REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Guardian: Iz britanskega obrata uhaja vse več radioaktivnih odpadkov

Guardian: Iz britanskega obrata uhaja vse več radioaktivnih odpadkovVse večja je zaskrbljenost zaradi tveganj za okolje, krepijo se diplomatske napetosti z ZDA, Norveško in Irsko. Vir: Posnetek zaslona, X

Radioaktivni odpadki, ki vse pogosteje uhajajo iz ogromnega silosa v britanski jedrski elektrarni Sellafield, bi lahko predstavljali tveganje za okolje, in kot poroča Guardian, naraščajo skrbi glede varnosti zgradbe v obratu, ki razpada, pa tudi zaradi razpok v rezervoarju za strupeno blato, znano kot B30.

Kako nevarno vse to je, najbolje priča podatek, da je bil požar leta 1957 v Windscaleu (kot se je taisti kraj imenoval prej) najhujša jedrska nesreča v Veliki Britaniji doslej in da je Evropska unija v svojem poročilu iz leta 2001 opozorila, da bi bila nesreča v Sellafieldu lahko hujša od nesreče v Černobilu, saj je v britanskem obratu za predelavo in skladiščenje jedrskih odpadkov ter jedrsko razgradnjo, shranjenega veliko več radioaktivnega materiala kot v nekdanji sovjetski jedrski elektrarni.

Dogajanje je, kot pišejo britanski mediji, povzročilo tudi diplomatske napetosti med uradnim Londonom in državami, kot so ZDA, Norveška in Irska, ki se bojijo, da Sellafield ni kos perečim težavam.

Norveški uradniki so zaskrbljeni, da bi lahko nesreča na lokaciji povzročila, da bi prevladujoči jugozahodni vetrovi prenesli oblake radioaktivnih delcev čez Severno morje, kar bi imelo uničujoče posledice za Norveško, medtem ko so Američani, s katerimi Britanija že desetletja sodeluje na področju jedrske tehnologije v diplomatskih depešah izrazili zaskrbljenost zaradi odtekanja nevarnih snovi in kritizirali London zaradi pomanjkanja preglednosti.

Irska vlada je leta 2006 poskušala ukrepati proti Sellafieldu, tako da je obrat prijavila sodišču ZN zaradi zaskrbljenosti glede vpliva lokacije na okolje.

Sellafield ima največjo zalogo plutonija na planetu in je veliko odlagališče jedrskih odpadkov iz orožarskega programa in desetletja proizvodnje atomske energije.

Obrat je bil zgrajen pred več kot 70 leti, sprejemal pa je radioaktivne odpadke tudi iz drugih držav, med drugim iz Italije in Švedske.

Razpoke so se pojavile tudi v betonu in asfaltnem materialu, ki prekriva ogromno jezero z desetletji usedlin jedrskega mulja.

Razsežnost problema je bila razkrita po celoletni Guardianovi preiskavi, imenovani Nuclear Leak (Jedrsko puščanje), o težavah, vključno s kibernetskimi vdori, radioaktivno kontaminacijo in strupenimi delovnimi mesti na ogromnem odlagališču jedrskih odpadkov.

V računalniški sistem najnevarnejše britanske jedrske lokacije Sellafield naj bi po poročanju Guardiana vdrla kibernetska skupina, tesno povezana z Rusijo in Kitajsko.

Preiskava je pokazala, da so razkritje teh podatkov in morebitne učinke skrbno prikrili visoki uradniki, ki upravljajo z velikimi odlagališčem jedrskih odpadkov, trdi Guardian.

Uradni London je te trditve zanikal.

Med zelo občutljivimi dokumenti, shranjenimi v Sellafieldu, so priročniki za nesreče, načrti, ki vodijo ljudi skozi protokole za jedrske izredne razmere in kaj storiti v primeru jedrskega napada na Združeno kraljestvo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek