Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
12. 4. 2023,
11.42

Osveženo pred

1 leto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,20

26

Natisni članek

policija medvrstniško nasilje Celje

Sreda, 12. 4. 2023, 11.42

1 leto

Podrobnosti medvrstniškega nasilja v Celju: identificirali pet osumljencev #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,20

26

Policijska uprava (PU) Celje preiskuje primer medvrstniškega nasilja, posnetki katerega so v zadnjih dneh zaokrožili na družbenih omrežjih. Policija je prijavo o dogajanju prejela prejšnjo nedeljo. O medvrstniškem nasilju sta v izjavi za medije spregovorila vodja skupine za mladoletniško kriminaliteto sektorja kriminalistične policije PU Celje Jože Bračko in inšpektor sektorja uniformirane policije PU Celje Boštjan Kavc.

Inšpektor Sektorja uniformirane policije PU Celje Boštjan Kavc je v izjavi dejal, da so o incidentu bili opozorjeni 9. aprila oz. dan po incidentu. Na policijo se je obrnila mama oškodovanke. 

Zatem so policisti nemudoma pristopili k vsem dejanjem, da bi zavarovali sledove, opravili so ogled kraja dejanja in zagotovili varnost žrtve. 

Potem ko so policisti leta 2021 zaznali padec števila kaznivih dejanj s področja medvrstniškega nasilja – kar je značilno za večino kaznivih dejanj na splošno – se je število obravnavanih primerov lani približalo predkoronskim. Policija jih je lani obravnavala 308, leto prej 220, v letu 2020 so imeli 306 primerov, letos do konca marca pa 123.

Identificirali so pet mladoletnih osumljencev 

Dodal je, da so v preiskavi ugotovili, da je v dogodek vpletena mladoletna oškodovanka, identificirali so pet mladoletnih osumljencev uradno pregonljivega kaznivega dejanja nasilništva. Ker so v dogodek vpletene mladoletne osebe, več informacij ni mogel podati. 

Ob tem je glede objav in komentarjev na družbenih omrežjih pozval vse, naj se vzdržijo neprimernih komentarjev in objav. "Ker določene objave že mejijo na sume elementov kaznivega dejanja oz. elemente prekrškov in dejansko k interesu preiskave, ki jo trenutno intenzivno izvaja policija, ne pripomorejo," je dodal.

Pri mladoletnikih, ki so, kot je razvidno iz posnetkov, dogajanje samo opazovali, policija odgovornosti ne more iskati. "Morda je žalostno to, da niso ukrepali, da niso preprečili," je v izjavi dejal vodja skupine za mladoletniško kriminaliteto sektorja kriminalistične policije PU Celje Jože Bračko.

Opozoril je tudi na problematiko snemanja in posredovanja posnetka drugim, saj je kaznivo dejanje tudi neupravičeno slikovno snemanje brez dovoljenja osebe, s čimer se hudo poseže v njeno zasebnost. Kaznivo dejanje je tudi objava podatkov mladoletne osebe, kar naj bi se tudi zgodilo v povezavi s tem dogodkom, pri tem gre po besedah Bračka za sum kaznivega dejanja zlorabe osebnih podatkov in sum kršitve tajnosti postopka.

Veliko medvrstniškega nasilja ostalo skritega 

Sicer pa, kot je poudaril Kavc, PU Celje vsako leto izvaja preventivne aktivnosti v vseh vzgojnoizobraževalnih ustanovah, ko s predavanji osveščajo mlade o medvrstniškem nasilju in pozivajo vse morebitne žrtve kaznivih dejanj, da to prijavijo policiji. Policija po njegovih besedah pri teh zadevah ne dopušča nobene tolerance, v njenem interesu je, da se takšne zadeve prijavijo in storilci odkrijejo.

Na PU Celje so v letu 2021 evidentirali 82 kaznivih dejanj, povezanih z medvrstniškim nasiljem, lani 109. K temu je po besedah inšpektorja bistveno pripomoglo tudi ozaveščanje, da se ta dejanja prijavi policiji. Meni namreč, da je prej veliko medvrstniškega nasilja ostalo skritega.

Po ugotovitvah policistov pri nasilju med mladimi prednjači verbalno nasilje in nasilje, ki se pojavlja prek spleta, ogromno je pri tem fotografij in posnetkov. "Verbalno in psihično nasilje je huda oblika nasilja in določene žrtve teh kaznivih dejanj, ki so zelo ranljive, to so mladoletniki, imajo lahko potem hude posledice zaradi tega," je dejal Kavc.

Izmed vseh kaznivih dejanj, ki so jih lani na območju PU Celje izvršili mladoletniki, je bilo največ nasilništva, groženj in kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Se pa število kaznivih dejanj s področja spolne nedotakljivosti, kot je prikazovanje, izdelava in posest pornografskega gradiva, zmanjšuje, je povedal Bračko.

Straši imajo veliko vlogo 

Dotaknil se je tudi odgovornosti staršev. Kot je opozoril, imajo ti zelo veliko vlogo, kako usmerjajo, vzgajajo, poučujejo in tudi kako nadzorujejo svoje mladoletnike. Opozoril je še, da otroci do 14. leta starosti niso kazensko odgovorni, da pa policija v primeru odkritih tovrstnih dejanj poda poročilo na pristojno tožilstvo ter o dogajanju obvesti center za socialno delo.

Policija je vsaj po telefonu o zadnjem dogodku na območju Celja tudi že obvestila center za socialno delo, je povedal Kavc.

Na dogodke se je odzvala tudi predsednica države Nataša Pirc Musar:

Medvrstniško nasilje v Celju
Novice Po družbenih omrežjih zaokrožil posnetek medvrstniškega nasilja
Ne spreglejte