PMM

Slovenska mesta in pametne tehnologije: Škofja Loka

Kakovost zraka že šesto leto merijo s pomočjo IoT-merilnikov, pred kratkim so postavili pametne zbiralnike olj iz gospodinjstev, vsi energetsko sanirani objekti so opremljeni s senzorji

Podporniki obveščajo

FINANCE
PMM
Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj

Tako bodo kranjski občini pomagali zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida za 80 odstotkov

FINANCE
PMM
Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb
Pametna mesta in mobilnost
DALJINSKO ODČITAVANJE PORABE ENERGENTOV
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb

Za razliko od statičnih cenovnih modelov, ki se ne prilagajajo nihajočemu povpraševanju, se sistem daljinskega odčitavanja energentov odziva na podatke v realnem času

FINANCE
PMM
 V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2

Slovenska prestolnica bo pridobila sodobno orodje za upravljanje, načrtovanje in izvajanje mestnih politik, hkrati pa bo platforma služila kot enotna informacijska in komunikacijska točka med mestno upravo, meščani in gospodarstvom.

31.08.2022 07:00
Čas branja: 5 min

Najpomembnejši projekt pri digitalizaciji oziroma preobrazbi v pametno mesto tako v občini Škofja Loka kot v drugih slovenskih mestih je postavitev centralne platforme, kjer bi bili na enem mestu zbrani vsi podatki, ki bi bili na voljo vsem službam, ki upravljajo mesto. Za to pa so potrebna večja sredstva, ki jih veliko slovenskih občin ne zmore zbrati, kar upočasnjuje njihov razvoj na tem področju, meni župan občine Škofja Loka Tine Radinja, ki je pri Skupnosti občin Slovenije tudi predsednik komisije za digitalno preobrazbo občin. Kot pravi, bi bilo občinam pri preobrazbi v pametno skupnost v veliko pomoč, če bi tako krovno platformo postavili skupaj za vse občine, ki bi to želele.

»V občini Škofja Loka računamo, da bi morali za tako platformo odšteti okoli 1,2 milijona evrov. Predvidoma bi to verjet­no lahko izvedli v dobrem letu ali dveh. Sicer pa pri preobrazbi v pametno mesto največ pozornosti namenjamo okolju,« nam je v pogovoru uvodoma dejal župan Tine Radinja.

Podatki o kakovosti zraka na telefonu

Tako že šesto leto kakovost zraka meri pet IoT-merilnikov na različnih delih mesta, ki so različno obremenjeni. En del je bolj izpostavljen obremenit­vam zraka s prometom, drugi z industrijo, tretji z zastarelimi kurišči. In kakšen je rezultati? »Vsak občan lahko kakovost zraka vidi na telefonu, kar ni nepomembno, saj se po tej poti prebivalci informirajo, kakšno onesnaženost v kraju, kjer prebivajo, prinaša industrija, kakšno promet in ogrevanje, ter se morda temu primerno odzovejo – se morda manj vozijo z avtomobili, več uporabljajo kolo, menjajo način ogrevanja oziroma energent,« razlaga Radinja. Poudarja še, da analize podatkov meritev zraka močno vplivajo tudi na občinske strategije, prostorske akte in odločitve, kako zmanjšati onesnaževanje ozračja. Je pa, kot dodaja, petletno obdobje še prekratka doba za dolgoročne vzorčne rezultate, saj so obremenitve zadnje čase v bolj razgibanih vremenskih razmerah, zlasti zimskih, zelo netipične.

Onesnaženost zraka je odvisna od več parametrov, recimo vetrovnosti, oblačnosti, kako nizke so zimske temperature, pa tudi vremenskih vplivov, ki prihajajo od daleč. »A vseeno se moramo zavedati, koliko onesnažujemo zrak sami. Meritve in kazalniki so vsekakor spodbuda za spremembe v energetiki, prometu in obratovanju industrije.«

Pomen zbiralnika za gospodinjsko olje

Najnovejši in še vroč projekt, ki ga izvajajo v sodelovanju s Komunalo Škofja Loka, so zbiralniki za odpadno gospodinjsko olje, opremljeni s senzorji, ki merijo polnost posameznega zbiralnika. Senzorje so povezali v omrežje, tako da zbiralniki na ustrezno platformo komunalnega podjetja sami sporočijo, kdaj so polni, iz komunalnega podjetja pa pošljejo tovornjak samo do polnega zbiralnika, da ga izprazni. Tovornjakov tako ni treba na slepo voziti od zbiralnika do zbiralnika in preverjati, ali so polni ali ne. To pozitivno vpliva tako na kakovost zraka kot na porabo goriva in obremenitev prometa.

»Bolj so rešitve dostopne in preproste, bolj jih ljudje uporabljajo,« je prepričan Radinja. Tako je tudi z zbiralniki gospodinjskega olja, saj je bil odziv občanov nad pričakovanji. »Ker so zbiralniki vedno pravočasno izpraznjeni, med ljudmi ni nejevolje. Zato v straniščno školjko ali kuhinjski odtok zlijejo manj odpadnega olja, to pa pomeni, da v kanalizacijo in okolje pride manj tega nevarnega in neprijetnega odpadka. V končni fazi se za čiščenje zamašenih kanalizacijskih cevi in čistilne naprave porabi manj kemijskih sredstev in energije,« razlaga sogovornik in dodaja, da se iz zbranega olja s predelavo pridobi še biodizelsko gorivo.

Po županovih besedah gre za pilotni projekt, ki bo pokazal, kako izpeljati podobne projekte za praznjenje zabojnikov stekla, papirja in drugih odpadkov. Meritve bodo tako pomembno vplivale na premišljeno odvažanje odpadkov.

Nadzor porabe energije prinaša opazne prihranke

Da bo vse to lahko delovalo, morajo v občini postaviti še sodobno brezžično omrežje (LoRaWAN), prek katerega bo na svoji frekvenci nemoteno potekala komunikacija naprav s podatki za upravljavce mesta in občane. Na tem omrežju bodo združeni podatki o prometu, zasedenosti parkirišč, mestnih koles in drugo. »Mestne kartice, s katero lahko plačuješ razne storitve, verjetno ne bomo uvedli. Razmišljamo namreč o celoviti aplikaciji, s katero bo mogoče opraviti vse to, kar danes ponujajo take mestne kartice,« še dodaja Tine Radinja, preden se posvetiva vselej zelo aktualni temi – energetiki – danes pa še posebej.

V Škofji Loki so se namreč v zadnjem desetletju intenzivno lotili energetskih prenov šol in vrtcev, drugih javnih stavb ter nadzora porabe energentov – plina, elektrike in biomase za ogrevanje. Obnovili so fasade, stara okna in vrata zamenjali s sodobnimi, namestili sončne panele za proizvodnjo elektrike. V vse objekte so namestili tudi senzorske naprave, ki merijo porabo energije in vode, ob odstopanju pa takoj samodejno obvestijo hišnika, da preveri vzrok povečane porabe. »S takim nadzorom porabe smo v prvem obdobju pri porabi energentov in vode na letni ravni dosegli tudi do 30-odstotne prihranke, danes pa v povprečju vsako leto ustvarimo nekaj odstotkov prihrankov.«

Občanom ni treba več hoditi na občino

Kot je še povedal župan Škofje Loke, so prek digitalnih kanalov v del mestnega upravljanja vključili tudi občane. Prek mobilnega telefona oziroma na občinski spletni strani so dostopni domala že vsi obrazci za vloge, plačila taks, digitalni podpisi, vročanje in druge zadeve, tako da so fizični opravki na občini zmanjšani na minimum.

Na daljavo je mogoče prek mobilnega telefona oziroma aplikacije na občinski strani oddati tudi razne pobude, prijaviti napake, onesnaženja ali črna odlagališča. Občani lahko tudi odločajo, kako bo porabljen del občinskega proračuna. Pred letom in pol so prek spletne platforme v vsaki krajevni skupnosti zbrali predloge, za kaj bi radi porabili določen del občinskega denarja. Občani so največ glasovali za postavitev otroških igrišč, telovadnic v naravi in klopce. Zmagovite predloge po posameznih krajevnih skupnostih so že uresničili.

»Digitalizacijo občine dojemam ne le kot digitalizacijo občinske uprave. Odzivi in predlogi občanov so dobri, kar nam je na občini napotilo, da nadaljujemo nadgradnjo zamišljenega. Veliko pa je seveda odvisno od razpoložljivih sredstev. Uspešno smo se prijavili na vse možne razpise za evropsko sofinanciranje, ki je od projekta do projekta odstotkovno različno visoko, naša porabljena sredstva pa upravičijo prihranki in večja kakovost življenja občanov,« pravi Tine Radinja.

V ospredju naj bodo ljudje

Digitalizacija občin je neizogiben proces razvoja, ki je pri nas zagon dobil šele v zadnjih treh letih. »Mislim, da mora biti pri tem glavno vodilo, da so v ospredju tega razvoja oziroma preobrazbe bolj ljudje kot tehnologija. V smislu, kaj bo to, kar bomo digitalizirali, prineslo ljudem in okolju,« poudarja sogovornik. »Postavitev kamer in senzorjev po mestu je tehnična zadeva, dobimo lahko ogromno podatkov, a o pametnem mestu lahko govorimo šele, ko znamo te podatke uporabljati, jih pravilno razporediti in z njihovo pomočjo narediti nekaj uporabnega za večjo kakovost našega življenja.«

Ker imajo občine različne potrebe, je tudi njihov proces digitalizacije različen. Kot pravi Radinja, je hitrost razvoja odvisna tudi od tega, koliko lahko lokalne skupnosti same vlagajo v to. Skupna težava pri digitalnem razvoju občin je, da je v občinskih upravah težko najti znanje, potrebno za vpeljavo digitalizacije oziroma vodenje preobrazbe v pametno mesto. »Občine imajo težave z zaposlovanjem kadra, ki se z IKT ukvarja na taki ravni, da lahko razvija stvari, ki bi jih lokalne skupnosti potrebovale. Tudi zato so občine na različnih stopnjah razvoja digitalizacije oziroma preobrazbe v pametno mesto,« je sklenil Tine Radinja.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
PMM
Slovenska mesta in pametne tehnologije: Novo mesto
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostVlado Kadunec Slovenska mesta in pametne tehnologije: Novo mesto

Prvi kratkoročni načrt je postaviti stabilno podatkovno omrežje ter osnovni sklop sistemov, ki bodo komunicirali med seboj

FINANCE
Koper: skoraj milijon evrov za 33 projektov, ki so jih izglasovali Koprčani
Finance
Jana Petkovšek Štakul Koper: skoraj milijon evrov za 33 projektov, ki so jih izglasovali Koprčani

Participativni proračun Koprčani jemljejo resno – 6.250 občanov je glasovalo o 150 projektih, največ podpore jih je dobilo 33

FINANCE
Subvencije
TOP razpisi tega tedna: izmenjava tehnologij, sobodajalstvo, deficitarni poklici in drugo
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin TOP razpisi tega tedna: izmenjava tehnologij, sobodajalstvo, deficitarni poklici in drugo

Objavljamo izbor aktualnih razpisov za subvencije in druge oblike spodbud

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Okolje & energija
Kranjski projekt, ki prinaša preboj pri trajnostni mobilnosti: souporaba občinskih e-avtov
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kranjski projekt, ki prinaša preboj pri trajnostni mobilnosti: souporaba občinskih e-avtov

V Kranju so skoraj vsa občinska vozila zamenjali z električnimi in uvedli souporabo e-avtov v občinskih ustanovah. Vozila bodo polnili z elektriko iz mestnih fotovoltaik

FINANCE
Subvencije
TOP razpisi tega tedna: digitalizacija, umetna inteligenca, občinski razpisi
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin TOP razpisi tega tedna: digitalizacija, umetna inteligenca, občinski razpisi

Objavljamo izbor aktualnih razpisov za subvencije in druge oblike spodbud

FINANCE
Ministrstvo za okolje in prostor je s pogodbo mečkalo skoraj leto dni
Finance
Jana Petkovšek Štakul Ministrstvo za okolje in prostor je s pogodbo mečkalo skoraj leto dni

Šest občin Spodnje Savinjske doline ni moglo čakati na Ljubljano pri projektu gradnje vodovodnega sistema; denar zdaj občine zalagajo same

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti