P.M. | 15. 10. 2022, 07:00

Kaj storiti, če med ogrevalno sezono pride do zastrupitve z ogljikovim monoksidom?

Profimedia

Zima je šele pred vrati, a je v nekaterih domovih že prišlo do takšnih primerov. Na kaj vse opozarja policija?

S prihodom jeseni smo začeli kuriti in žal bo tudi to zimo veliko Slovencev presenetil ogljikov monoksid. Kljub opozorilom pri nas vsako leto zaradi zastrupitve z njim umre več deset ljudi. Nevaren je predvsem zato, ker ga s čutili ne moremo zaznati, pogosti so tudi primeri zastrupitev celih družin.

Redno vzdrževanje in ustrezno zračenje prostorov

Do zastrupitve najpogosteje pride zaradi nepravilnega ravnanja z grelnimi telesi ali njihovega neustreznega vzdrževanja. Zato je za preprečevanje nesreč s plinskimi gorilniki in drugimi grelnimi telesi zelo pomembno predvsem dobro in redno vzdrževanje grelnih teles ter ustrezno zračenje prostorov, opozarja policija.

Profimedia

Redno čiščenje in splošno dobro vzdrževanje dimnikov je za v hišah živeče stanovalce še posebej neizbežno  za popolno varnost v domu. Pa vendar, sami nikakor ne posegajmo v dimnike in kurilne naprave. Tisti, ki kurijo na trda in tekoča goriva, kot so premog, peleti, sekanci, drva in kurilno olje, morajo poskrbeti, da v okolici kurišča in same peči ni vnetljivih snovi in predmetov.

Ob prisotnosti ogljikovega monoksida v prostoru se zgodi, da preprosto zaspimo – če smo temu izpostavljeni dlje časa, je plin lahko usoden.

Detektor ogljikovega monoksida

Tudi kurilne naprave oziroma peči naj se redno vzdržujejo. Še posebej pomembno je, da so naprave in sistemi nameščeni pravilno in v skladu z navodili proizvajalcev, opozarjajo pristojni.

V okolici peči naj bo obvezno nameščen detektor ogljikovega monoksida. Brez detektorja ogljikovega dioksida ne moremo zaznati. Ko monoksid nastaja, se namreč koncentrira v zaprtem prostoru. 

Profimedia

Za konec še eno opozorilo: nevarnost zastrupitve je večja, če je kurilna naprava v bivalnem prostoru. Zastrupitev je možna tudi ob delovanju osebnega avtomobila v garaži ali uporabi odprtega ognja (brez ustreznega odvoda plinov) v zaprtih prostorih.

V primeru zaznave požara ali zastrupitve z ogljikovim monoksidom nemudoma pokličite 112 ali 113.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord