Nekateri dvomijo, da bodo oblasti dejansko izvajale določbo. Foto: EPA
Nekateri dvomijo, da bodo oblasti dejansko izvajale določbo. Foto: EPA

Na Mount Everestu je vrsto let eden izmed perečih problemov onesnaženje s človeškimi odpadki. V preteklosti so od plezalcev zahtevali, da odpadke in iztrebke zakopljejo v vsaj 20 centimetrov globoko luknjo, ki so jo prekrili s snegom. Če kopanje lukenj ni mogoče, so do zdaj priporočali, da pustijo, da sonce naredi svoje, saj naj bi bilo razgrajevanje na ta način hitrejše.

V odgovor na to so oblasti to sezono odredile, da morajo plezalci svoje iztrebke z gore odstraniti v biorazgradljivih vrečkah. "S tem upamo, da bomo sprožili pomembne pozitivne spremembe in zaščitili to območje svetovne dediščine pred nadaljnjo škodo, ki jo povzroča onesnaženje s človeškimi odpadki," je za Guardian zapisal šerpa Mingma Gyabu, predsednik občine Pasang Lhamu, enega od organov, odgovornih za nepalsko stran gore. Poudaril je, da bo sprememba pravil trajna.

Po besedah Allana Cohra, avstralskega alpinista in lastnika podjetja, ki vodi odprave na goro in se trenutno pripravlja na nov podvig, naj bi vsakemu plezalcu dali več tovrstnih vrečk, ki vsebujejo kemikalije. V vrečkah se iztrebki strjujejo in odstrani se vonj. "Razdelijo jih vsem plezalcem in šerpam, te vrečke uporabijo kjer koli. Kolikor razumem, se potem vse zbere v kampu 2, to pa nato z letalom odpeljejo," je pojasnil navodila, ki jih je šerpa, ki sodeluje z njegovim podjetjem, dobil od nepalskih avtoritet.

"Tam je zelo mrzlo, zaradi pomanjkanja kisika in naravnih mikrobov pa se iztrebki preprosto ne razgradijo in lahko tam ostanejo celo večnost," je dejal gornik in spremembo predpisov pozdravil. "Pravijo, da bodo preverili torbe. Ne vem, ali bodo to dejansko storili," je še pristavil.

Plezalec in pisatelj Alan Arnette, ki se je na "streho sveta" povzpel leta 2011, je skeptičen glede tega, ali bodo oblasti dejansko izvajale določbo, pri njej vztrajale in poskrbele, da se ljudje držijo pravil. Prav tako je zaskrbljen nad sposobnostjo Nepala, da ustrezno odstrani velike količine človeških odpadkov.

Obenem je poudaril, da bi se za uporabo vrečk morali odločiti že pred desetletji – to so namreč že uvedli na Denaliju na Aljaski, na argentinski gori Aconcagua in na gori Vinson na Antarktiki.