Timi Zajc je prejšnji konec tedna osvojil svojo tretje in četrto zlato na velikih tekmovanjih. Foto: Reuters

Po koncu svetovnega prvenstva v nordijskih disciplinah na portalu Športni SOS odgovarjamo na vaša vprašanja o tem dogodku. Zadnji planiški sveženj odgovorov pripravljamo za torek. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

Zanimivo, Tina Maze v svoji karieri ni osvojila brona, vseh 13 njenih odličij je bilo bolj žlahtnih. Foto: Reuters

2097. Timi Zajc je v kratki karieri že osvojil sedem medalj na velikih tekmovanjih. Kakšna je lestvica najuspešnejših slovenskih zimskih športnikov skupaj na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih?
Andraž Zorko, Uroš Esih

Na vrhu te lestvice je izvrstna alpska smučarka Tina Maze, ki ima kar šest zlatih medalj, že na drugem mestu pa je Timi Zajc. Ta je star šele 22 let, zanimivo − vseh sedem medalj je osvojil v zadnjih dveh sezonah. Zajc je "izkoristil" dejstvo, da ima veliko možnosti v ekipah, kjer je osvojil pet medalj.

V spodnji tabeli so vsi, ki so na omenjenih tekmovanjih skupaj osvojili vsaj eno zlato in srebrno medaljo (upoštevane so seveda tudi medalje z ekipnih tekem).

Domen Prevc1102

2098. Kakšna pa je ta lestvica medalj pri skokih – glede na osvojene točke v svetovnem pokalu?
Andraž Zorko

V samostojni Sloveniji je kar 13 skakalcev na velikih tekmovanjih (se pravi na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih) osvojilo po vsaj dve medalji. Izračunal sem dva parametra − povprečno število točk, ki jih je posamični skakalec osvojil v svetovnem pokalu, in povprečno število točk, ki jih je potreboval za eno medaljo.

Primož Peterka je bil na največjih tekmovanjih v posamični konkurenci najboljši na olimpijskih igrah v Naganu 1998, kjer je bil peti na veliki napravi. Foto: AP

Prvo povprečje kaže, kako dober in konstanten je bil skakalec skozi celotno kariero v svetovnem pokalu. Tu prednjačijo Nika Križnar, Ema Klinec in Peter Prevc – vsi so v povprečju osvojili več kot 30 točk.

Drugo povprečje pa kaže, kako pomemben in stanoviten je bil skakalec za velike tekme. Tu je na vrhu Lovro Kos, sledi pa mu Timi Zajc. Na samem dnu je Primož Peterka. Prvi serijski slovenski zmagovalec se je zapisal v zgodovino slovenskega športa z dvema velikima kristalnima globusoma, a je v svoji karieri osvojil "le" dve medalji (nobene posamične). Seveda je treba poudariti, da je pri interpretaciji treba upoštevati tudi vlogo ekipnih tekem, ki jih je v skokih na velikih tekmovanjih res precej.