Novice

Fortis Maribor in Gumarstvo Šrajner o prednostih digitalizirane proizvodnje

Na sklepnem dogodku izbora tovarne leta tudi letos priznanje enemu od MSP za uspešen projekt digitalizacije

Izbor urednice

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

Tovarna
Novice
Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?
Tovarna leta
Pametna industrija
NoviceRedakcija Tovarna leta Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?

Na konferenci Pametna industrija bo Hidria razkrila izkušnje o uporabi umetne inteligence v proizvodnji in jih prikazala na konkretnih primerih uporabe. Izkoristite omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom.

FINANCE
(posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije
PRO
Finance
Pametna industrija
Finance PRO (posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Pametna industrija – Najboljši temelji za večjo produktivnost in višjo dodano vrednost

FINANCE
Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša?
PRO
Finance
Pametna industrija
Redakcija Tovarna leta Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša? (PRO)
20.07.2023 07:08
Čas branja: 5 min

Kovinskopredelovalno podjetje Fortis Maribor in proizvajalec zahtevnih izdelkov iz gume Gumarstvo Šrajner o svojih izkušnjah in aktivnosti na področju digitalizacije ter koristih, ki jim jih je ta prinesla.

Pri Tovarni leta tudi letos v ospredje postavljamo uspešne projekte digitalizacije malih in srednjih proizvodnih podjetjih (MSP).

Podobno kot lani bomo na sklepnem dogodku izbora tovarne leta 2023, ki bo 18. oktobra v Mengšu, enemu od predstavljenih MSP za uspešen projekt digitalizacije podelili priznanje. S priznanjem želimo pri Časniku Finance poudariti, da digitalizacijo in industrijo 4.0 pri nas aktivno uvajajo tudi v malih in srednjih podjetjih, ne le v velikih, ob tem pa v ospredje postaviti tudi strokovno ekipo in vodstvo nagrajenega malega podjetja ter njihove dobre prakse v proizvodnji.

Spomnimo, lani je priznanje prejelo malo podjetje Schiki iz Slovenskih Konjic, kjer izdelujejo transportne trakove in jermene ter prodajajo različne kovinske dele, predvsem transportne valje.

Fortis Maribor usmerjen v strojno obdelavo kovin

V kovinskopredelovalnem podjetju Fortis Maribor, kjer so specializirani za izvajanje strojne obdelave kovin, kupcem pa ponujajo tudi izdelavo posamičnih kovinskih izdelkov ali manjših serij, so s projektom digitalne preobrazbe med drugim želeli povečati zmogljivosti proizvodnje in tehnologije ter skrajšati proizvodne cikle, je povedala Andreja Ahman Wargazon, direktorica podjetja, ki je v 12 letih delovanja iz podjetja s štirimi zaposlenimi zraslo v družbo, ki zaposluje 148 ljudi.

Svoje storitve, ki obsegajo inženiring, laserski in plamenski razrez, krivljenje pločevine, sestavo, varjenje, obdelavo na obdelovalnih centrih, peskanje, mokro lakiranje, končno kontrolo in odpremo izdelkov, izvajajo na šest tisoč kvadratnih metrih najetih industrijskih prostorov.

Vsako leto izvedejo več kot pet tisoč naročil. Sodobna oprema in kompetentni zaposleni podjetju omogočajo širok spekter obdelav v skladu z zahtevami naročnikov. Tako v celoti obvladujejo postopke laserskega, plamenskega in običajnega razreza pločevine in profilov, upogibanje pločevine na ravni rob, krivljenje, vrtanje, brušenje, prebijanje, varjenje, obdelavo kovinskih konstrukcij in montažo, je naštela direktorica. Med približno 400 naročniki iz različnih dejavnosti, ki poleg Slovenije prihajajo predvsem iz Avstrije, Nemčije, Švice in Hrvaške, so proizvajalci industrijskih strojev, električnih naprav, kmetijskih strojev, delov za črpalke in kompresorje, kovinskih izdelkov. Kupci prihajajo tudi iz naftne industrije in petrokemije, predelovalne industrije, ladjedelništva, oskrbe z vodo, vodne energije in energije vetra …

Tudi boljši pretok hitrejših in natančnejših informacij

Kot je pojasnila Andreja Ahman Wargazon, so z digitalno preobrazbo, v okviru katere so v podjetju med drugim prešli na brezpapirno poslovanje, želeli povečati zmogljivosti proizvodnje in tehnologije ter skrajšati proizvodne cikle, izboljšati pretok informacij ter zagotoviti hitrejše in natančnejše informacije. Poleg tega pa tudi izboljšati energijsko učinkovitost – zaradi boljše izkoriščenosti strojev –, povečati obseg poslovanja in razširiti asortiment, povečati konkurenčnost ter zvišati kakovost izdelkov in storitev, zagotoviti večjo preglednost in dostop do zalog materiala, z uvedbo brezpapirnega delovanja pa tudi pozitivno vplivati na okolje.

Med koristmi digitalne preobrazbe je poudarila razvoj drugih procesov, saj je širitev asortimenta vplivala tudi na druga opravila, znižanje stroškov zaradi manj administrativnega dela in brezpapirnega delovanja, povečanje produktivnosti zaradi še natančnejše in optimizirane obdelave z manj odpada, razširitev sodelovanja s starimi odjemalci in povečane zmogljivosti, hitrejše pridobivanje novih odjemalcev oziroma širitev tržnega položaja, pa tudi boljši in natančnejši pregled nad zalogami materiala in hitrejši dostop do tega. Zaradi naštetega lahko svojim odjemalcem iz tujine in Slovenije ponudijo še hitrejšo izdelavo zahtevnejših in še kakovostnejših izdelkov in storitev.

