podgana Svet24.si

Po podgani v konzervi rjavega fižola se je le ...

Ptuj, zadolzevanje_3_delo na cesti Svet24.si

Zakreditirani do leta 2040, kaj bo z novimi ...

andrej zubicki zubitsky bobo Necenzurirano

Ruski oligarh prodaja Slovensko industrijo jekla

vila arboretum-pl1 Reporter.si

Hiša Joca Pečečnika na vodik? Bogataš gradi ...

cene prevc pm Ekipa24.si

Ne le Nika Vodan, še ena sanjska poroka v ...

Kate se je odločila, da bo okrevala na res rajskem otoku Odkrito.si

Kate Middleton - okreva "skrita v raju!"

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Zaradi 1,8 milijona evrov vrednih poslov z dobavitelji so UKC Maribor doletele obdolžnice

Deli na:
Zaradi 1,8 milijona evrov vrednih poslov z dobavitelji so UKC Maribor doletele obdolžnice

UKC Maribor - Foto: Bobo

Državna revizijska komisija je vložila obdolžilni predlog zoper UKC Maribor, nekdanjega direktorja Vojka Flisa in njegovo sodelavko, poroča današnji Dnevnik. V nasprotju z zakonom naj bi pri 17 dobaviteljih kupil medicinski potrošni material v skupni vrednosti več kot 1,8 milijona evrov.

Kot še piše časnik, je revizijska komisija prejela anonimno prijavo, v kateri je prijavitelj nekdanjemu direktorju Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor očital, da naj bi v nasprotju z določili zakona o javnem naročanju oddal več naročil. Revizijska komisija je od UKC Maribor terjala listine in pojasnila, po opravljenem postopku pa ocenila, da so bili očitki utemeljeni.

Kot so za Dnevnik potrdili na komisiji, so septembra lani na Okrajno sodišče v Ljubljani vložili obdolžilni predlog zoper pravno osebo UKC Maribor in dve odgovorni osebi. Po informacijah časnika gre za tedanjega direktorja Flisa in njegovo pomočnico za pravne zadeve Klaro Mihaldinec.

V obdolžilnem predlogu je komisija nanizala seznam naročil medicinskega potrošnega materiala v skupni vrednosti 1,8 milijona evrov brez DDV. Klinični center je namreč leta 2019 neposredno kupil blago pri 17 dobaviteljih, čeprav so skupne vrednosti poslov s posameznimi dobavitelji presegle tedanjo mejno vrednost 20.000 evrov, nad katero bi moral naročnik predhodno izpeljati postopek javnega naročanja. UKC Maribor tega ni storil in je nakupe razdrobil na manjše vrednosti.



Vodstvo UKC je po informacijah Dnevnika revizijski komisiji odgovorilo, da so bili prisiljeni v sklepanje neposrednih pogodb, ker je komisija januarja 2019 razveljavila javno naročilo za nabavo potrošnega materiala. S pogodbenimi partnerji so se "zaradi skrajne nujnosti" dogovorili za podaljšanje poslovnega odnosa.

Revizijska komisija argumenta nujnosti ni sprejela, saj da bi na UKC Maribor lahko pravočasno predvideli tak razplet. "Z naročili v letu 2019 so de facto podaljšali veljavnost pogodb oziroma okvirnih sporazumov, ki so prenehali veljati dne 31. decembra 2018, s tem pa so spremenili pogodbo o izvedbi javnega naročila," so pojasnili. Poleg tega naj bi šlo za ponavljajoče se kršitve.

Flis je medtem prepričan, da so očitki neutemeljeni, ker da so bili vsi predmetni postopki naročanja izpeljani ustrezno in zakonito. "Javno naročilo je bilo objavljeno na portalu javnih naročil, vendar se je nato portal sesul. Naročila smo zato morali izpeljati drugače, ker je šlo za nakup zdravil in drugega medicinskega potrošnega materiala, ki ga pacientom nismo mogli odtegniti, saj potrebujejo vsakodnevno oskrbo," je za časnik dejal Flis. Na ministrstvu za javno upravo so medtem časniku odgovorili, da portal javnih naročil v letih 2018 in 2019 nikoli ni bil nedosegljiv.