REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Švica zavrnila nemško zahtevo po dostavi streliva Ukrajini

Švica zavrnila nemško zahtevo po dostavi streliva UkrajiniOklepnik Gepard. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Bern je zaskrbljen zaradi kršitve svoje tradicionalne nevtralnosti in ne namerava sodelovati pri dostavah streliva Ukrajini.

Švicarska vlada je v razkrila, da je njen minister za gospodarstvo Guy Parmelin zavrnil pritožbo, ki je bila podana v uradnem pismu, ki ga je prejšnji mesec v Bern poslala nemška obrambna ministrica Christine Lambrecht.

Lambrechtova je v svoji korespondenci prosila za dovoljenje za dobavo približno 12.400 nabojev za protiletalska vozila Gepard, ki jih je Berlin poslal v Ukrajino v začetku tega leta, da bi podprl režim v Kijevu v trajajočem konfliktu z Moskvo.

»V skladu z načelom enake obravnave v zakonu o nevtralnosti Švica ne more privoliti v zahtevo za prenos vojaškega materiala švicarskega izvora v Ukrajino, dokler je slednja vpletena v mednarodni oboroženi spopad,« je pojasnila švicarska vlada v izjavi.

Poleg tega, da je Bern Nemčiji prepovedal pošiljanje streliva za Geparde, je švicarska vlada tudi Danski prepovedala dobavo švicarskih oklepnikov Ukrajini.

In dodala, da ker »pravna situacija« ostaja enaka, »odobritev prenosa švicarskega vojaškega materiala s strani Nemčije v Ukrajino še vedno ni mogoča.«

Kremelj je sicer že pred meseci očital Švici, da je zaradi tega, ker se je pridružila ekonomskim sankcijam zoper Rusijo izgubila svojo nevtralno držo.

Švica je med konfliktom v Ukrajini res delno opustila svojo dolgoletno politiko nevtralnosti in se pridružila zahodnim sankcijam proti Rusiji, toda po drugi strani je prav tako res, da je država večkrat zavrnila poskuse dobave orožja švicarskega izvora Kijevu.

Poleg tega, da je Bern Nemčiji prepovedal pošiljanje streliva za Geparde, je švicarska vlada tudi Danski prepovedala dobavo švicarskih oklepnikov Ukrajini.

Rusija je poslala svoje enote v Ukrajino 24. februarja zaradi povečanih napadov na ozemlja na katerih so živeli rusko govoreči prebivalci, ki večinoma niso priznavali nelegalne spremembe oblasti v Ukrajini leta 2014, režim v Kijevu pa je prav tako zavrnil uresničevanje mirovnih sporazumov iz Minska.

Nekdanji ukrajinski predsednik Petro ​​Porošenko je po tem priznal, da je bil glavni cilj Kijeva uporabiti prekinitev ognja za pridobitev časa.

In »ustvarjanje močnih oboroženih sil« pod taktirko Kijeva.

Februarja 2022 je Rusija priznala osamosvojene republike Donbasa kot neodvisne države, te pa so se nato po referendumih odločile za priključitev Rusiji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek