stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

jansa orban budimpesta cpac Reporter.si

Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Patricia Nagashi Brilli
Patricia Nagashi Brilli
0 23.02.2024 10:31:51

Tri sekcije – trije sistemi sojenja

Dr. Meta Zagorc
osebni arhiv
Združenje plesnih sodnikov Slovenije deluje pod okriljem Plesne zveze Slovenije (PZS). In ker PZS združuje tudi tri sekcije (standardni in latinskoameriški plesi, rock and roll ter moderni tekmovalni plesi), so tudi sodniki specializirani za plese iz določene sekcije.

Ena redkih, ki sodita v dveh sekcijah

Dr. Meta Zagorc in Boštjan Pavček sta ena redkih sodnikov, ki delujeta in sodita v dveh različnih sekcijah, zato sta si dovolila primerjati sodniške sisteme. Oba sta tudi glavna in mednarodna sodnika.

Zagorčeva, ki se za vsako sojenje dobro pripravi, plesalce ocenjuje v sekciji standardnih in latinskoameriških plesov ter v sekciji modernih tekmovalnih plesov. V obeh sekcijah se ocenjuje primerjalno, kar pomeni, da se tako pri standardu in latinu kot pri modernih tekmovalnih plesih išče plesalce, ki so boljši: do finala se jim podeljuje križe, v finalu pa se jim dodeli mesta.

Krojijo pravila, da bi se uvrstili med olimpijce

"Na evropskih in svetovnih prvenstvih se zadnjih približno deset let zaradi poskusa, da bi se uvrstili med olimpijske športe, uveljavlja nov sistem sojenja, in sicer se od polfinala sodi s točkami. Trije sodniki ocenjujejo tehniko, trije muzikalnost, trije odnos med partnerjema, trije pa koreografijo in izvedbo. Točkujejo od ena do deset na 0,25 natančno," pojasnjuje Zagorčeva.

Rock and roll objektivnejši

Tudi Pavček zatrjuje, da so se pri krovni organizaciji WRRC, svetovni rock and roll zvezi, pred nekaj leti odločili, da popolnoma prenovijo tekmovalni sistem rock and rolla: "Sprememba je bila narejena predvsem zaradi želje po objektivnejšem sojenju in objektivnejših rezultatih."

Pavček, ki poleg tega ocenjuje plesalce modernih tekmovalnih plesov (MTP), priznava, da je bil prejšnji sistem sojenja pri rock and rollu precej podoben sistemu MTP, torej v primerjanju plesalcev in skating izračunu rezultatov.

Vsak sodnik sodi svoj del

"Sedanji sistem sloni na izhodiščni oceni (članski pari) in je podoben gimnastiki ter drsalnim plesnim parom. Ocenjuje se absolutno in ne več primerjalno. Sodiš to, kar vidiš, in ne primerjaš parov med seboj," pojasnjuje novosti v sistemu sojenja v sekciji rock and roll.

Pri rock and roll plesih zdaj del sodnikov sodi akrobatske elemente in del plesni program, poleg tega je na tekmi še tehnični sodnik, ki kontrolira, ali plesalci izvajajo napovedane elemente in ali so ti v skladu s pravili. Nad vsem pa bdi glavni sodnik.

"Vsi rock and roll sodniki morajo vsaka tri leta potrjevati licenco, obnavljati svoje znanje in pravzaprav ponoviti izpit," zatrjuje Pavček.

»Ker sem tudi sodnik pri sekciji MTP, lahko potrdim, da so sodniki pri akrobatskih elementih objektivnejši in so rezultati tudi realnejši,« Pavček zaključi razmišljanja o rock and roll sodniškem sistemu.

Pri MTP tudi zgodba in šov

Zagorčeva pojasnjuje sodniški sistem MTP, kjer v večini ocenjujejo tehniko, koreografijo in videz, v šov kategorijah pa še šov ali zgodbo, ki naj bi jo plesalci pripovedovali s plesom. "Vse gre večinoma kar z roko v roki. Če je odlična tehnika, je izdelan tudi videz, koreografija je lepa in vpeta v zgodbo," dodaja Zagorčeva.

Sodniki vplivamo na razvoj plesa

Pred tekmovanji naj bi se sodniki vedno pripravili na svoje delo, zato tudi Zagorčeva pove: "Na tekmovanja se vedno pripravljam z ogledi videoposnetkov, prelistam pravila, osvežim kriterije sojenja, ker menim, da je sojenje izjemno pomembna in odgovorna naloga. Sodniki na neki način vplivamo na razvoj plesa, kajti vsak nov prvak je na neki način vzornik naslednjim generacijam plesalcev, pa tudi trenerjem. V obeh sistemih sojenja (MTP ter standard in latin) sodniki za finale izberemo tiste plesalce, pare in skupine, ki v največji meri zadostijo kriterijem sojenja. Ti so odvisni tudi od našega individualnega odnosa do umetnosti, estetike giba, poznavanja posameznih panog, trendov v času in prostoru."

Galerija

Članki iz rubrike