REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lažna propaganda: RTV Slovenija znova zavajala o jedrskih objektih v Ukrajini, a so se tokrat končno odzvali strokovnjaki

Lažna propaganda: RTV Slovenija znova zavajala o jedrskih objektih v Ukrajini, a so se tokrat končno odzvali strokovnjakiPropaganda RTV SLO. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na RTV Slovenija že več kot leto dni redno in skrajno zavajajoče poročajo o »problematiki jedrskih objektov« v ukrajinski vojni.

Poročevalka se očitno na zadeve, o katerih poroča iz Ukrajine ne spozna prav veliko in zato zaradi neznanja, nesposobnosti ali morda celo namerno – zavaja slovensko javnost.

Po seriji sistematičnih laži, na katere ni bilo večjega odziva javnosti (da o lažnih fact-checkerjih, kot je na primer Oštro sploh ne govorimo!), pa je zadnji prispek razjezil tudi strokovnjake.

Iz RTV Slovenija so namreč v Ukrajino v zadnjem času poslali kar nekaj novinarjev, med njimi tudi eno od novopečenih poročevalk, ki pa se očitno na zadeve, o katerih poroča ne spozna prav veliko in zato zaradi neznanja, nesposobnosti ali morda celo namerno – zavaja slovensko javnost.

Eden od njenih prispevkov je namreč govoril o nekakšni nevarnosti v okolici Černobila.

Tam je jedrska elektrarna, ki so jo ob napredovanju proti Kijevu spomladi lani za nekaj časa prevzeli tudi ruski vojaki.

Šlo je za ruski »vpad« (raid), katerega cilj sploh ni bil dokončno zavzetje Kijeva, ki je blizu.

Cilj je bil ustvarjanje pritiska za pogajanja, ki so se res skorajda končala z mirovnim sporazumom v Turčiji.

A so ga nato preprečili »Anglosaksonci«, ko je Boris Johnson Vladimirju Zelenskemu prinesel ukaz, da naj nadaljuje z vojno.

Pozneje so se ruski vojaki zato od tam sami umaknili, Rusija pa je izvedla mobilizacijo.

A ne le to, v torkovem prispevku so navedli celo vrsto trditev o jedrski nevarnosti, ki naj bi zaradi te kratkotrajne okupacije jedrskega objekta nastala v okolici Černobila.

Novinarji RTV SLO kljub temu ta dogodek opisujejo kot »zmago« ukrajinske vojske.

A ne le to, v torkovem prispevku so navedli celo vrsto trditev o jedrski nevarnosti, ki naj bi zaradi te kratkotrajne okupacije jedrskega objekta nastala v okolici Černobila.

Predvsem zaradi ruskih vojakov, ki naj bi v kontaminirani zemlji menda kopali jarke, v poročilo pa so vmešali tudi obstreljevanje jedrskih objektov, kar pa je problem na povsem drugem koncu države, kjer so problem dejanja ukrajinske vojske in ne ruske.

Objavili so tudi vrsto obtožb ukrajinskih oblasti na račun ruskih vojakov, a niso pridobili odziva druge strani.

Na to so se odzvali na spletni strani jedrska.si, ki podpira uporabo jedrske energije in so jih nekatere trditve zelo zmotile.

V TV Dnevniku dne 4. aprila je bil objavljen prispevek o Černobilu, v katerem je bilo navedenih več nesresnic.

»V današnjem TV Dnevniku (4. 4. 2023) je bil objavljen prispevek o Černobilu, v katerem je bilo navedenih več nesresnic.

Zaščita jedrskih elektrarn, za katero si prizadeva IAE se nanaša na Zaporožje. Prispevek omenja Černobil...

Černobil ni več jedrska elektrarna, je pa še vedno jedrski objekt, ker tam hranijo izrabljeno gorivo.

Prispevek omenja:

1) strah pred 'ponovno katastrofo v Černobilu',

2) 'grožnjo več milijonom prebivalcem' in

3) 'močno radioaktivno zemljo'.

Vse 3 navedbe so zelo sporne! Kaj je res? V Černobilu bi v najslabšem primeru lahko prišlo do lokalnega onesnaženja, ne pa do katastrofe. Tudi do podobnih nesreč, kot je bila v Černobilu, v delujočih jedrskih elektrarnah ne more priti. Spremenili sta se tehnologija in pa varnost elektrarn. To pa ne pomeni, da obstreljevanje jedrskih elektrarn lahko spregledamo. Nikakor in nikoli! Posledice so vseeno lahko velike. Tudi radiološke.

Jedrskih elektrarn se ne sme napadati in ne sme se jih uporabiti za napad na druge (npr. za shranjevanje orožja).

Zemlja okoli Černobila NI močno radioaktivna. Vrhnji sloj zemlje je očiščen. Res se je v času zavzetja Černobila zaradi aktivnosti na območju povečala radioaktivnost, a to ni bilo močno sevanje. Govorimo o sevanju nekaj 100 nSv/h. Prispevek naj bi bil informativen. Njegova težava je dvojna - navaja neresnice, hkrati pa straši gledalce. Podpihovanje strahu v družbi je vedno škodljivo in nevarno. Pozivamo k odgovornemu in resnicoljubnemu novinarstvu,« so zapisali v svojem sporočilu.

Pri vsem skupaj je potrebno poudariti, da ne gre za prvi primer zavajanja poročevalcev RTV SLO.

Elektrarna Zaporožje - članek MMC
Elektrarna Zaporožje - članek MMC. Vir: Posnetek zaslona

Na RTV Slovenija redno in sistematično poročajo na primer, da ruske sile napadajo in obstreljujejo jedrsko elektrarno Zaporožje, ki je pod nadzorom ruskih sil, ne da bi jasno razkrili, da to v resnici počne – ukrajinska vojska.

O tem govorijo podatki, poročila s terena (tvit zgoraj), da ne govorimo o dejstvu, da je povsem nelogično, da bi ruska vojska obstreljevala objekt, ki se nahaja pod njenim nadzorom in bi s tem najbolj ogrožala sebe in prebivalce, ki jih ščiti.

Vendar se ta zlagana poročila na RTV SLO kar vrstijo, popravkov in odzivov ni, otopela javnost pa vse bolj verjame neresnicam, ki jih v Sloveniji zvijačno širi – javni RTV servis.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek