Foto: Dejan Rakita/Pixsell/BOBO
Foto: Dejan Rakita/Pixsell/BOBO

Osrednje slovesnosti s parado in postrojem se je po poročanju javne radiotelevizije Republike Srbske (RTRS) udeležilo okoli 3000 pripadnikov vojske, policije ter javnih in civilnih uslužbencev entitete.

"Danes praznujemo naš dan, dan, ko je nastala republika in začela svoje življenje, da bi slavila svobodo in narod, ki ima pravico, da na ta način praznuje dan republike," je na paradi dejal Dodik.

V svojem govoru je sporočil, da Republika Srbska praznuje svoj rojstni dan – 9. januar. Poudaril je, da ji nihče ne more odvzeti te pravice in da bodo to počeli še naprej. "To ne sme biti prepovedano. Če bo prepovedano, to pomeni, da nas ni," je še izjavil.

Dodal je tudi, je Republika Srbska zazrta v svoj narod, v Srbijo in v Rusijo. "To je republika, ki ji mora biti podarjeno tisto, kar hoče. Nočemo konfliktov in ne bomo vodili v konflikte. Hočemo, da so naši policisti tisti, ki bodo branili naše mirne sanje," je dodal.

Nocojšnjo slovesnost je spremljal tudi svetlobni spektakel z več kot 200 letalniki, ki so izpisali "Republika Srbska", "Slavimo 9. januar" in "Simbol svobode" ter izrisali zemljevid te entitete.

Po poročanju sarajevskega portala Klix je bila parada tudi polna številnih spornih podrobnosti, od nacionalističnih pesmi do fašističnih simbolov, medtem ko je bilo med zbranimi mogoče opaziti srbske in ruske zastave ter četniško ikonografijo.

Neustaven praznik

Ustavno sodišče države je praznik že večkrat razglasilo za neustavnega.

Slovesnosti na 9. januar so v Republiki Srbski kljub razsodbam ustavnega sodišča, pritiskom Evropske unije in ZDA postale tradicija. Dodik sporoča, da je Republika Srbska nastala iz zaskrbljenosti za srbski narod, ki so ga poskušali odrezati od matice.

"Ker je teh 15, 20 in več let mednarodna skupnost izpolnjevala želje muslimanov, da centralizirajo in unitarizirajo Bosno in Hercegovino, ne vidim možnosti, da bi druga stran privolila, da se vrnemo na izvorne ustavne pristojnosti. Ustava se ni spremenila, a struktura je medtem protiustavna in protidaytonska in zato povzroča krize," je dejal Dodik.

Dodik ne priznava državnega ustavnega sodišča in visokega predstavnika mednarodne skupnosti Christiana Schmidta. Ta je lani spremenil kazenski zakonik. Po novem vsem, ki sodelujejo pri organizaciji neustavnega dneva Republike Srbske, grozi do pet let zapora in prepoved opravljanja funkcij. A za zdaj samo na papirju.

Bošnjaki in Hrvati ta dan vidijo kot dan začetka vojne, zločinov, etničnega čiščenja in genocida.

Iz Združenja žrtev Srebrenice so ob polaganju vencev sporočili, da se je z razglasitvijo Republike Srbske začelo največje zlo na evropskih tleh po drugi svetovni vojni, državo so včeraj preletela ameriška leta F16, v ZDA pravijo, da so želeli pokazati zavezanost ozemeljski celovitosti, Dodik pa govori o provokaciji.

Prvi politični in vojaški voditelji entitete so bili obsojeni na haaškem sodišču za vojne zločine, a jih številni Srbi vidijo kot junake. V Banjaluki sta bila tudi patriarh Srbske pravoslavne cerkve in močna srbska delegacija, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pa je v čestitki zapisal, da si številni, ki so sodelovali pri Daytonskem sporazumu, danes prizadevajo, da bi Republiko Srbsko izbrisali.

Najvišje odlikovanje, ki ga je lani prejel ruski predsednik Vladimir Putin, so tokrat namenili še enemu pomembnemu zavezniku, madžarskemu premierju Viktorju Orbanu, ki pa ga v Banjaluki ni bilo.

V Republiki Srbski zaznamujejo obletnico ustanovitve entitete