Glavna nosilca slovenske reprezentance Luka Dončić in Goran Dragić v pogovoru po zmagi nad Belgijo. Foto: Fiba
Glavna nosilca slovenske reprezentance Luka Dončić in Goran Dragić v pogovoru po zmagi nad Belgijo. Foto: Fiba

Z zmago 88:72 nad Belgijo so si evropski prvaki zagotovili napredovanje med osem, naslednji izziv pa jih čaka v sredo. S prvim mestom v skupini B v Kölnu so si priigrali odličen položaj pred izločilnimi boji v Berlinu in s tem na papirju lažje tekmece tako v osmini kot v četrtfinalu. Belgijci, ki na Fibini lestvici zasedajo 37. mesto, Slovenija pa je peta, ne spadajo v isti kakovostni razred kot vrsta Aleksandra Sekulić, ki velja za enega glavnih favoritov turnirja, toda na EuroBasketu so z zmago nad Španijo dokazali, da so lahko zelo nevarni. Poleg aktualnih svetovnih prvakov so v tem koledarskem letu ne nazadnje dvakrat ugnali tudi Srbe.

Da znajo biti levi zelo neugodni, ko vztrajajo pri svojem sistemu, igrajo čvrsto in agresivno tako v obrambi kot v napadu ter se ne predajajo, so izkusili tudi Slovenci. Četudi so dvakrat povedli z dvomestno prednostjo v prvem polčasu, so jih trdoživi tekmeci obakrat ujeli. Tako kot prvo in drugo so tudi tretjo četrtino precej bolje zaključili in se popolnoma približali, na začetku zadnje pa so celo povedli. Slovenija se je takoj odzvala, s silovitim odgovorom pa nato potrdila svojo kakovost in ekspresno "zlomila" nasprotnika.

Gorana Dragića presenetila fizična moč Retina Obasohana

Goran Dragić je na vprašanje, ali je bil napad statičen oziroma je prevečkrat ostal v kotu brez žoge, spregovoril o najboljšem belgijskem košarkarju Retinu Obasohanu: "Ni pomembno, glavno je, da smo zmagali. Morate tudi vedeti, kdo je mene kril. Človek lahko premika omare. Vprašal sem ga, kaj je, in je odvrnil, da nigerijsko hrano. Res je verjetno najmočnejši igralec, proti katerem sem igral. Nemogoče ga je premakniti."

Vsak met mora biti oviran

"Ne bi rekel, da smo se igrali z ognjem. Moramo dati kapo dol Belgijcem, ki so zelo neugodna ekipa. Košarkarji nimajo klasično določenega igralnega položaja. Lahko igrajo na več mestih. Prevečkrat so nas prebijali in nato zadevali. Obramba ni bila na pravi ravni, a na koncu smo zmagali z dvomestno prednostjo. Se pa zavedamo, da bo treba proti boljšim ekipam igrati bolje," je dejal slovenski kapetan, ki je prispeval 11 točk. Njegovo povprečje zdaj znaša 14,5, s čimer je za Luko Dončićem drugi najboljši v slovenskem taboru.

"Tri ali štiri obrambe smo odigrali dobro. Nismo dobili koša, potem je Klemen Prepelič zadel trojko, Luka je dal koš in še dodatni prosti met, svoje je dodal Vlatko Čančar … Vedno poudarjamo, da znajo vsi igrati košarko. Zagotovo bo tekmec dosegal koše, a naj bo vsak met oviran. Tako bo odstotke padel, če so sami, pa bodo zadevali," je nadaljeval 36-letni Ljubljančan, ki veliko pokaže na igrišču, njegova vloga vodje pa je za izbrano vrsto neprecenljiva. Podobno, kot je bila pred petimi leti v Carigradu, ko je blestel na parketu in v slačilnici.

Predstava branilcev naslova ni bila prepričljiva. Predvsem v obrambi so jih Belgijci kar nekajkrat lepo izigrali in potem prihajali do odprtih metov. Po zaslugi trojk so ohranjali korak s Slovenijo in ji ob polčasu dali 41 točk: "Med minuto odmora sem povzdignil glas, da dajemo preveč poudarka na napad. Ko vodimo, in treh ali štirih napadov ne odigramo, kot bi morali, se to odraža potem v naši obrambi, kar se ne bi smelo zgoditi. Tudi če ne damo koša, je naša primarna naloga, da odigramo dobro v obrambi. Komunikacija ni bila prav ravni. Pri prevzemanju sta, recimo, dva ostala na enem. To so malenkosti, ki se jih da odpraviti."

Od evropskih prvakov se pričakuje, da dobijo tako tekmo

Sorodna novica Tridnevni počitek loterijski dobitek Luke Dončića

Novopečeni košarkar Chicaga je bil najzaslužnejši, da so se slovenski košarkarji odlično odzvali po porazu z Bosno in Hercegovino, ko so klonili, glavne težave pa sta jim tedaj povzročala obramba in skok. Novo opozorilo so dobili na dvoboju z Belgijo. Zdaj v izločilnih bojih popravnega izpita ni več, je pa res, kot je povedal Klemen Prepelič, da umetniški vtis ne šteje, pomembna je le zmaga.

"Na koncu koncev morate vedeti, da, če igraš proti Nemcem in Francozom, je drugače, saj igrajo drugačno košarko. Navajen si igrati dobro košarko, proti na papirju tem slabšim ekipam pa na primer narediš "finto" in obrambni igralec sploh ne trzne. Težko je, treba pa je pohvaliti Belgijce, ki so držali ritem toliko časa. Smo evropski prvaki in od nas se pričakuje, da takšno tekmo dobimo. V Ligi NBA sem bil velikokrat v takšnem položaju, ko nisi favorit in si popolnoma sproščen, posledično pa zadevaš mete. To je tisto, kar je morda drugače," je dodal Dragić.