Golob: Ukrepi bi se morali pri inflaciji poznati septembra

Ukrepi za omilitev draginje, ki jih sprejema vlada, bodo začeli veljati s septembrom, tako da bi se moralo to takrat poznati pri inflaciji. Draginjski dodatki za socialno ogrožene so predvideni za jesen, takrat bi se moralo tudi že videti, ali bo samoomejevanje trgovcev glede cen hrane zaleglo, je danes dejal premier Robert Golob.

Draginjski dodatki za socialno ogrožene so predvideni za jesen, 
takrat bi se moralo tudi že videti, ali bo samoomejevanje trgovcev 
glede cen hrane zaleglo, je danes dejal premier Robert Golob. Foto: Nebojsa Tejic/STA
Draginjski dodatki za socialno ogrožene so predvideni za jesen, takrat bi se moralo tudi že videti, ali bo samoomejevanje trgovcev glede cen hrane zaleglo, je danes dejal premier Robert Golob. Foto: Nebojsa Tejic/STA

LJUBLJANA > Inflacija raste in bo avgusta še najverjetneje nekoliko višja, ker so ukrepi načrtovani za september, je na novinarsko vprašanje v izjavi za javnost po sestanku z nevladnimi organizacijami v Ljubljani dejal Golob.

Golob: Pri množičnem vlaganju referendumskih pobud gre za zlorabo zakonodaje
Predsednik vlade Robert Golob se je odzval na že tretjo vloženo referendumsko pobudo s strani SDS. Gre za zlorabo referendumske zakonodaje z namenom zaustavljanja izvršne oziroma zakonodajne oblasti, je dejal v današnji izjavi za medije. Zavzema se za to, da se referendumi izvedejo na isti dan, a ne skupaj s predsedniškimi ali lokalnimi volitvami. "Taka taktika ima lahko mogoče navidezen učinek, sploh v predvolilnem času," je dejal Golob. Ne glede na to, koliko jih še bo, pa Golob verjame, da bodo izpeljani na isti dan. Referendumi bodo na isti dan, ker po Golobovih besedah ne bodo dovolili, da bi ena stranka s svojo nespametno politika povzročala prekomerne stroške državi. "Štiri milijone evrov bomo pač žal kot država namenili igricam SDS," je dejal. Razmišljajo o referendumskem dnevu, ki ne bo na isti dan kot lokalne ali predsedniške volitve, kot poziva SDS. "Če se referendumi izvedejo na dan volitev, to nič ne zmanjša stroškov, ker je procedura štetja glasov in organizacije popolnoma ločena od lokalnih ali predsedniških volitev, strošek pa je v vsakem primeru bolj ali manj isti," je dejal. Datum referendumskega dne bodo določili takrat, ko bodo vedeli, katere referendumske pobude bodo dobile zadostno število podpisov. S tem bodo racionalizirali odločanje, hkrati pa dali ljudem jasno priložnost, da tem, ki blokirajo delo parlamenta, še enkrat povedo, kaj si o njih mislijo, pravi Golob. "Tudi za sekundo ne dvomim, kaj jim bodo ljudje povedali," je še dodal.

Cilj je ohraniti inflacijo pri 10 odstotkih ali nižje

Ukrepi bi se septembra morali poznati, pravi Golob in dodaja, da je cilj ohraniti inflacijo pri 10 odstotkih ali nižje.

Glede draginjskih dodatkov za socialno najbolj ranljive, ki jih je prejšnji teden napovedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, je premier povedal, da bodo najverjetneje izplačani novembra. Tako ima vlada dovolj časa, da pripravi ukrep, s katerim bodo dodatek dobili tisti, ki ga potrebujejo, je povedal.

Tako po njegovih besedah ne bodo nujno uporabili le evidenc, na podlagi katerih se izplačujejo socialni transferji ali varnostni dodatki, ampak bodo skušali najti način, da vključijo vse, ki dodatek nujno potrebujejo, torej tudi nekatere delovno aktivne. Zato si želijo vzeti še nekaj časa in evidence dopolniti z delovno aktivno populacijo, ki da je bila spomladi pri energetskih vavčerji prezrta.

Trenutno se ukvarjajo z regulacijo cen energentov

Glede nadaljnje regulacije cen je dejal, da se trenutno ukvarjajo z regulacijo cen energentov, "ker so energenti tisti, ki že leto dni v resnici poganjajo vse ostale cene".

Kar se tiče cen hrane, trenutno izvajajo dva ukrepa. Prvi je interventni odkup pšenice, in sicer zato, ker pšenica, poleg energentov, poganja cene ostale hrane. Drugi pa je spremljanje cen košarice najnujnejših živil pri različnih trgovcih.

Slednje bo steklo septembra in takrat bo vlada videla, ali je samoomejevanje oz. samoregulacija prek spremljanja cen dovolj ali pa bo potrebna "trša oblika" regulacije cen hrane. To bo po Golobovih besedah jasno v oktobru.

Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se julija na letni ravni v povprečju zvišale za 11 odstotkov, na mesečni pa za odstotek. Največji vpliv so imele višje cene naftnih derivatov, je danes objavil državni statistični urad.


Najbolj brano