Mavrična zastava. Foto: BoBo/Borut Živulović
Mavrična zastava. Foto: BoBo/Borut Živulović

Ministrstvo za delo pa meni, da morajo šole poskrbeti za okolje, ki otroke in mladostnike podpira v vsej njihovi raznolikosti, so sporočili za STA.

SDS namreč predlaga DZ-ju sprejetje dopolnitev kazenskega zakonika, s katerimi bi bilo mladoletnim osebam pri vzgojno-izobraževalnih vsebinah prepovedano podajati vsebine, ki "spodbujajo ali prikazujejo odstopanje od samoidentitete, ki ustreza spolu ob rojstvu, spremembo spola ali homoseksualnost". V SDS-u menijo, da s tem zagotavljajo varstvo otrok.

Ministrstvo: Predlagatelji napačno tolmačijo konvencije

Z ministrstva za pravosodje so za STA sporočili, da so predlog prejeli v četrtek, zato ga morajo še natančneje preučiti. "Po prvem pregledu pa ocenjujemo, da v kazenski zakonik vnaša vsebine, ki vanj zagotovo ne sodijo," so zapisali.

V gradivu so navedene nekatere mednarodne konvencije, ki jih predlagatelj razlaga napačno, ideološko, poudarjajo. Navedene konvencije naj bi po mnenju predlagateljev določale varstvo otrok pred "neskladjem med biološkim spolom in spolno identiteto posameznika", dejansko pa so konvencije v obravnavanem delu namenjene varstvu otrok pred spolnim izkoriščanjem, pojasnjujejo.

Slovenija je vse navedene konvencije ratificirala in kazenski zakonik uskladila z njimi. S predlaganim novim členom se tako deloma podvaja vsebina, ki je v kazenskem zakoniku že urejena, zato je predlog tudi v nasprotju s temeljnim načelom zakonitosti v kazenskem pravu, so navedli.

"Ravno tako pa ni razumljivo, zakaj predlagatelji v predlogu novega člena še posebej izpostavljajo 'homoseksualnost'. Od leta 1977 namreč – tako homoseksualnost kot druge oblike spolnih praks – niso kaznive, če seveda ne gre za zlorabe," so zapisali.

Katič poudarja svarila zgodovine

Ministrica za pravosodje Andreja Katič ob navedeni strokovni argumentaciji dodaja, da gre pri pobudi SDS-a za svarilo družbi. "Zgodovina nas uči, kam pripeljejo ideje o jemanju pravic določenim skupinam. Prav to se zasleduje s tem predlogom zakona, očitno pripravljenim po zgledu Poljske in Madžarske. Namenjen je spodbujanju sovraštva proti istospolno usmerjenim. To je v nasprotju z bojem proti diskriminaciji vseh oblik. Predlog verjetno niti ne uživa podpore pri vseh članih predlagatelja," je zapisala.

Juvan: Šole morajo podpirati raznolikost

Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan pa je v odzivu za STA zapisal, da se strinja, da moramo storiti vse, da podpiramo in zaščitimo otroke. "Trdno verjamem tudi, da je treba ustvariti ljubeče in podporno okolje za vsakega otroka in mladostnika, ne glede na njegov spol, lastno spolno identiteto ali spolno usmerjenost," je zapisal.

Vzgojno-izobraževalne ustanove ne smejo niti zatirati niti vsiljevati določenega tipa izražanja lastne identitete, ampak morajo poskrbeti za okolje, ki otroke in mladostnike podpira v vsej njihovi raznolikosti, meni. "Ravno nesprejemanje, zavračanje in prisiljevanje v določene pričakovane vzorce je lahko vzrok za resne težave in stiske pri otrocih in mladostnikih," je še zapisal.