Foto: EPA
Foto: EPA

Kot je za Radio Slovenija poročala Špela Lenardič, sprejemni centri tržaške pokrajine pokajo po šivih. Skupno gostijo okoli 1100 prosilcev za azil, več kot 400 jih je prepuščenih mestnim ulicam.

Večina je zatočišče našla v zapuščenem skladišču blizu železniške postaje, kjer so razmere nevzdržne. "Spimo med kačami, podganami, raznimi žuželkami in komarji. Grozljivo je," je stanje opisal 20-letni Pakistanec Sulejman Ali.

Nevladne organizacije so do konca julija v Trstu zaznale 7890 prihodov prebežnikov, medtem ko jih je bilo v enakem obdobju lani 3191. Do krize pa je po mnenju predstavnika Italijanske zadruge za solidarnost Gianfranca Schiavoneja prišlo zaradi zaustavitve premeščanja prebežnikov v druge italijanske dežele v poletnem času.

"Z včerajšnjo premestitvijo 120 prosilcev za azil nismo poskrbeli niti za vse, ki so prošnje oddali v maju. Brez strehe nad glavo so še vsi, ki so prišli junija, julija in avgusta," je dejal.

Polno zasedeni so tudi namestitveni centri za mladoletne prebežnike brez spremstva, za katere so po italijanski zakonodaji odgovorne občine. Predvsem manjše so se zaradi pomanjkanja ustreznih namestitev in kadra znašle v težavah.

"Imamo 860 prebivalcev in na naši občini v domu Malala 130 migrantov. Ta isti dom lahko upravlja samo starejše in ne mladoletne. To je tudi en absurd tukaj," je dejal predstavnik občine Repentabor Marjan Vrša.

Župan Trsta Roberto Dipiazza je v ponedeljek povedal, da bodo zaradi pomanjkanja namestitvenih kapacitet v druga italijanska mesta premestili okoli 200 prebežnikov, ki zdaj živijo na ulicah Trsta. To mu je v nedeljo sporočil notranji minister Matteo Piantedosi, je dejal in ocenil, da je to "dober rezultat", poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.