Foto: AP
Foto: AP

Predsednica muzeja Cécile Debray je dejala, da bo s tem Françoise Gilot končno dobila mesto, ki ji kot umetnici pripada, poroča portal Art News. Gilot sicer takšne umestitve svojega dela ni dočakala – umrla je lani stara 101 let.

V sklopu prenove stalne zbirke bodo umetnici posvetili galerijo, v kateri se bo, kot napovedujejo, mogoče sprehoditi skozi več desetletij njene slikarske kariere, vključno z njenim delovanjem, povezanim s skupino Réalités Nouvelles, pa vse do velikih totemskih slik 80. let 20. stoletja.

Sorodna novica Umrla je slikarka Françoise Gilot, edina "muza", ki je zapustila Picassa

Nova reorganizacija muzeja bo osvetlila tudi okoliščine nastanka njenih odmevnih spominov Življenje s Picassom iz leta 1964. Picasso je skušal onemogočiti izid dela, ki je svetu predstavil manj znano negativno stran opevanega umetnikovega ravnanja z ženskami (pa tudi drugimi). Vendar neuspešno – njeni spomini na leta s slikarjem so postala knjižna uspešnica.

Samo slikarkino delo
Kot napovedujejo v muzeju, bo ena od sob v celoti posvečena umetniškemu delu Françoise Gilot, zato tega dela predstavitve ne bodo "motili" s fotografijami, na katerih jo je posnel Picasso, niti njegovimi upodobitvami umetnice kot njegove muze. Kot poudarjajo, je to prvi primer, da bo muzej umetnico predstavil na takšen način, na ogled pa bo leto dni.

Kustosinja Joanne Snrech je za Guardian poudarila, kako pomembno je vključiti slikarkina dela na razstavo, da se ne obravnava zgolj kot "Picassova partnerica". "Sama je bila umetnica z zelo dolgo kariero, v kateri se je njena umetnost razvijala. Z razstavo pokažemo, kako raznovrstno je bilo njeno delo. Zdelo se nam je pomembno, da ne pokažemo samo vloge, ki jo je imela v Picassovem življenju, ampak da je bila veliko več kot le njegova spremljevalka. Navsezadnje, je od stotih let življenja z njim preživela le deset let," je še dejala kustosinja.

Foto: EPA
Foto: EPA

Umetnika sta se spoznala leta 1943, ko je bila Gilot stara 21 let, Picasso pa 40 let več. S tem se je začela desetletna zveza, v kateri sta se jima rodila otroka Claude in Paloma. Od številnih Picassovih žensk je bila Gilot edina, ki ga je zapustila, kar ji je umetnik do konca zameril. Po letih nezvestobe in slabega ravnanja ga je zapustila leta 1953, s seboj pa vzela oba otroka. Užaljeni Picasso ji je zabrusil, da brez njega ni pomembna in vse sile usmeril, da ji uniči kariero. Pozneje se je spominjala, kako ji je dejal: "Ali misliš, da boš ljudi zanimala? Ne boš jih, nikoli, zaradi sebe res ne ... Kvečjemu zaradi radovednosti do osebe, katere življenje se je na takšen intimen način dotaknilo mojega."

Foto: EPA
Foto: EPA

Po razhodu je Picasso slikarki "napovedal vojno"
Picassov krog je slikarko poponoma izobčil, zato je pozneje zapustila Francijo in se preselila v ZDA. Spoznala je virologa Jonasa Salka, s katerim sta se leta 1970 poročila. Mož je umrl leta 1995. Gilot je slikala do konca, delala je še v zadnjih mesecih pred smrtjo junija lani. Picasso se je v svojih nesramnih pripombah umetnici uštel. Leta 2021 se je na dražbi hiše Sotheby’s njeno delo prodalo za 1,3 milijona dolarjev.