Na kaj je treba biti pozoren pri uporabi plačilnih kartic v tujini? Foto: MMC RTV SLO/AP
Na kaj je treba biti pozoren pri uporabi plačilnih kartic v tujini? Foto: MMC RTV SLO/AP

Združenje bank Slovenije svetuje, kako poslovati s plačilnimi karticami v tujini, predvsem v času poletne sezone, ko veliko Slovencev odpotuje na Hrvaško.

Po priporočilih Zveze potrošnikov in Združenja bank Slovenije je dobra priprava na plačevanje v tujini ključnega pomena. Za osnovne primere ne smemo pozabiti na nekaj gotovine, za čim bolj brezskrben dopust pa plačujmo s plačilno kartico.

"Vedno priporočamo, da se na dopust ali v tujino odpravite ne zgolj samo z eno kartico, vedno imamo poleg kartice osebnega računa tudi neko plačilno kartico, pogovorno temu rečemo kreditna kartica, torej mastercard ali visa," je svetovala Urška Leskovar iz kontaktnega centra Nove Ljubljanske banke (NLB).

100 kun je lahko 13 ali pa 15 evrov

"Če plačate v evrih, je pet evrov pač pet evrov, če pa plačate 100 kun, je to lahko 13 evrov ali 15 evrov … Vedno izberete, če vam bankomat to ponuja, brez konverzije oziroma lokalno valuto," je Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije opozorila, da je ob dvigovanju gotovine na bankomatih zunaj evroobmočja treba vedno izbrati možnost "brez konverzije, torej lokalno valuto.

V evroobmočju pa nas lahko doletijo dodatne provizije, ki jih zaračuna lastnik bankomata, svarijo strokovnjaki. "Je pa plus to, da nas bankomat vedno prej opozori in lahko dvig predčasno prekinete. Kje so po navadi ti bankomati? Seveda tam, kjer so turisti," je še opozorila Meško.

In kaj storiti v primeru zlorabe plačilne kartice? "Predvsem je zaželeno, da imamo na kartici vklopljen varnostni SMS oz. SMS o uporabi kartice," je dejala Leskovar.

K večji varnosti lahko prispevamo tudi sami, dodajajo strokovnjaki, kartice ne puščajmo na vidnem mestu, PIN-kode ne zapisujmo v telefon ali nosimo v denarnici, vedno jo imejmo v spominu ali na listku, ki ga lahko skrijemo na mestu nastanitve.

Uporaba plačilnih kartic v tujini