bencin Svet24.si

Nič več spreminjanja cen bencina na 14 dni?

nadangel metatron Svet24.si

Posebej za vas spreobrača vaš čas nadangel ...

1715359556-dsc04278-1715359333876 Necenzurirano

"Logar je zamudil svoj trenutek. Tudi za ...

1711367003-dsc04094-1711366985898 (1) Reporter.si

Piše se leto 2025, za predsednika SDS kandidira ...

maribor af Ekipa24.si

Sol na ljubljanske rane! Ste videli, kaj so ...

Anastasija Jović Njena.si

POP TV preseneti z novo voditeljico

doncic 11 Ekipa24.si

Ni videti dobro! Dončića posneli, ko je korakal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ljerka Bizilj: Kdo je Zoran Stevanović, ki nam z uličnim razgrajanjem skuša ugrabiti državo? (KOLUMNA)

Deli na:
Ljerka Bizilj: Kdo je Zoran Stevanović, ki nam z uličnim razgrajanjem skuša ugrabiti državo? (KOLUMNA)

Protest proti PCT na Trgu republike v Ljubljani. - Foto: Bobo

Dosedanja predvolilna retorika Koalicija ustavnega loka – skupaj z Janšo ne bomo vladali – se tokrat še širi: z nikomer, ki podpira Janšo, se ne bomo povezovali. In pri tem je najbolj glasen Marjan Šarec. Si KUL s tem zapira morebitno pot na oblast?

Zelo verjetno, če bi merili po številu poslancev, ki jih lahko zdaj zbere. Poleg tega bodo morali dobro okrepiti program. Zazdaj ne ponujajo veliko, tudi nič drugega kakor nasprotna stran, in veliko formalizmov: vsaka stranka gre na volitve samostojno; katera dobi največ, ponudi mandatarja in ne gredo z nikomer, ki podpira Janševo vlado. Zelo pomembno za vse nas! Močna vsebina. Pa še več bodo storili za zdravstvo, ostarele, za več stanovanj. Kot vsi drugi. Nekaj so sicer storili že zdaj. Večina ni nasprotovala zakonu, s katerim bo v naslednjih letih za zdravstvo dve milijardi evrov.

Tudi koalicija je v teh dneh ravnala neverjetno spravljivo, ko je v parlamentu podprla predlog Levice, po katerem se popravljajo nekatere pomanjkljivosti v pokojninski zakonodaji. Ali pa ji drugega ni preostalo, saj je Desus napovedal podporo in bi tako ali tako ne mogli zmagati, še spodobilo bi se ne, pred volitvami se predvsem daje in ne odvzema.

Ali sicer, praviloma modra, izkušena SD, ki je znala dobro vijugati med oblastjo in opozicijo, skuša v okrilju KUL skriti svoje pretekle neuspehe na področju zdravstva, skrbi za starejše ... ? Bodo zdaj naredili tisto, kar prej leta niso?

T. Fajon pravi: mi in volivci hočemo spremembe! Kaj pa obljublja drugega, kot je že bilo, ko je bila SD v vladi? Ali sicer, praviloma modra, izkušena SD, ki je znala dobro vijugati med oblastjo in opozicijo, skuša v okrilju KUL skriti svoje pretekle neuspehe na področju zdravstva, skrbi za starejše ... ? Bodo zdaj naredili tisto, kar prej leta niso? Se SD, ki ima bolj ali manj zanesljivo volilno bazo, povezuje, da zmanjša možnosti sorodnim strankam?

A. Bratušek zatrjuje: zdajšnja vlada je vse zavozila. Bo ona »odvozila« vsaj tisto, kar je sama zavozila, ko je vodila vlado? Čeprav Bratuškovi med četverico KUL gotovo lahko pripišemo še največ znanja; tudi javnega nastopa nima slabega. So se v KUL zmenili, preden so z Levico podpisali sporazum, kako bodo rešili njihovo programsko določilo o podržavljenju podjetij, o uvedbi nekakšne dogovorne ekonomije, ki se je še po treh desetletjih marsikje nismo rešili?

