Na ljubljanski sobotni Paradi ponosa se je zgodilo več incidentov. Foto: BoBo/Borut Živulović
Na ljubljanski sobotni Paradi ponosa se je zgodilo več incidentov. Foto: BoBo/Borut Živulović

Zgodili so se žalitve, kraje in zažigi mavričnih zastav ter celo fizični napadi. Policija je potrdila, da obravnava nekaj primerov morebitnih sumov kaznivih dejanj, je pa dogajanje obsodil tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Sorodna novica Po ljubljanskih ulicah se je vila dolga povorka Parade ponosa

Sobotne povorke po ljubljanskih ulicah se je udeležilo približno 3500 udeležencev, med njimi tudi vidni politiki na čelu s predsednico države Natašo Pirc Musar. A bolj kot to je očitno dogajanje zaznamovalo verbalno in tudi fizično nasilje. Na Facebooku so na strani Inštituta 8. marec na primer zapisali, da je v soboto zvečer majhna skupina ljudi širila nasilje, da so po mestu gorele mavrične zastave in da dobivajo sporočila o napadih na osebe LGBT, je za TV Slovenija poročal Gregor Drnovšek.

Toliko nasilja na paradi ni bilo že desetletja

Udeleženci so povedali, da tolikšne količine sovraštva na paradi ni bilo že desetletja, zato so vsem prisotnim priporočali, naj po odhodu z varovanega prizorišča snamejo mavrične zastave ter hodijo v skupinah.

Razbito okno enega od LGBTIQ+ prijaznih lokalov v središču prestolnice v noči pred parado, zažiganje mavričnih zastav, pa tudi neposredni napadi na udeležence. Vse to pušča grenek priokus po tokratni Paradi ponosa. V Nočnem obisku na Prvem je predstavnica društva Parada ponosa Katja Sešek dejala, da tako velike sovražnost ni bilo že leta, je za Prvi poročal Rene Markič.

"Sama osebno sem prvič po osmih letih zaradi varnosti pri sebi odstranila vse mavrične stvari, kar sem svetovala tudi drugim udeležencem, da naj se držijo v skupinah in odstranijo mavrične stvari, ko zapustijo paradni prostor," je povedala Sešek.

Sama osebno sem prvič po osmih letih zaradi varnosti pri sebi odstranila vse mavrične stvari, kar sem svetovala tudi drugim udeležencem, da naj se držijo v skupinah in odstranijo mavrične stvari, ko zapustijo paradni prostor.

Katja Sešek, društvo Parada ponosa

Obsodba varuha in predsednice DZ-ja

Sobotno dogajanje sta že obsodila varuh človekovih pravic in predsednica državnega zbora (DZ).

"Smo raznolika družba, prav je, da smo, in ta raznolikost nas mora krepiti. Spodbujanje ali izražanje sovraštva je popolnoma nesprejemljivo in v neskladju s civilizacijskimi pridobitvami in človečnostjo na splošno," je povedal varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki razloge za večanje nestrpnosti v družbi išče v sistematičnem spodbujanju sovraštva.

Vsakršno obliko nasilja je treba sankcionirati, je dejal varuh človekovih pravic. "Kot družba postajamo zelo nestrpni, to se vidi ne zgolj po družbenih omrežjih, očitno, upam pa, da ne, se nasilje seli v realno življenje. Podpihovanje, spodbujanje sovraštva ali nestrpnosti zagotovo pripelje do tega, da se nestrpnost ali pa sovraštvo med ljudmi tudi pojavi, prav tako agresivni izpadi," je povedal Svetina.

Dodal je, da kot varuh opozarja na etiko javne besede in na izražanje vseh, ki javno govorijo. Po njegovih besedah podpihovanje, spodbujanje sovraštva ali nestrpnost zagotovo pripelje do pojavov sovraštva in agresivnih izpadov v družbi. Svetina je poudaril tudi, da so v poročilu varuha za leto 2022 vladi priporočili, naj spremeni 8. člen zakona o medijih, da bo predvideval sankcioniranje sovražnega govora v medijih.

Tudi predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič obsoja vsakršno nasilje nad komer koli, ki izraža svobodno voljo. Sama se zavzema za človekove pravice in ena od pravic je tudi svobodno odločanje o svoji spolni usmerjenosti, je dejala. "Nihče ne bi smel biti tarča nikakršnih napadov, nikakršnega posmeha, nikakršnega zbadanja, nikakršnih groženj samo zato, ker je pač njegova usmerjenost takšna, kakršna je," je opozorila.

Po njenih besedah lahko vsak svobodno izraža svojo spolno usmerjenost in uživa svoje življenje, dokler s tem ne škodi drugemu. "Tako mora biti v državi, ki je demokratična, svobodna, pravna in ki spoštuje človekove pravice," je sklenila.

Sorodna novica Mesec in Maljevac: Za enakopravnost bo treba prehoditi še nekaj poti

Policisti preiskujejo sume kaznivih dejanj

Z ljubljanske policijske uprave so sporočili, da so med shodom prejeli prijavo, da je do zdaj neznani osumljenec, ki je bil v družbi še dveh ljudi, fizično napadel dva človeka, ki sta bila pri tem lažje poškodovana. Policisti nadaljujejo zbiranje obvestil o vseh okoliščinah dogodka in suma kaznivega dejanja. Poleg tega so bili obveščeni še o sumu kaznivega dejanja suma tatvine ter kršitvi javnega reda in miru. Obravnavajo še eno kršitev po zakonu o zasebnem varovanju.

Policisti so ob tem dodali, da imajo v policiji ničelno toleranco do vsakršnih oblik kaznivih ravnanj, še posebej, če gre za sume javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Ob tem žrtve in priče morebitnih kaznivih dejanj pozivajo, naj o njih takoj obvestijo policijo na številko 113 ali anonimno na 080 1200, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

Na mestu torej še vedno velja poziv, da smo strpni drug do drugega, saj, kot poudarjajo v društvu Parada ponosa, ni varen nihče, če nismo varni vsi.

Po sobotni Paradi ponosa