REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Po slovenskem načrtu: Srbske stranke v BiH začele z »razdruževanjem BiH«, pripravljajo pogajalce

Po slovenskem načrtu: Srbske stranke v BiH začele z »razdruževanjem BiH«, pripravljajo pogajalceMilorad Dodik in vila na Kozari. Vir: Twitter

Pobude o spreminjanju meja na Balkanu, ki so se začele z objavo »non paperja«, ki ga tuji diplomati pripisujejo Sloveniji, so že dobile dodaten pospešek v Bosni in Hercegovini, kjer je predsednik predsedstva BiH Milorad Dodik in predsdnik Zveze neodvisnih socialdemokratov (SNSD) v vili tej republiki na Kozari organiziral poseben sestanek voditeljev srbskih vladajočih političnih strank o mirni razdružitvi BiH.

Na sestanku prvakov političnih strank v Republiki Srbski je poudaril, da se je potrebno pogovarjati o »mirnem razhodu« v BiH.

Po sestanku je novinarjem dejal, da bodo na pogovore pozvali še druga dva partnerja, bošnjaško in hrvaško stran.

Milorad Dodik - BiH Vir:Pixell
Milorad Dodik. Vir: Twitter

Po Dodikovem mnenju se zdaj ponuja priložnost mirnega razhoda v BiH, saj skupna prihodnost države očitno ni mogoča.

Podprl ga je tudi predsednik HDZ BiH Dragan Čović.

Nato je predsednik največje bošnjaške stranke v BiH, SDA, Bakir Izetbegović v intervjuju za sarajevsko televizijo Kanal O opozoril, da ni povsem prepričan, da v BiH ne bo vojne.

Spomnil je, da je njegov oče Alija, prvi predsednik BiH, leta 1992 državljanom sporočal, da ne bo vojne.

Ena od ključnih tem je zagotovo informacija, da se tudi znotraj EU na številnih pomembnih naslovih pogovarjajo o možnosti mirnega razdruževanja BiH.

Bakir pravi, da ne bo ponovil očetove napake.

»Raje danes umrem, kot pa da dopustim 'genocidnikom' zavladati nad delom BiH,« je dejal Bakir Izetbegović, vodja SDA.

Takoj zatem se je oglasil Milorad Dodik, ki je dejal, da mu bo za te besede, ko ga bo prvič videl povedal nekaj zelo neposrednih besed ter ga tako po domače »nekam poslal.«

Oziroma da bo Bakirja dal tja, kjer je nekoč bil.

To je jasna aluzija na psovko in take besede se lahko končajo res - zelo tragično...

To, kar je bil za Slovenijo sestanek v Poljčah, bi lahko bil tri desetletja pozneje za BiH sestanek političnih voditeljev Republike Srbske v vili »Mrakovica« na Kozari.

Vse skupaj je dobilo nov zagon z objavo »non paperja«, katerega avtorstvo še vedno ni preverjeno.

Dokument, o katerem so razpravljali tudi v člancah EU predvideva, da bi večino Republike Srbske priključili Srbiji, večinsko hrvaške kantone BiH pa Hrvaški.

Dokument poleg tega predlaga združitev Kosova in Albanije.

Slovenski premier Janez Janša je bošnjaškega člana predsedstva BiH Šefika Džaferovića sicer  obvestil, da Ljubljana podpira suverenost in ozemeljsko celovitost BiH, kot tudi njeno evroatlantsko pot ob popolnem spoštovanju Daytonskega mirovnega sporazuma.

Toda ob tem je nerodno to, da si v Republiki Srbski »atlantskega« dela evroatlantske poti ne želijo, saj so se proti zvezi NATO, ki jih je bombardirala, borili.

Republika Srbska in BiH ter Brčko  Vir: Wikipedia
Republika Srbska in BiH ter distrikt Brčko. Vir: Wikipedia

Ob tem je Slovenija zelo slab primer za pridige o ozemeljski celovitosti, saj se je tudi sama – in prva – med vsemi republikami SFRJ »razdružila« oziroma odcepila od nekdanje Jugoslavije in to celo z enostranskim aktom in uporabo vojaške in policijske sile.

Slovenija je zelo slab primer za pridige o ozemeljski celovitosti, saj se je tudi sama – in prva – med vsemi republikami SFRJ »razdružila« oziroma odcepila od nekdanje Jugoslavije in to celo z enostranskim aktom in uporabo vojaške in policijske sile.

V Republiki Srbski so prepričani, da to v njihovem primeru ne bo potrebno, saj so meje Republike Srbske določene z Daytonskim sporazumom.

To, kar je bil za Slovenijo sestanek v Poljčah bi lahko bil tri desetletja pozneje za BiH sestanek političnih voditeljev Republike Srbske v vili »Mrakovica« na Kozari.

Ozemeljsko celovitost BiH sicer poleg Daytonskega sporazuma varujejo tudi izjave ZDA in članic EU, da razbitja BiH ne bodo dopustile, toda v Bosni se dobro spomnijo podobnih izjav in njihove teže tudi tedaj, ko se je odločalo o celovitosti SFRJ.

Novi Balkan?
Nove meje na Balkanu? Vir: Twitter

Washington je na svoje izjave  pozabil v šestih mesecih po »spremembi dejstev na terenu«, ko je priznal tudi Slovenijo.

»Sedaj nam v kuloarjih govorijo o možnosti, da se razidemo. Na miren način, ne z vojno. Republika Srbska se ne bo razšla z vojno,« je dejal Dodik, ki je napovedal, da bo Republika Srbska oblikovala pogajalsko skupino, ki se bo pogajala s partnerji iz Federacije BiH, druge konstitutivne enote države.

Dodik: 'Sedaj nam v kuloarjih govorijo o možnosti, da se razidemo. Na miren način, ne z vojno. Republika Srbska se ne bo razšla z vojno.'

In o čem so se pogovarjali na Kozari?

»Ena od ključnih tem je zagotovo informacija, da se tudi znotraj EU na številnih pomembnih naslovih pogovarjajo o možnosti mirnega razdruževanja BiH kot tudi o potrebi, da se dokončno sproži pobuda o začetku pogovorov med Republiko Srbsko in Federacijo BiH v tem kontekstu,« je dejal tiskovni predstavnik SNSD Radovan Kovačević.

Dodatno vzpodbudo sestanku je dala tudi informacija, da je SNSD začel s plačano kampanjo na platformi YouTube, ki propagira miren razhod v Bosni in Hercegovini.

V več video posnetkih Milorad Dodik navaja argumente o tem, zakaj je »mirna razdružitev« edina mogoča rešitev za BiH.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek