N. Vo. | 1. 2. 2024, 15:11

Delal kot mehanik, nato pa odšel živet na južni tečaj: "Kako hladno je? Kot da bi te zabodli z nožem!"

Instagram Jeff Capps/posnetek zaslona

Jeff Capps se je leta 2019 odločil za neverjetno življenjsko spremembo. Sprejel je delo na skoraj dobrih 14.000 kilometrov oddaljenem južnem tečaju, za kar prejme okoli 75.000 evrov plače.

33-letnik, ki je dolga leta delal kot mehanik v domači zvezni državi Kolorado, se spominja dneva, ko mu je prijatelj povedal za priložnost za delo na polarni postaji Amundsen-Scott na južnem tečaju, ki je v lasti ameriške vlade, poroča New York Times.

"Delal sem v avtosalonu kot mehanik. Nekega dne je prišel stari prijatelj in rekel, da potrebujejo mehanika za delo na motornih saneh na južnem tečaju. Pomislil sem – zakaj pa ne," se spominja Keeps. Izkazalo se je, da je bila odločitev dobra, čeprav zdaj živi v mestu, kjer temperature padajo pod minus 60 stopinj Celzija, prva trgovina pa je oddaljena tisoče kilometrov.

Tam se ukvarja tudi s fotografijo, svoje prispevke pa redno deli na Instagramu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)

Življenje zaradi izolacije od preostalega sveta primerja z življenjem na ladji, saj skupaj živi le 43 ljudi, ki so postali prava družina. Čeprav se kdaj tudi prepirajo, pravi, da čutijo en do drugega globoko spoštovanje. 

"Zgradili smo pravo skupnost, ker se vidiš vsak dan z istimi ljudmi. Tu sem celo spoznal svoje dekle Michelle. Delala je v kateringu. Postajo imenujemo kar naša vesoljska ladja. Od naslednje najbližje takšne postaje smo oddaljeni več kot 1000 km, popolnoma smo izolirani," pripoveduje Američan. Znanstveniki na postaji opravljajo pomembne raziskave, povezane s klimatskimi spremembami in vesoljem, toda za druge vzdrževalce se zdi življenje, razen ekstremnih temperatur, "normalno".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)

"Dokler ne odpreš vrat, se zdi, kot da živiš v hotelu," opisuje svoj začasni dom. "Tudi temperature notri so normalne, okrog lahko hodimo v kratkih majicah. Pa še odlično ekipo kuharjev imamo," ponosno razlaga.

Temperature v bližini postaje južnega tečaja, ki jo Nacionalna uprava za oceane in atmosfero opisuje kot "najhladnejše, najbolj suho, najbolj vetrovno mesto na Zemlji", Capps pa pogosto dela zunaj, da popravlja tovornjake in motorne sani, ki jih uporablja ekipa.

Vseeno pravi, da suh mraz ni tako grozen, kot se sliši, vsaj dokler imaš celotno telo zakrito. "Takrat čutiš pekočo bolečino in zdi se, kot da te zabodejo z nožem."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)

Še en ekstremni vremenski pojav je pomanjkanje sončne svetlobe: "Pozimi je zunaj noro – vedno je temno, saj sonce zaide enkrat na leto, tako da je šest mesecev svetlobe, nato šest mesecev teme," pravi mehanik, ki pa je najbolj navdušen nad južnim sijem, ki ga vidijo skoraj vsak dan.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol