Novice

Kaj bodo brali avstrijski poslovneži

V najnovejši avstrijski izdaji revije Slovenija vas vabi! (Slowenien lädt ein!), ki bo 6. septembra priložena največjemu B2B-mesečniku v Avstriji, se bodo med drugim predstavili Atlantic Droga Kolinska, Cleangrad, Pirnar, Plastika Skaza, Podkrižnik, Stilles in drugi. Poglejmo, kaj bodo avstrijski poslovneži brali o Bisolu in Talumu.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

02.08.2023 04:00
Čas branja: 7 min

Postavljajo svetovne trende v industriji solarnih modulov

Inovativno podjetje Bisol sodi med najstarejše in največje evropske proizvajalce solarnih panelov za sončne elektrarne. So edini slovenski proizvajalec solarnih panelov za sončne elektrarne in zaslužni za to, da je Slovenija edina evropska država, ki je neto izvoznica sončnih panelov. Elektriko iz njihovih panelov proizvajajo že v več kot sto državah, vse od Antarktike do Havajev.

Avstrija je eden njihovih najpomembnejših trgov z velikim potencialom tudi za prihodnost. »Visoka okoljska ozaveščenost kupcev, številne državne spodbude za preusmeritev v obnovljive vire energije in dobra kupna moč so, ob geografski bližini, pomembni dejavniki, ki vplivajo na rast povpraševanja po Bisolovih izdelkih na avstrijskem trgu,« razloži član uprave Bisol Group Dag Kralj.

Potencial še pri malih in srednjih podjetjih

S svojimi stoodstotno v EU proizvedenimi solarnimi moduli ciljajo na tisti segment trga, ki se zaveda pomena kakovosti solarnih izdelkov in investicijo v sončne elektrarne vidi kot dolgoročno naložbo. Ob segmentu hišnih sončnih elektrarn, ki ga pokrivajo prek inštalaterjev, pa velik potencial na avstrijskem trgu vidijo tudi pri malih in srednjih podjetjih, ki se zavedajo svoje družbene odgovornosti in razumejo, da se naložba v kakovost izplača na dolgi rok.

»Posebno ponosni smo tudi na prestižni znak zaupanja kupcev Top Brand, ki smo ga na avstrijskem trgu pridobili že drugo leto zapored,« doda sogovornik.

Visoka kakovost po konkurenčnih cenah

Konkurenčnost na avstrijskem trgu gradijo predvsem na visoki kakovosti solarnih modulov, ki jih zaradi visoke produktivnosti skoraj v celoti avtomatizirane proizvodnje lahko ponudijo po konkurenčnih cenah.

»Najsodobnejša tehnologija, najvišji industrijski standardi in merila kakovosti skupaj z visoko usposobljenimi zaposlenimi ter skoraj 20 let izkušenj Bisol uvrščajo med najbolj napredna, s tem pa tudi najbolj konkurenčna podjetja v solarni industriji ne le v evropskem prostoru, ampak tudi v svetu,« poudari Dag Kralj.

V Latkovi vasi pri Preboldu, kjer potekata razvoj in izdelava sončnih panelov, najsodobnejša Bisolova proizvodna tehnologija vključuje tudi uporabo umetne inteligence oziroma robote, ki ne le natančno delajo sami, ampak se sproti tudi učijo. Primera takšnih izboljšav, ki pomenijo naslednjo raven avtomatizacije, izmenjave podatkov in strojnega učenja, sta samodejno pozicioniranje priključnic in samodejno spajkanje priključnic s stroji, ki jih je v celoti razvil in implementiral razvojni oddelek ekipe Bisol.

Zagotavljajo stoodstotno sledljivost

Konkurenčna prednost podjetja je tudi v usposobljenosti njihovih prodajnih predstavnikov, ki imajo veliko tehničnega znanja, kar kupci izjemno cenijo. Veliko pozornosti namenjajo izobraževanjem in delavnicam za inštalaterje. Potencialne partnerje radi povabijo tudi na ogled proizvodnje. Tako se lahko sami prepričajo o tem, kako s stoodstotno sledljivostjo proizvodnega procesa zagotavljajo vrhunsko kakovost, ki jo redno preverja tudi neodvisen certifikacijski organ z Dunaja OVE Testing and Certification.

Da čim lažje zadovoljijo zahteve avstrijskih kupcev, ima Bisol svojo pisarno v Linzu. Navzočnost na avstrijskem trgu pa krepijo tudi z udeležbo na specializiranih sejmih. Nazadnje so zelo uspešno predstavitev izvedli na Energiesparmesse v Welsu.

»Dejstvo, da je Bisol na solarnem trgu že skoraj dve desetletji in da je s svojimi solarnimi moduli navzoč že v več kot sto državah sveta, nam daje posebno kredibilnost. Še posebej, če upoštevamo, da mnogim evropskim in svetovnim velikanom preboj v tej izjemno konkurenčni solarni panogi ni uspel,« poudari Kralj.

Globalna miselnost in prepoznavnost se zrcalita tudi pri projektih, kot je nedavni projekt na Antarktiki, kjer Bisolovi stoodstotno v EU izdelan solarni moduli skrbijo za napajanje prve brezogljične raziskovalne postaje na Antarktiki.

Edinstvena serija fotonapetostnih modulov

Dodatna prednost Bisola je tudi širok portfelj solarnih izdelkov, s katerimi podjetje ne samo sledi, ampak tudi narekuje svetovne trende. Tako je prav Bisol razvil BISOL Supreme™, prvo serijo solarnih modulov na svetu z ničelno degradacijo oziroma 25-letnim stoodstotnim jamstvom izhodne moči.

Med zelo zaželenimi moduli na avstrijskem trgu so tudi BISOL Duplex, ki jih ponujajo tudi v izjemno estetski popolnoma črni različici, in BISOL BIPV, v streho integrirani solarni moduli, ki so jih razvili v sodelovanju s švicarskim podjetjem Schweizer, in jih daleč največ izvozijo prav v Avstrijo in Švico.

Na avstrijskem trgu opažajo tudi povečanje povpraševanja po barvnih solarnih modulih BISOL Spectrum, ki so primerni za namestitev na spomeniško zaščitenih območjih. Med štirimi barvami – rdečo, oranžno, zeleno in belo – Avstrijci najpogosteje posežejo po rdeči, natančneje po BISOL Spectrum Deep Red, ki v primerjavi z drugimi barvnimi moduli tudi omogoča največjo moč.

Marko Drobnič, predsednik uprave Taluma: »Sodelujemo s KTM in Doppelmayrjem, priložnost je pri novih zlitinah«

Talum je tovarna, kjer izdelujejo izdelke iz aluminija. V tovarni radi poudarijo, da so mojstri obdelave aluminija, ki je kot trajen, lahek in neskončno reciklabilen material izjemno pomemben pri prehodu k ogljični nevtralnosti. V Talumu so v letu 2022 svoje izdelke izvozili v več kot 40 držav. Največji delež med njimi imajo evropske države, med katerimi pomembno mesto dosega Avstrija.

V Avstriji nastopate že zelo dolgo. S kom že sodelujete in kje še vidite priložnosti?

Avstrijski trg je za Talum zelo pomemben, tako zaradi geografske bližine kot zaradi številnih podjetij, ki povprašujejo po naših storitvah in izdelkih. V Avstriji smo navzoči s programom livarstva in rondelic. Smo razvojni dobavitelj različnih izdelkov in sklopov podjetju KTM, ki je v samem svetovnem vrhu najboljših proizvajalcev cestnih in off-road motociklov. Prav tako smo ponosni na dolgoletno sodelovanje s podjetjem Doppelmayr, največjim svetovnim proizvajalcem inovativnih žičniških transportnih sistemov ljudi in blaga. Velik potencial za prihodnost pomeni sodelovanje s podjetji, ki se ukvarjajo z razvojem rešitev za prehod s tehnologije vozil z motorji z notranjim zgorevanjem na tehnologijo transporta brezogljičnega odtisa, kot sta Samsung SDI in Magna. Livarstvo aluminijskih ulitkov v Talumu je dejavnost, ki v zadnjih letih doživlja hitro rast. Ta je posledica sistematičnih vlaganj v razvojno in proizvodno infrastrukturo ter razvoja kompetenc, ki so potrebne za razvoj kompleksnih izdelkov oziroma sklopov, in sodelovanja z najzahtevnejšimi kupci (OEM in Tier1).

Na področju rondelic je naš kupec Tubex iz Wolfsberga na Koroškem. Proizvajajo aluminijaste tube, večinoma za potrebe farmacije. S pripravo novih proizvodnih zmogljivosti na tem področju in našimi razvojnimi dosežki na področju razvoja novih zlitin na bazi odpadnega aluminija se obetajo nove priložnosti za sodelovanje.

Manjšanje izpustov ogljikovega dioksida je zelo pomembno za ohranitev okolja. Prispevek vaše industrije k zmanjševanju emisij je uporaba odpadnega aluminija. Kolikšen delež odpadnega aluminija že vgrajujete v svoje izdelke?

Odpadni aluminij kot vhodno surovino za proizvodnjo rondelic v Talumu uporabljamo že več let. Pred več kot desetletjem smo za proizvodnjo rondelic začeli uporabljati odpadni aluminij. Tega smo dobili, ker nastane pri naših kupcih v procesu izdelave aluminijastih tub in doz (tako imenovani Post Industrial Recycling). V letu 2018 smo kot prvi proizvajalec na trgu ponudili rondelico z več kot 25-odstotnim deležem vgrajenega odpadnega aluminija, ki ga prosto kupujemo na trgu (tako imenovani Post Consumer Recycling), kar je bil pomemben korak k trajnostni, zeleni prihodnosti. V zadnjem obdobju smo v Talumu razvili več zlitin za rondelice za tube in doze z deleži 50- in stoodstotno odpadnega PCR-aluminija z ogljičnim odtisom, ki je manjši za 75 odstotkov. Poleg nizkega ogljičnega odtisa je druga najpomembnejša usmeritev embalažne industrije nizka teža. To z razvojem novih zlitin še znižujemo.

Kateri so še vaši razvojni projekti?

Pri razvojnih projektih lahko omenim prestrukturiranje proizvodnje drogov, predvsem želimo, da bi izdelali čim več nestandardnih drogov. Na področju proizvodnje ulitkov z avtomatizacijo, robotizacijo in digitalizacijo procesov vzpostavljamo bolj učinkovite in produktivne procese s ciljem vzpostavitve pametne tovarne ulitkov. Na področju uparjalnikov smo usmerjeni v razvojne projekte na področju e-mobilnosti, kondenzatorjev in absorberjev ter posodobitev tehnoloških procesov in opreme s ciljem podvojitve obsega prodaje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji

Kovintrade je v Kragujevcu slovesno odprl štirimilijonsko naložbo v novo skladišče in pisarne.

IZVOZNIKI
Novice
Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb
Izvozniki.si
REKORDNI REZULTATI
NoviceMateja Bertoncelj Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb

Po 18 letih bodo v Podčetrtku začeli graditi nov hotel; nova bazena bosta prve kopalce sprejela še pred koncem leta.

IZVOZNIKI
Novice
J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
Izvozniki.si
70-OBLETNICA POSLOVANJA
NoviceMateja Bertoncelj J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
IZVOZNIKI
Novice
Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo
Izvozniki.si
ENERGETIKA
NoviceMateja Bertoncelj Nemčija v težavah, Kolektor Etra pa z družbo E.ON podpisal 80-milijonsko pogodbo

Nemškemu energetskemu velikanu bodo dobavili 53 energetskih transformatorjev; lani izjemen rezultat.

IZVOZNIKI
Novice
Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
Izvozniki.si
NALOŽBE V NOVO TOVARNO
NoviceMateja Bertoncelj Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov

Postavili bodo evropski distribucijski center ter stavbo za inženiring in proizvodnjo robotskih sistemov; 11 milijonov bodo vložili v robotizacijo proizvodnje.

IZVOZNIKI
Novice
Pfizer je slovenski Cleangrad že drugič izbral za najboljšega dobavitelja
IZVOZNIKI
Novice
To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj To so ambiciozne naložbe Pomurskih mlekarn

Lani je bilo za Pomurske mlekarne uspešno leto; v dveh letih bodo za naložbe namenili več kot deset milijonov evrov

IZVOZNIKI
Novice
M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast
Izvozniki.si
TURIZEM
NoviceMateja Bertoncelj M. Batagelj Postojnski jami in slovenskemu turizmu napoveduje rast

Marjan Batagelj sebi in slovenskemu turizmu za letos napoveduje od 10- in 12-odstotno rast