REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ker se je vest prebudila le v enem od poslancev, ki so izdali voljo volivcev, je vlada »ubranila« Aleša Hojsa

Ker se je vest prebudila le v enem od poslancev, ki so izdali voljo volivcev, je vlada »ubranila« Aleša HojsaAleš Hojs s svojo najljubšo igračko. Vir: Twitter

V Državnem zboru je potekala nova interpelacija zoper t. i. notranjega ministra Aleša Hojsa.

V interpelaciji so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica, SAB in poslanska skupina nepovezanih poslancev (NeP) ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu očitale odgovornost za soustvarjanje izrednih razmer v državi, za čezmerno uporabo represivnih sredstev in policijsko nasilje na protestih v Ljubljani, protiustavno omejevanje človekovih pravic ter vprašljivo aktivacijo 9. člena zakona o nalogah in pooblastilih policije.

Po maratonski, skoraj 17-urni razpravi poslanci niso izglasovali interpelacije ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa. Za razrešitev je glasovalo 44 poslancev, proti pa 37.

Za uspešno interpelacijo sta zmanjkala samo dva glasova.

Hojs pa je prejel še en glas proti več kot Počivalšek - kar pove veliko.

To je bila že druga interpelacija zoper ministra Hojsa in znova jo je uspešno prestal ter ostaja na vrhu ministrstva. Predlagatelji interpelacije - LMŠ, SD, Levici, SAB in NeP - bi potrebovali 46 glasov.

Minister, ki je že po preiskavah NPU, ki so vključile tudi kolega ministra Zdravka Počivalška najprej protestno odstopil, nato pa požrl besedo, (ker predsednik vlade menda sploh ni odprl njegove kuverte z odstopom) je medtem s celo vrsto svojih izjav in dejanj sprožal zgražanje javnosti.

Minister Hojs s svojim doslednim delovanjem dokazuje, da je mali Janša in en od ministrov, ki je najbolj pripravljen iti čez vse, da SDS doseže svoje cilje.

»Aleš Hojs je po našem prepričanju utelešenje vsega, kar je narobe s trenutno vlado,« je v uvodu obrazložitve interpelacije dejal Matej T. Vatovec iz stranke Levica.

Dr. Matej T. Vatovec, vodja PS Levica in prvopodpisani pod interpleacijo zoper ministra Hojsa, je danes pred začetkom seje Državnega zbora podal izjavo za medije in med drugim povedal, da »minister Hojs s svojim doslednim delovanjem dokazuje, da je mali Janša in en od ministrov, ki je najbolj pripravljen iti čez vse, da SDS doseže svoje cilje. Sejanje razdora v družbi, vplivanje na policijo in prirejanje zakonodaje za lažje kadrovanje ter zaničljiv odnos do vseh kritikov oblasti, so razlogi, da ne bi smel biti minister.«

Njegova celotna izjava je dostopna tukaj.

Vatovec je dodal, da ta vlada vlada na silo in s silo.

Opozicijske stranke zato ministru Hojsu očitajo ustvarjanje izrednih razmer v državi, vladanje z odloki ter prekomerno uporabo sile s strani policije.

Kuverto Aleša Hojsa je prekril mah
Kuverto odstopljenega Aleša Hojsa je prekril mah. Vir: Twitter

Kot je pojasnil Vatovec, je bilo problematično predvsem ravnanje policije na protestu, ki se je odvil 5. oktobra v Ljubljani, ko je policija brez da bi se dejansko začele hujše kršitve javnega reda in miru, uporabila prekomerna pooblastila.

Videli smo, kako je policija zaplinila središče Ljubljane, videli smo zaplinjena otroška igrišča, videli smo starejše občane z robci pred nosovi, ko so odhajali iz nakupov v središču Ljubljane in bežali pred plinskimi sredstvi.

»Videli smo, kako je policija zaplinila središče Ljubljane, videli smo zaplinjena otroška igrišča, videli smo starejše občane z robci pred nosovi, ko so odhajali iz nakupov v središču Ljubljane in bežali pred plinskimi sredstvi,« je poudaril Vatovec.

Policija se je zaradi srečanja voditeljev držav EU na Brdu in glede na to, da izgredov ni bilo, na ukaz politike odločila, da nad protestnike pristopi s silo, je opozoril Vatovec.

Krepitev vloge policije, kot represivnega organa, je po mnenju Vatovca zasluga aktualnega ministra in generalnega direktorja policije Antona Olaja.

Ravnanje policije pa po ocenah opozicijskih strank spominja na ravnanja policije v avtokratskih državah.

Protesti pred DZ zaradi interpelacije zoper Hojsa
Protesti pred DZ v času prve interpelacije zoper Aleša Hojsa. Vir: Twitter

Vatovec je izpostavil tudi nezakonito kadrovanje v policiji in »prirejanje zakonodaje na način, da bi lahko generalni direktor policije, ki je seveda nastavljen s strani ministra za notranje zadeve, zamenjal vse šefe policij v državi.«

Stranke predlagateljice interpelacije Hojsu očitajo tudi ponižujoč, ignorantski in nestrokoven odnos do splošne in strokovne javnosti ter nezakonito politizacijo in militarizacijo policije.

Ob Hojsovem zapisu na Twitterju, da mu je bil prisluh ministru za okolje in prostor Andreju Vizjaku iz afere »glupi davki« predstavljen že pred časom, pa so predlagatelji na seznam očitkov uvrstili tudi sum storitve kaznivega dejanja oziroma opustitve dolžnega ravnanja.

Nasilje nad protestniki
Nasilje nad protestniki. Vir: Twitter

Notranji minister je v odgovoru na interpelacijo vse očitke kategorično zavrnil kot neutemeljene in zapisal, da je vedno ravnal v skladu s prisego, dano ob svoji izvolitvi.

V parlamentu je razprava trajala najmanj tudi čez polnoč, predlagatelji pa so imeli le 43 glasov.

Ker se je vest prebudila le v enem od poslancev (NSi, DeSUS, SMC oziroma Konkretno), ki so v tem mandatu zelo očitno izdali voljo svojih strank ali volivcev – je Janševa vlada »ubranila« tudi tega ministra.

Toda za ceno nasprotovanja argumentom, ki so prepričljivi in ki jih kot utemeljene, kljub vse hujšem nadzoru medijev s strani vlade - deli velika večina državljanov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek