REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iran: »Tehnično smo sposobni izdelati jedrsko bombo, a odločitev o tem še ni sprejeta!«

Iran: »Tehnično smo sposobni izdelati jedrsko bombo, a odločitev o tem še ni sprejeta!«Iran ima tudi zmogljive rakete... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Iran je tehnično sposoben izdelati jedrsko bombo, vendar politična odločitev o taki možnosti (še) ni bila sprejeta, je dejal Kamal Harazi, višji svetovalec iranskega vrhovnega voditelja Alija Hameneja.

»V nekaj dneh nam je uspelo obogatiti uran do 60 odstotkov in zlahka proizvedemo 90-odstotno obogateni uran,« je Kharrazi povedal za Al Jazeero.

Tp »eksplozivno« razkritje se je zgodilo kmalu po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden obljubil, da bo Washington naredil vse, da Teheranu prepreči pridobitev jedrskega orožja.

Zaveza je bila dana med Bidnovim obiskom v Izraelu v začetku prejšnjega tedna, ko sta ameriški predsednik in izraelski premier Jair Lapid podpisala skupno izjavo o nadaljnjem strateškem partnerstvu med državama.

V nekaj dneh nam je uspelo obogatiti uran do 60 odstotkov in zlahka proizvedemo 90-odstotno obogateni uran.

Washington se je med drugim zavezal, da »nikoli ne bo dovolil Iranu pridobiti jedrskega orožja«, s čimer je potrdil, da je »pripravljen uporabiti vse elemente svoje nacionalne moči, da bi zagotovil ta izid«, piše v skupni izjavi.

Izjava iranskega uradnika je zato tudi zaušnica ameriški diplomaciji.

Obe državi se sicer nahajata sredi pogajanj o ponovnem pristopu ZDA k sporazumu JCPOA, iz katerega je Washington enostransko in nezakonito odtopil v času administracije nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Medtem ko je Iran dolgo trdil, da si nikoli ni prizadeval za razvoj jedrskega orožja, je država v zadnjih nekaj letih okrepila svoje jedrske dejavnosti.

Hasan Rouhani si ogleduje centifuge
Prejšnji iranski predsednik Hasan Rohani med ogledom centifug. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Postopna širitev iranskega jedrskega programa je sledila potezi takratnega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da enostransko odstopi od jedrskega sporazuma z Iranom leta 2018.

Izjava iranskega uradnika je tudi zaušnica ameriški diplomaciji.

Od takrat je prelomni sporazum, uradno znan kot Skupni celoviti akcijski načrt (JCPOA), dejansko razpadel, Washington pa je znova uvedel stare sankcije proti Teheranu in dodatno uvedel še nove.

Sankcioniranje se medtem nadaljuje, medtem pa tudi Iran sprejema nove sankcije zoper ameriške uradnike – v zadnjem krogu je dal na seznam sankcioniranih več kot 60 uradnikov ZDA, ki podpirajo teroriste MEK-a (Mudžahedin-e Kalk, okrajšano MEK, organizacija je znana tudi kot Ljudska mudžahedinska organizacija Irana).

To sporno organizacijo radikaliziranih iranskih oporečnikov je  v Sloveniji podpiral tudi Janez Janša.

Iran pa je postopoma začasno opustil svoje obveznosti v okviru JCPOA, namestil novo opremo za bogatenje urana in povečal proizvodnjo radioaktivnega materiala.

Na Zahodu so izjavo iranskega uradnika sprejeli z ogorčenjem, čeprav je bilo že dalj časa jasno, da se Iran bliža točki, ko bo imel dovolj materiala za izdelavo jedrskega orožja.

Ameriški komentatorji opozarjajo na iranski raketni program in teroristične aktivnosti v regiji ter zahtevajo ukrepanje proti Teheranu.

Prizadevanja za oživitev sporazuma zaenkrat niso obrodila rezultatov.

Iran vztraja, da nikoli ne bo opustil svojega raketnega programa, kar je očitno nova zahteva ZDA, Washington in Teheran pa si še vedno izmenjujeta krivdo za pomanjkanje napredka.

Teheran trdi, da je odgovornost Washingtona, da se vrne k prvotnemu sporazumu in v celoti odpravi sankcije, medtem ko ameriški uradniki trdijo, da je Iran med pogovori o JCPOA postavljal nove zahteve.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek