Spremembe

Hojsov križ čez »samopostrežbo,« zdaj bo politika določala, kaj bo naprodaj v NPU

R.T.
21. 10. 2021, 13.48
Posodobljeno: 21. 10. 2021, 13.54
Deli članek:

Bo sledilo preiskovanje točno določenih zadev, ki bodo po meri vladajoče politične opcije, na ostalih pa se bo nabiral prah?

policija.si
Začasna vodja NPU Petra Grah Lazar.

Kot smo že poročali, so poslanci v državnem zboru med drugim sprejeli tudi za mnoge sporno novelo zakona o organiziranosti in delu v policiji, s katero naj bi si vlada pridobila dodaten vpliv na delo policije. V delu opozicije so namreč izpostavili, da bo lahko na podlagi sprememb zakona policijske preiskave usmerjal sam minister za notranje zadeve. Nacionalnin preiskovalni urad (NPU) bo v skladu z novelo sicer postal notranjeorganizacijska enota Uprave kriminalistične policije, pri čemer bosta tako enota kot direktor urada podrejena direktorju Uprave kriminalistične policije.

Notranji minister Aleš Hojs je glede pomisleka o izgubi avtonomnosti včeraj dejal, da je v noveli jasno zapisano, da NPU ostaja avtonomen pri odkrivanju in preiskavi, a da novela odpravlja izbiro primerov, ki jih bo NPU preiskoval, kar je Hojs označil za »samopostrežbo.« Roko nad tem bosta zdaj imela direktor kriminalistične policije in generalni direktor policije, ki ga na položaj seveda imenuje vlada na predlog ministra za notranje zadeve. Minister kandidata v skladu s slovenskim pravnim redom išče preko javnega ali internega razpisa oziroma poziva. Ob tem so se porajali pomisleki, da bo izvršna oblast nedopustno posegala v pravosodje ter da bo sledilo preiskovanje točno določenih zadev, na ostalih pa se bo nabiral prah.

Spomnimo, vlada Janeza Janše je vojno NPU-ju napovedala že takoj po prevzemu oblasti. Po dveh mesecih je razrešila direktorja Darka Muženiča, ki se je nato za pravico obrnil na sodišče, pri čemer mu je pritrdilo tako upravno kot delovno sodišče. Od takrat naprej se NPU vodijo vršilci dolžnosti, za »neposlušne« kadre pa se delo hitro najde v drugih, manj pomembnih enotah policije. Znano je, da NPU, ki ga bo še najmanj do aprila naslednje leto vodila Janševa izbranka Petra Grah Lazar, med drugim preiskuje tudi nekaj za Janševo vlado perečih primerov.

Bobo
Hojsu ni všeč »samopostrežba« v Nacionalnem preiskovalnem uradu.

Vpliv politike

Novela sicer prinaša še nabor drugih sprememb v ustroju policije, o katerih smo že poročali. Še preden je predlog novele pristal v rokah poslancev, je prestal odločanje odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ki je zavrnil številna dopolnila opozicije. Poslanec stranke LMŠ Rudi Medved je takrat izpostavil, da bi bilo obstoječi zakon smiselno spreminjati le z namenom zaščite avtonomnosti dela policije. V opoziciji so sicer prepričani, da je policija že zdaj pod vplivom politike, novela zakona pa to le še utrjuje.

Poslanka SD Bojana Muršič je takrat navedla, da se z novelo ustvarja »sivo polje,« ko bo prihajalo do različnih interpretacij, ali je predkazenski postopek usmerjal tožilec ali minister za notranje zadeve, medtem ko je zdajšnji zakon ministru preprečeval, da bi v procesu predkazenskega postopka usmerjal policijo. Z novelo zakona se bo po njenem mnenju zaščita pred političnim vmešavanjem v delo izgubila.