Od opozicijskih strank imata zanesljivo pot v parlament SD in Levica, najbrž še LMŠ, SAB je pa že na meji. Levica je brezglava, kar se od nje tudi pričakuje, a nevarna, če prevlada; razen, če bo posnemala grško Sirizo, ki se je s prevzemom oblasti dokaj umirila in porezala svoje skrajnosti. Podpore za parlament ima dovolj. Našli so prazen prostor. Šarm L. Mesca ima vpliv, predvsem na mlade, in splet bo znal dobro izkoristiti. Družbena omrežja in spletno oglaševanje bo na volitve tokrat precej vplivalo. M. Šarcu manjka politične širine, modrosti in kanček svetovljanstva, česar L. Mesecu ne bi mogli očitati. T. Fajon? Leporečje obvlada. Koliko pa sploh pozna slovensko drobovje, da bi zmogla voditi vlado? Koliko let je ni bilo v Sloveniji? Koliko avtoritete lahko ima?

Sloveniji bi pomiritev obeh skrajnih strani neizmerno koristila, a razkol je vsako leto globlji. Mislim, da ima posebno odgovornost za zmanjšanje negativnih strasti prav SD, ki ima najbolj izkušeno članstvo in največ izkušenj, a T. Fajon očitno o svoji morebitni državotvorni vlogi ni sposobna razmišljati. In, žal, pri tem ima gotovo svojo vlogo tudi Milan Kučan. V bitki z J. Janšo je treba biti boljši in ga tako obvladati. Vse drugo je netenje sovraštva, nemira, negotovosti ...

In če neizmerna samozavest KUL, da bodo skupaj na volitvah prestopili 50 odstotkov, ne bo rodila sadov? Na koga lahko računajo po volitvah? Na Igorja Zorčiča in njegovo novo stranko? Kakšno? Enako SAB, LMS? Le da bo predsednik Zorčič? Očitno hoče biti predsednik. Marsikatero stranko so prav »egoti« uničili, tudi LDS – po Drnovšku.

Proticepilci, ki bodo najbrž tudi stranka? Če bi prišli v DZ – so pravi partner za vladanje? Kdo je Zoran Stevanović, ki nam z uličnim razgrajanjem skuša ugrabiti razmeroma mirno in varno državo? Če se odloča za politiko, upam, da je volitve na ljubljanskih ulicah že izgubil. Če bi uspelo gibanju Povežimo Slovenijo, so v njih tudi stranke, ki ne izključujejo Janše. KUL jih je že izključila. Sicer bodo stranke v Povežimo Slovenijo morale oblikovati skupno listo in vanjo brezkompromisno vključiti le tiste, ki v svojih okoljih lahko dobijo največ glasov, če bodo hotele v parlament.

Za KUL je tudi Desus problematičen, vprašanje je, kje bo ostal. NSI? Je v koaliciji z Janšo. In če hoče priti v parlament, potrebuje močne živce. Pri M. Toninu se včasih zdi, da jih lahko hitro izgubi, da včasih ne ve, kaj hoče. Slej ko prej pa se bo moral pomiriti z Ljudmilo Novak in jo predlagati za predsednico države. Ima sicer še kakšnega kandidata: Jožefa Horvata, enega najbolj kultiviranih poslancev.

NSI? Je v koaliciji z Janšo. In če hoče priti v parlament, potrebuje močne živce. Pri M. Toninu se včasih zdi, da jih lahko hitro izgubi, da včasih ne ve, kaj hoče.

Edini, ki ve, kaj hoče, je Janez Janša. Gospodarstvo raste, brezposelnost upada, v Evropo nas postavlja brez manjvrednostnih kompleksov. Problem je zadolževanje, vsaka naslednja vlada bo potrebovala veliko modrosti in znanja, da bo dolg znižala. Čeprav finančni minister Andrej Šircelj zatrjuje, da ni za kaj skrbeti: servisiranje proračunskega dolga nas v zadnjem letu stane 1,7 odstotka BDP, leta 2014 pa nas je 2,9 odstotka.

Problem je tudi Janšev preveč sovražen odnos do preteklosti. Seveda pa je najbolj moteča njegova napadalna retorika. Ta odbija. Tudi napad na medije. A tu so vsi enaki, Janša odkrito, drugi prikrito. Vendar ima Janša svojo volilno bazo. Res pa najbrž je, da bi največ dobil, če bi šel čim prej na volitve. In kot vse kaže, se na to tudi pospešeno pripravlja.

Lahko tistim, ki volijo desnico! Tu je marsikaj jasno. Levi volivci pa bodo imeli kar precej zadreg. Seveda nas lahko preseneti se kakšen novi Cerar ...