Ledeniki v Alpah se pospešeno tajajo. Foto: EPA
Ledeniki v Alpah se pospešeno tajajo. Foto: EPA

A umik ledenika Theodul pomeni, da se je vodna prelomnica pomaknila proti Rifugiu Guide del Cervino, gorski koči tik pod 3480 metrov visokim vrhom Testa Grigia in se počasi staka pod stavbo, poroča AFP.

Na nedavnem obisku koče je neki 59-letni turist vprašal: “In – ali smo v Švici?"

Vprašanje je bilo na mestu. Odgovor pa predmet diplomatskih pogajanj, ki so se začela leta 2018 in sklenila s kompromisom lani, a podrobnosti ostajajo tajne.

Ko je bila koča s 40 ležišči in restavracijo leta 1984 zgrajena, je v celoti sodila pod italijansko ozemlje. A zdaj sta dve tretjini koče, vključno z večino postelj in restavracijo, tehnično gledano na švicarski strani.

Vprašanje je postalo toliko bolj pereče, ker se območje, ki se močno zanaša na turizem, nahaja na vrhu enega največjih smučišč na svetu, le nekaj metrov proč pa gradijo nov veliki projekt, vključno s postajo gondole.

Dogovor je bil sklenjen v Firencah novembra lani, a bodo sklep razkrili šele, ko ga bo ratificirala švicarska vlada, kar se ne bo zgodilo pred letom 2023. “Dogovorili smo se, da razliko razdelimo," je povedal Alain Wicht, glavni nadzornik za mejo na švicarski nacionalni kartografski agenciji Swisstopo.

Brez zmagovalca, brez poraženca?

Wicht med drugim skrbi za 7000 razmejitvenih markerjev vzdolž 2000 kilometrov dolge meje z Avstrijo, Francijo, Nemčijo, Italijo in Liechtenstein.

Wicht se je tudi udeležil pogajanj, kjer sta obe strani malce popustili, da so prišli do rešitve. "Tudi, če nobena stran ni iz pogajanj izšla kot zmagovalka, vsaj poražencev ni bilo,” je dejal.

Ob vročinskih valih rekordno hitro izginjanje ledenikov

Zaradi nadpovprečnih temperatur in vročinskih valov to poletje ledeniki v Alpah izginjajo z rekordno hitrostjo. Če bo šlo tako dalje, bodo ledeniki v Alpah letos izgubili največ svoje mase v najmanj 60 letih merjenja. V Alpah so letos našteli dva poletna vročinska vala - vključno s tistim ta mesec, ko se je živo srebro v Zermattu povzpelo na skoraj 30 stopinj Celzija. Med tem vročinskim valom so višino, na kateri je voda zamrznila, izmerili na rekordno visokih 5184 metrih, kar je višje od Mont Blanca. Običajno poleti voda zamrzne na nekje med 3000 in 3500 metrih.

Zaradi podnebnih sprememb se krči večina gorskih ledenikov po svetu, ostankov zadnje ledene dobe, a so tisti v evropskih Alpah še posebej ranljivi, ker so manjši, ledena plast pa je relativno majhna. Temperature v Alpah se dvigajo za okoli 0,3 stopinje na desetletje, kar je dvakrat hitreje od globalnega povprečja. Če bodo izpusti toplogrednih plinov še naprej naraščali, stroka pričakuje, da bodo alpski ledeniki do leta 2100 izgubili več kot 80 odstotkov svoje trenutne mase. Mnogi bodo izginili tudi, če bi se glede toplogrednih plinov nemudoma in odločno ukrepalo.

Kjer italijansko-švicarska meja prečka alpske ledenike, razmejitev sledi vodnemu jarku. A ledenik Theodul je med letoma 1973 in 2010 izgubil skoraj četrtino svoje mase. Pri tem se je razkrila skala pod ledom, s tem pa se je spremenila odtočna razdelitev, sosedi pa prisilila v ponovno začrtovanje 100 metrov dolgega odseka meje.

Po Wichtovih besedah so take prilagoditve pogoste in se jih običajno razreši s primerjanjem zapisnikov geodetov obmejnih držav, brez vpletanja politikov.

"Italijansko je vino, italijanski so davki"

“Prepiramo se glede ozemlja, ki ni kaj dosti vredno," je poudaril, a priznal, da je to “edini kraj, kjer je nenadoma posredi stavba", kar daje zemlji "gospodarsko vrednost". Njegovi italijanski kolegi zgodbe "zaradi kompleksne mednarodne situacije" niso želeli komentirati.

Jean-Philippe Amstein, nekdanji direktor Swisstopa, je dejal, da se tovrstne spore običajno razreši z izmenjavo parcel zemlje ustreznih velikosti in vrednosti. V tem primeru "Švice ne zanima pridobiti kos ledenika, Italijani pa ne morejo kompenzirati izgube švicarskega ozemlja".

In čeprav izid pogajanj za zdaj ostaja tajen, oskrbnik koče Lucio Trucco pravi, da so mu povedali, da bo ostala na italijanskih tleh. “Koča ostaja italijanska, ker smo vedno bili Italijani," je razložil. “Jedilnik je italijanski, vino je italijansko in davki so italijanski.”

Zaradi večletnih pogajanj trpijo tudi oskrbovalna dela in prenova koče je bila že večkrat preložena, tako da ne bo nared za slavnostno otvoritev nove gondole na italijanski strani konec leta 2023. Proge so dostopne zgolj iz švicarskega smučarskega letovišča Zermatt.

V tem delu Alp je dejansko smuka možna tudi poleti, pa četudi tovrstne dejavnosti še pospešujejo taljenje ledenika. “Zato moramo okrepiti to območje, ker bo zagotovo zadnje, ki bo umrlo," je dejal Trucco.