nevarni, veliko drsajo. Iz vsake priložnosti so skorajda dali gol. Preveč smo iskali lep gol. Premalo je bilo odbitkov, da bi iskali "odpadke" pred golom, kot smo igrali zadnji mesec. Ni bilo prave Slovenije, ki smo jo videli na pripravah."

V iskanju drugih in tretjih priložnosti

Sorodna novica Na uvodu "misije Bolzano" risi prejeli nepričakovano korejsko zaušnico

Brez prekaljenih štirih risov iz Bremerhavna, ki so sicer ravno v petek izgubili finale nemškega prvenstva, ni bilo pravega slovenskega pritiska. Slovenci so se zapletali, iskali čiste strele, sočasno pred samimi vrati ni bilo igralca ali dveh, ki bi zastirala pogled in pobirala odbitke ali preusmerjala strele.

"Če pošiljaš ploščke proti golu, se zgodijo lepe stvari, tega pa tokrat nismo počeli. Smo imeli veliko posest, a preveč iskali čiste strele. Padli smo v to past, kar me najbolj jezi. Mladi imajo talent, a na tem prvenstvo moramo odigrati bolj preprosto. Ko smo proti boljšim ekipam imeli manjšo posest, smo več streljali in pošiljali ploščke pred vrata. Iskati moramo druge, tretje priložnosti," je Terglav skušal pojasniti, kaj je v nedeljo šlo narobe, da je Slovenija po vodstvu z 1:0 in izenačenju na 2:2 na koncu ostala praznih rok.

Streli v okvir vrat so bili le rahlo na strani Slovencev: 32:25. Vendar MVP končnice v Franciji Matija Pintarič ni imel svojega dne, na drugi strani je bil suveren Yeonseung Lee, ki ga je za nameček dvakrat še rešil okvir vrat.

Enajst novincev po rezu veteranov in poškodbah

Gašper Krošelj po bolezni v nedeljo še ni bil stoodstoten, med tekmo pa je močan udarec v koleno prejel branilec Bine Mašič, a bosta oba nared za naslednji dve tekmi. Foto: www.alesfevzer.com
Gašper Krošelj po bolezni v nedeljo še ni bil stoodstoten, med tekmo pa je močan udarec v koleno prejel branilec Bine Mašič, a bosta oba nared za naslednji dve tekmi. Foto: www.alesfevzer.com

"Veliko novih fantov. Kar enajst jih je prvič na svetovnem prvenstvu. Živčnost, trema. Malo pozitivnih stvari," je iskal vzroke Terglav v pogovoru za Val 202. Enajst igralcev prvič igra na svetovnem prvenstvu, kar je zavestna odločitev vodstva Hokejske zveze Slovenije.

Doma sta ostala prekaljena Žiga Pavlin in Žiga Pance, nato so med pripravami prišle poškodbe (Miha Štebih, Luka Maver, Ken Ograjenšek). Sledila sta pozno spoznanje in odločitev, da četverec iz Bremerhavna (Jan Urbas, Žiga Jeglič, Miha Verlič in Blaž Gregorc), ne bo na voljo oziroma bo preveč iztrošen ... Druga možnost je bila, da bi turnir začeli z le tremi napadi.

Svetla točka nedeljskega poraza z Južnimi Korejci je bil ravno četrti napad, ki je poskrbel za izenačenje na 2:2, ko je prvič na SP-jih zadel Jaka Sodja. "Četrti napad Mehle - Beričič - Sodja je bil zame zagotovo najboljši napad. Veliko energije, dosegli so gol," je dejal Terglav in se ozrl naprej: "Turnir petih tekem. Vsaka tekma šteje. Zdaj je prvi poraz, moramo strniti vrste. Premisliti, kaj je bilo narobe in kaj se lahko že na ponedeljkovem treningu spremeni."

Pred desetimi leti budnica za zmago

Klofuta prepričanju, da imajo Slovenci v Bolzanu izredno lepe možnosti za vrnitev v elitno divizijo. Ob napredovanju dveh reprezentanc ni še vse izgubljeno, a običajna turnirska matematika zahteva same zmage na preostalih štirih tekmah.

Na SP-ju 2014 v Gojangu v Južni Koreji je Slovenija izgubila uvodno tekmo na podoben način, pri čemer je bila z 2:1 boljša Japonska. Hitri in neutrudni drsalci, ki so do zmage prišli kljub slovenskemu vodstvu (Pavlin). Najprej bliskovit protinapad Obare, nato izkoriščena številčna premoč Akimota. Vendar je bila to budnica za četo Matjaža Kopitarja, ki je nato dobila preostale štiri tekme in osvojila turnir.

Svetovno prvenstvo v hokeju na ledu

Dvakrat sledila nova poraza

Drugačna je bila zgodba na dveh zaporednih svetovnih prvenstvih v letih 2018 in 2019. V Budimpešti 2018 je na južnokorejski-japonski pristop Velika Britanija s 3:1 premagala Slovenijo. Sledil je še poraz s Poljsko (2:4), nato se je moral reševati drugoligaški status. Zmagi nad gostiteljico Madžarsko (4:1) in favoritom Kazahstanom (5:3) sta prinesla celo priložnost za napredovanje, a je bila Italija na odločilni tekmi slavila s 3:4 po golu Kostnerja dve sekundi pred iztekom rednega dela. Pod črto je zasedba Karija Savolainena vseeno osvojila zgolj peto mesto.

Nur-Sultan 2019 se je začel s tesnim porazom s Kazahstanom (2:3) in nadaljeval z neuspehom proti Južni Koreji (3:5) ter nemočjo proti Belorusiji (1:4). Po treh porazih je šlo zdaj za obstanek, in izbranci Iva Jana so obrnili ploščo: 6:0 proti Madžarski in 9:0 proti Litvi za četrto mesto turnirja.

Rise čaka popravni izpit proti Romunom

Pet zmag nad Romuni s skupnih 36:3

Glede na prikazani hokej v nedeljo je drugi slovenski nasprotnik Romunija najšibkejši člen. Gostiteljica Italija je slavila s 6:1 (streli 55:22). Na svetovnih prvenstvih se je Slovenija z Romunijo pomerila petkrat in jo vselej visoko premagala.

  • 1996 v skupini C: 4:1
  • 1997 v skupini C: 5:0
  • 2004 v diviziji I: 8:0
  • 2007 v diviziji I: 10:1
  • 2022 v diviziji I: 9:1