Cisterna s kurilnim oljem. Foto: BoBo
Cisterna s kurilnim oljem. Foto: BoBo

Vlada je na dopisni seji zaradi prihajajoče kurilne sezone posebno pozornost namenila gibanju cen kurilnega olja. Maloprodajna cena tega je v drugi polovici leta 2021 presegla mejo enega evra in je v oktobru 2021 znašala že 1,10 evra na liter. Davki in dajatve se pri tem niso spremenili.

Vlada je zato sprejela odločitev za omejitev marž pri prodaji kurilnega olja. Z uredbo omejuje maržo distributerjev na maksimalno šest centov na liter kurilnega olja. Cene tega se bodo oblikovale na podlagi predpisane metodologije, in sicer kot povprečna 14-dnevna cena tekočega obdobja.

Za prvi dan povprečne 14-dnevne prodajne cene tekočega obdobja brez dajatev se upošteva obračunsko obdobje od 25. oktobra 2021 do 5. novembra 2021, prvi dan reguliranih cen bo tako 9. november 2021.

Razprava o mogočih ukrepih

Ministrski zbor je opravil razpravo o mogočih ukrepih, pri katerih se je delovna skupina omejila na tiste, ki jih je v svojem sporočilu kot dopuščene identificirala Evropska komisija, so po seji sporočili iz vlade.

Sorodna novica Kdo bo dražil energente in kdo ne?

Prav tako je vlada v razpravi o ukrepih upoštevala veljavne smernice glede državnih pomoči, so v sporočilu za javnost zapisali na vladnem uradu za komuniciranje.

Premier Janez Janša je sicer v ponedeljek v odgovoru na poslansko vprašanje konkretne ukrepe napovedal po vrhu EU-ja, ki se bo v četrtek začel v Bruslju, na to temo pa bodo prihodnji teden zasedali tudi ministri, pristojni za energijo.

"Ves svet se ukvarja s posledicami cen energije," je v DZ-ju poudaril Janša in izpostavil, da se vlada s tem vprašanjem intenzivno ukvarja in bo ukrepala. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.

Počivalšek: Ne želim si poseganja na trg energentov

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je v torek v okviru pogovora o načrtu za okrevanje in odpornost na Primorski gospodarski zbornici v Kopru dejal, so ukrepi pripravljeni, sam pa si ne želi, da bi posegali na trg energentov. A če bo treba, bodo storili tudi to.

Sorodna novica GZS predlaga državno pomoč najbolj prizadetim podjetjem zaradi dviga cen energentov

Po poročanju Radia Slovenija je posebej poudaril, da država na energetskem področju ne bo podpirala špekulantov; če bo treba, bo pomagala domačim ljudem in podjetjem. Ob tem je okrcal tudi EU in njena prizadevanja za znižanje trošarin. "Mogoče bomo jutri celo regulirali cene marž pri kurilnem olju," je povedal minister.

Z informacijo o problematiki trenutne visoke rasti cen energentov na svetovnih trgih se je vlada seznanila že na seji prejšnji teden. Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je takrat dejal, da se ji ukrepanje za zdaj ne zdi potrebno. Sicer pa je treba to vprašanje obravnavati celovito na ravni celotne Evropske unije, zato je za 26. oktober v Luksemburgu že sklical izredni svet ministrov, pristojnih za energijo.

Poziv vladi k začasni zamrznitvi cen energentov

Dvig cen električne energije in zemeljskega plina na veleprodajnih trgih v EU-ju in napovedane podražitve energije za potrošnike zahtevajo hiter in usklajen odziv, piše v pozivu, pod katerega so se podpisali Zveza potrošnikov Slovenije, Focus, Umanotera, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Zveza prijateljev mladine Slovenije, Zveza prijateljev mladine Moste Polje, Srebrna nit, Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija, Inštitut za zdravje in okolje in Plan B za Slovenijo.

Vladno kadrovanje

Vlada je na današnji seji za nadzornika Kapitalske družbe (Kada) imenovala Janeza Tomšiča in Boštjana Leskovarja. Nadzornici Nataliji Stošicki je mandat potekel aprila lani, prejšnji teden pa je s funkcije predsednika in člana nadzornega sveta Kada odstopil Stanislav Seničar.

Vladi predlagajo, naj sprejme ukrep nadzora maloprodajnih cen energije za vsa gospodinjstva za obdobje šest mesecev za električno energijo, zemeljski plin, daljinsko ogrevanje in ekstra lahko kurilno olje.

Ker približno dve tretjini zneska na računu za električno energijo predstavljajo dajatve, porabljena energija pa le tretjino, naj se z začasnim znižanjem davka na dodano vrednost in trošarine vsem potrošnikom omogoči tudi nižji račun za energijo.

Za energetsko revna in ranljiva gospodinjstva se podpisnikom poziva zdi smiselna tudi prepoved odklopa iz energetskega omrežja ali daljinskega sistema ogrevanja ne glede na izpolnjevanje obstoječih pogojev za nujno oskrbo vsaj do konca kurilne sezone 2021/22. To prepoved naj vlada za čas ogrevalne sezone zakonsko uredi še za nekatere kategorije prebivalstva, med njimi samske upokojence z nizkimi pokojninami.

Energetsko revnim gospodinjstvom naj se dodeli tudi nujna finančna sredstva v obliki t. i. energetskega vavčerja za plačilo povečanih stroškov za energijo, in sicer v znesku najmanj 100 evrov. Do finančnih sredstev bi morali biti upravičeni tudi vsi tisti, ki le minimalno presegajo cenzus za prejem socialne podpore, saj tudi oni pogosto ne zmorejo plačati stroškov za energijo, piše v pozivu.

Podpisniki dodajajo, da vsi ti ukrepi ne smejo ustaviti ali zmanjšati prizadevanj za učinkovito rabo energije, za spodbujanje uporabe obnovljivih virov in za manjšo odvisnost od fosilnih goriv.