Protesti so po aretaciji Kana izbruhnili tudi v Karačiju. Foto: Reuters
Protesti so po aretaciji Kana izbruhnili tudi v Karačiju. Foto: Reuters

Kan se je na sodišču v Islamabadu zglasil zaradi obravnave ene izmed več deset obtožb o korupciji, ki jih ves čas zavrača, ko so ga aretirale pakistanske varnostne sile.

Več deset oboroženih policistov je Kana pred sodiščem odvedlo v oklepno vozilo. Policija je sporočila, da so ga aretirali zaradi obtožb korupcije.

Notranji minister Rana Sanaullah je pojasnil, da je Nacionalni urad za odgovornost (NAB) Kana aretiral, ker se kljub obvestilom ni zglasil pri njih. Nalog za aretacijo so izdali 1. maja.

Aretacija je bila sicer izvedena le nekaj ur po tem, ko je vplivna pakistanska vojska posvarila pred "neutemeljenimi obtožbami". Kan je namreč visokega častnika vojske obtožil poskusa atentata nanj, ko je bil lani novembra ranjen v nogo.

Kritike vojske v Pakistanu so redke, saj imajo častniki velik vpliv na notranjo in zunanjo politiko države. Šesto največjo vojsko na svetu že dolgo obtožujejo vmešavanja v vzpone in padce pakistanskih vlad, saj je od osamosvojitve leta 1947 izvedla najmanj tri vojaške udare in vladala več kot tri desetletja.

Kana so sicer skušali že večkrat aretirati na njegovem domu v Lahoreju, vendar so se vsi poskusi končali s spopadi med varnostnimi organi in njegovimi podporniki.

Protestniki v Lahoreju vdrli v rezidenco poveljnika

Takoj po aretaciji je njegova stranka Pakistan Tehrik-e-Insaf (PTI) znova pozvala k protestom, o katerih poročajo iz več mest. V Karačiju in Lahoreju je policija protestnike razgnala z vodnim topom in solzivcem, v Islamabadu in več drugih mestih pa so protestniki zaprli ceste. Protestniki so vdrli v rezidenco poveljnika korpusa v Lahoreju in jo razdejali ter oblegali generalštab vojske v garnizijskem mestu Ravalpindi.

Odvetnik stranke PTI je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je Kana napadlo več deset pripadnikov varnostnih sil, ko je hotel prijaviti svojo navzočnost na sodišču. Dodal je, da so ga pretepli in odvlekli, pri čemer ni jasno, kam so ga odpeljali.

Stranka PTI, ki je sicer pričakovala aretacijo, je po njej objavila videoposnetek, v katerem je Kan svoje privržence pozval k protestom in podpori "resnične svobode".

Aretacija Imrana Kana. Foto: Reuters
Aretacija Imrana Kana. Foto: Reuters

EU poziva k zadržanosti

Na aretacijo se je že odzvala Evropska unija, ki je poudarila, da sta v sedanjih težkih in napetih časih potrebna zadržanost in trezna pamet. "Pot Pakistana lahko določijo samo Pakistanci z iskrenim dialogom in v skladu z načeli pravne države," so sporočili iz Bruslja.

Kan je nekdanji uspešni igralec kriketa in nekdanji pakistanski premier. Proti njemu od aprila lani, ko se je poslovil s premierskega stolčka, poteka več kot sto procesov. Če bo sodišče odločilo, da je kriv, ne bo mogel kandidirati na volitvah, ki bodo novembra.

Pakistan je politično zelo nemirna država, saj le redki premierji dokončajo svoj mandat. Poleg tega običajne državljane pesti najhujša gospodarska kriza v zadnjih desetletjih, saj se država spopada z visoko inflacijo in nizko gospodarsko rastjo.