V novi številki Primorskih novic preberite

Ledena katastrofa, ki je pred desetimi leti prizadela velik del države in še posebej del Primorske, je spisala številne zgodbe. K sreči je bilo veliko navdihujočih in pozitivnih. Ob deseti obletnici največjega žledoloma v zgodovini Slovenije smo se odpravili po sledeh člankov, ki smo jih takrat objavili, in našli akterje takratnih dogajanj: od dvojčic, ki sta se pripeljali na “ledeni” pregled, cestarja, ob katerih so padala drevesa, mame in hčerke, ki so jima od mraza poginile ribice in do raziskovalca, ki je proučeval poplavo.

Dvojčici Nadija in Lamija se seveda  nič ne spominjata,  starša pa sta 
jima večkrat pripovedovala o ledenem potovanju v Postojno, na 
pregled v porodnišnico.  Foto: Danijel Cek
Dvojčici Nadija in Lamija se seveda nič ne spominjata, starša pa sta jima večkrat pripovedovala o ledenem potovanju v Postojno, na pregled v porodnišnico.  Foto: Danijel Cek

Stavkajoči zdravniki bodo jutri uresničili grožnjo in umaknili soglasja

Po oceni sindikata Fides bo soglasja za nadurno delo jutri umaknila približno polovica vseh zdravnikov. Da to storijo, je danes soglasno sklenil glavni stavkovni odbor Fidesa. Zdravniki, ki umikajo soglasje, bi odslej delali največ 48 ur na teden in ne več. Prav tako ne bodo delali več kot 16 ur neprekinjeno.

Na obisku tržaške ribje tržnice, kjer svoj ulov prodajajo slovenski in hrvaški ribiči

Ko smo se okrog 5. ure zjutraj z Enricom Zuinom, odgovornim za tržnice na občini Trst, srečali pred ribiško tržnico v enem od skladišč na terminalu za les v bližini tržaškega trgovskega centra Torri d'Europa, je bilo tam živahno, kot bi bili sredi dneva. Medtem ko se večina ljudi še stiska pod toplimi odejami, so namreč ribiči, posredniki, dobavitelji iz ribogojnic in od drugod, veletrgovci in zaposleni v ribarnicah v nizkem štartu za sklepanje “morskih” poslov.

6560 let stara jelka ostaja v Čadrgu za izdelavo glasbil

Konec minulega leta so bili znani rezultati analize dunajskega laboratorija o starosti debla ene izmed jelk, ki so jih v začetku minulega leta našli v kalu pri Čadrgu. Rasla naj bi pred 6560 leti. Osupljiv podatek je brata Janija in Gorazda Kutina spodbudil k temu, da v analizo na svoje stroške pošiljata še dva vzorca ostalih debel. Les jelk ostaja v Čadrgu, ne nameravajo ga tržiti, iz njih pa bi morda nastala glasbila, če bo resonanca ustrezna.

Že letos bodo na Kozini lahko sprejeli prva mlada podjetja

Začetek ureditve podjetniškega inkubatorja na Kozini se približuje. Na razpis za prenovo stavbe nekdanjega Mexica se je prijavilo šest gradbincev, najugodnejša je bila ponudba podjetja CPK iz Kopra. Mlada podjetja bodo tako svoj prostor na Kozini dobila že konec letošnjega leta.

Po 17 letih sporov so uslišali Renčane, kabel gre v zemljo

Po skoraj 17 letih nesoglasij so v Renčah le začeli dolgo napovedovano nadgradnjo daljnovoda. Eles je ugodil zahtevam krajanov, celoten del povezave skozi vas, s katero bodo zagotovili stabilnejšo oskrbo z elektriko za vso regijo, bodo vkopali.

Kmalu naj bi začeli s prenovo dela Lavričeve ceste v Ajdovščini, prebivalci se bojijo, da bo ulica postala dirkalna steza

V Ajdovščini bodo v kratkem začeli urejati Lavričevo cesto, mestno ulico, ki je po 50 letih od gradnje soseske v enem delu še vedno v makadamska. Stanovalci se z namero občine strinjajo, a želijo, da se vzporedno z asfaltiranjem odseka uredi hitrostne ovire. “Že na makadamu divjajo, še huje bo, ko bo asfalt,“ opozarjajo.

Nogometni drugoligaš Tabor je zadnji mesec zabeležil pet prihodov

Čez mesec dni čaka nogometne drugoligaše nadaljevanje sezone, v največji rezultatski stiski pa je donedavni prvoligaš Tabor iz Sežane, od koder že nekaj časa prihajajo napovedi o novem investitorju. Uradno ga še niso predstavili, čeprav klubu dejansko že aktivno pomaga.


Najbolj brano