Gumarstvo Šrajner izdeluje zahtevne izdelke iz gume

V koroškem Gumarstvu Šrajner, ki v Svetem Primožu nad Muto izdeluje izdelke iz gume, silikona ter kombinacije gume in kovine ter gume in plastike, so v prvi fazi digitalizirali vse poslovne procese od naročila kupca do odpreme izdelka s standardnim poslovnoinformacijskim sistemom ERP, v drugem koraku pa so vpeljali sistem za nadzor proizvodnje MES, ki omogoča direktno zajemanje podatkov iz strojev v realnem času z direktnim vpisom v skupno podatkovno zbirko, je povedal Tadej Šrajner, direktor družinskega podjetja s 30 zaposlenimi.

Začetki podjetja segajo v leto 1992, ko so začeli proizvodnjo tesnil iz gume, danes pa kupcem ponujajo rešitev vse na enem mestu – od ideje, razvoja izdelka ter konstrukcije in izdelave orodja do proizvodnje izdelkov. Približno 70 odstotkov prodaje ustvarijo na tujih trgih, v Avstriji, Nemčiji in Švici.

V proizvodnji uporabljajo 18 strojev za brizganje elastomerov, med katerimi jih je nekaj namenjenih velikoserijskim izdelkom. Pri zadnjih lahko serije dosegajo tudi po deset milijonov kosov na leto, navadno pa se gibljejo med sto tisoč in 500 tisoč kosi na leto. Pri raznih namenskih ali razvojih izdelkih serije dosegajo le po nekaj sto kosov na leto, je pojasnil sogovornik.

Njihovi kupci, med katerimi je približno 20 večjih, prihajajo iz petih panog. Poleg avtomobilske industrije, za katero med drugim izdelujejo tesnila, membrane in tako imenovane izdelke 2K, v katerih so združeni različni materiali …, so izdelki podjetja vgrajeni tudi v izdelke bele tehnike, sanitarne tehnike, elektroindustrije in strojegradnje.

Boljši vpogled v proizvodnjo

Glavni cilji, ki so si jih na področju digitalizacije postavili v podjetju Gumarstvo Šrajner, so bili boljši vpogled v dogajanje v proizvodnji oziroma sprotni nadzor, možnost analiziranja podatkov na dnevni, tedenski in mesečni ravni ter spremljanje trendov.

Zdaj lahko na primer vidijo, kje so ozka grla, in ustrezno ukrepajo, lažje planirajo delo in optimizirajo procese ter natančno poznajo razloge, zakaj stroji v določenem času niso delovali. O novih naložbah se zdaj odločajo na temelju podatkov, ne več na podlagi občutkov. Med koristmi, ki jih prinaša boljši vpogled v proizvodnjo, je direktor podjetja poudaril tudi preventivno vzdrževanje strojev, s katerim so precej zmanjšali obseg neželenih oziroma nepričakovanih zastojev v proizvodnji.

Za doseganje visoke kakovosti izdelkov sta najpomembnejša kontinuiranost proizvodnega procesa in zagotavljanje delovanja strojev za brizganje elastomerov znotraj predpisanih parametrov, je pojasnil Tadej Šrajner in dodal, da izdelke preverjajo pri vhodni, vmesni in končni kontroli. Ko gre za večje količine serijskih izdelkov, te preverjajo s stoodstotno avtomatizirano optično kontrolo. Vse informacije so zbrane na enem mestu in v vsakem trenutku na voljo tako za potrebe sledljivosti proizvodnega procesa kot nadaljnjih analiz. Za to, da lahko zaposleni sproti spremljajo podatke o izdelanih količinah, številu dobrih in slabih kosov, statusih delovanja …, so vsi stroji v proizvodnji opremljeni s tablicami.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Tovarna
Dobre prakse
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
Tovarna leta
industrija 4.0
Dobre prakseAna Ivančič (reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju

Industrija 4.0 v praksi; kako poteka proizvodnja visokotehnoloških robotov

Tovarna
Novice
Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov
Tovarna leta
INTERVJU
NoviceMateja Bertoncelj Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov

S Slobodanom Antićem iz družbe Piramida 72 smo se pogovarjali o uvajanju poslovnih informacijskih sistemov MES v proizvodnjo in WMS v skladišče ter kakšne prednosti sta prinesla.

Tovarna
Dobre prakse
Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij
Tovarna leta
pametna industrija
Dobre prakseSabina Petrov Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij

IT-ponudniki so za velika podjetja razvili širok nabor novih rešitev

Tovarna
Novice
(intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje
Tovarna leta
pametna industrija
NoviceSabina Petrov (intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje 2

Digitalnemu dvojčku posla se posvečajte z enako skrbnostjo, kot skrbite za dogajanje v svojem realnem okolju, poudarja Joachim Hensch, glavni govornik na 1. konferenci Pametna industrija.

Tovarna
Dobre prakse
Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa
Tovarna leta
intervju
Dobre prakseSabina Petrov Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa 1

Približno štiri petine tovarn je na začetnih ravneh podatkovne zrelosti, ocenjujeta Gregor Jeromen in Nika Kalan iz podjetja Result

Tovarna
Novice
Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše
Tovarna leta
digitalizacija
NoviceSabina Petrov Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše

Skupaj z uporabo umetne inteligence so sprotne nadgradnje IT glavni trend pri uvajanju novih informacijskih orodij.

Tovarna
Dobre prakse
Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost

Novi zakon o informacijski varnosti bo moralo spoštovati okoli 800 gospodarskih družb, ocenjuje vladni urad za informacijsko varnost.

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila